DEKAN

Anasayfa   İç kontrol sistemi   İdari teşkilat yapısı   Organizasyon yapısı   Birim görev tanımları   Eylem planı çalışma grubu   Personel veri giriş yetki listesi

BİRİM:  Veteriner Fakültesi Dekanlığı

BAĞLI OLDUĞU BİRİM: Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü

GÖREVİN KISA TANIMI:               

Fakültenin Özgörev ve Uzgörü doğrultusunda bağlı Birimlerinin öğretim kapasitesinin rasyonel bir şekilde kullanılmasında, geliştirilmesinde gerektiği zaman güvenlik önlemlerinin alınmasında, öğrencilere gerekli sosyal hizmetlerin sağlanmasında, eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve yayını faaliyetlerinin bilimsel bir şekilde yürütülmesinde, bütün faaliyetlerin gözetim ve denetiminin yapılmasında, takip ve kontrol edilmesi ve sonuçlarının alınmasını sağlanması.

GÖREV VE SORUMLULUKLAR

·    Kendisine verilen görevler ile verilecek diğer görevlerin; başta 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu olmak üzere mevzuat hükümleri doğrultusunda, Üniversitenin amaç ve politikalarına uygun olarak yapılmasını sağlamak,  

·    Fakültenin Özgörev ve Uzgörüyü belirlemek, tüm çalışanları ile paylaşmak ve gerçekleşmesi için çalışanları motive etmek, 

·    Fakülte kurullarına başkanlık etmek, Fakülte kurullarının kararlarını uygulamak ve Fakülte birimleri arasında düzenli çalışmayı sağlamak,  

·    Her öğretim yılı sonunda ve istendiğinde Fakültenin genel durumu ve işleyişi hakkında Rektöre rapor vermek,  

·    Fakültenin ödenek ve kadro ihtiyaçlarını gerekçesi ile birlikte Rektörlüğe bildirmek,  

·    Fakültenin birimleri ve her düzeydeki personeli üzerinde genel gözetim ve denetim görevini yapmak, 

·    Kanun ve Yönetmelikleri ihlal eden yasaklara aykırı olumsuz fiil ve davranışlarda bulunan personel ve öğrenciler hakkında disiplin yönetmeliği gereğince disiplin soruşturması açmak ve sonucunu Rektörlüğe göndermek,  

·    Harcama Yetkilisi olarak, Fakültenin bütçesinin hazırlanarak, etkin, verimli ve ekonomik kullanılmasını sağlamak,  

·    Birimin Harcama Yetkilisi olarak Fakülte bütçesinden harcama yapmak üzere görevlilere harcama talimatı verir. Verilen harcama talimatının Kanun, Tüzük, Yönetmelik ve Mevzuat hükümlerine uygun olmasını, ödeneklerin ekonomik ve verimli kullanılmasını sağlamak, 

·    Stratejik Plan, Faaliyet Raporu, denetim raporu gibi Fakültenin genel işleyişi ve performansı ile ilgili bilgilerin rapor halinde hazırlanarak ilgili yerlere ulaşmasını sağlamak 

·    Fakültenin ve bağlı birimlerinin öğretim kapasitesinin rasyonel bir şekilde kullanılmasında ve geliştirilmesinde gerektiği zaman güvenlik önlemlerinin alınmasında, öğrencilere gerekli sosyal hizmetlerin sağlanmasında, eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve yayın faaliyetlerinin düzenli bir şekilde yürütülmesinde, bütün faaliyetlerin gözetim ve denetiminin yapılmasında, takip ve kontrol edilmesinde ve sonuçlarının alınmasında Rektöre karşı birinci derecede sorumludur. 

·    Taşınırların etkili, ekonomik, verimli ve hukuka uygun olarak edinilmesi ve kullanılması,kontrollerinin yapılması, taşınır kayıt ve kontrol yetkilisi vasıtasıyla kayıtların saydam bir şekilde tutulması ve hazırlanan Yönetim Hesabının Rektörlüğe sunulmasını sağlamak, 

·    Fakültede eğitim-öğretimin düzenli şekilde sürdürülmesini sağlamak, 

·    Fakültenin idari ve akademik personeli için ihtiyaç duyulan alanlarda kurs, seminer ve konferans gibi etkinlikleri düzenleyerek Fakültenin sürekli öğrenen bir organizasyon haline gelmesi için çalışmak,Hayvan Sağlığı ve Hayvansal Üretim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (Çiftlik), Hayvan Sağlığı Araştırma Uygulama Merkezi (Hayvan Hastanesi)’nin çalışma planının yapılması ve denetlenmesi,

·    Görev ve sorumluluk alanındaki faaliyetlerin mevcut iç kontrol sisteminin tanım ve talimatlarına uygun olarak yürütülmesini sağlamak,  

·    Fakülteyi üst düzeyde temsil etmek Kendisine verilen görevler ile verilecek diğer görevlere ilişkin iş ve işlemleri, şeffaflık,hesap verilebilirlik ve katılımcılık anlayışıyla yapmak.  

DİĞER BİRİMLERLE İLİŞKİSİ:     Tüm birimler

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [07-Eki-2019]

İçerik Görüntüleme : [1.210]