BİYOKİMYA ANABİLİM DALI

   


BİYOKİMYA ANABİLİM DALI HAKKINDA          AKADEMİK KADRO          YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR          DUYURULAR


Biyokimya çeşitli moleküller ve onların canlı hücrelerde ve organizmalarda meydana gelen kimyasal reaksiyonlarıyla ilgili olan bir bilim dalıdır. Biyokimya Anabilim Dalın’da canlı organizmanın temel yapıtaşları ve canlılığın sürdürülmesinde gerekli olan karbonhidrat, lipit, protein, nükleik asitler, enzimler, mineraller ve vitaminlerin yapıları, biomoleküllerin metabolizmanın işleyişindeki rollerini içeren bilgiler verilir.

            Veteriner Fakültesi öğrencilerine biyokimya bilgileri öncelikle “Biyokimya I” dersinde verilir, daha sonra “Biyokimya II” dersi ile temel konular tamamlanır. Bu derslerin uygulamalarında da temel moleküllerin tanıtımına dayalı kimyasal tanınma reaksiyonları, kalitatif ve kantitatif analizler gerçekleştirilir. İntörnlük döneminde Çiftlik Hayvanları Hekimliği ve Yetiştiriciliği Grubu ile Küçük Hayvan Hekimliği Grubunda yer alan “Klinik Biyokimya” dersleri ile de bazı hastalıkların biyokimyasal temeli, hastalıkların teşhisinde yararlanılabilecek biyokimyasal analizlerin yapılması ve yorumlanması hakkında bilgiler verilir.

            Anabilim Dalın’da başlıca biyokimyasal polimorfizm, verim, değişik besleme uygulamaları ve bazı hastalıklar ile biyokimyasal parametreler arasındaki ilişkiler, mineraller ile ilgili deneysel eksiklik ve fazlalık çalışmaları, leptin ve besi performansı ve reprodüktif gelişme arasındaki ilişkileri araştıran çalışmalar ile kanser hücre biyolojisi ve metabolizması çalışmaları yapılmaktadır. Biyokimya Anabilim Dalı’nda şimdiye kadar 12 adet doktora ve 2 adet yüksek lisans çalışması tamamlanmıştır. Mevcut 6 Doktora ve 1 yüksek Lisans Öğrencisi ise eğitimlerine devam etmektedir.

 

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [07-Eki-2019]

İçerik Görüntüleme : [16.108]