PARAZİTOLOJİ ANABİLİM DALI

   


PARAZİTOLOJİ ANABİLİM DALI HAKKINDA          AKADEMİK KADRO          YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR          DUYURULAR


Eğitim, Öğretim:

Anabilim Dalımızda lisans ve lisansüstü düzeyde iç ve dış parazitlerin taksonomisi, biyolojisi, epidemiyolojisi, oluşturdukları hastalıkların teşhisi, tedavisi, koruma ve kontrol yöntemleri öğretilmektedir. Lisans öğrencileri parazitoloji bilimi ile ilk kez “Genel Parazitoloji ve Helmintoloji" dersi ile tanışır. Takiben  "Artropodoloji, Protozooloji ve Arı Hastalıkları” dersleri verilir. Ayrıca, 10. Yarıyıl öğrencilerine  " Klinik Laboratuar Tanı, Halk Sağlığı’’ dersleri diğer Anabilim Dalları ile birlikte multidisipliner olarak verilmektedir.

 

Araştırma:

Parazitoloji Anabilim Dalında yapılan bilimsel araştırmalar parazitoloji biliminin geniş yelpazesinde yer alan farklı sorunlar üzerinde yoğunlaşmıştır. Örneğin; koyun, keçi, sığır, köpek, kedi ve kanatlı gibi evcil hayvanların ve yabani hayvanların değişik organlarında bulunan parazitlerin teşhis, tedavi ve epidemiyolojisi; leishmaniosis, neosporosis, eimeriosis, kene ve kene ile bulaşan bazı hastalıkların teşhisi ve epidemiyolojileri çalışılan konular arasındadır. Yaklaşık 20 yıldan bu yana "geliştirilmekte olan, piyasaya yeni çıkmış ya da piyasada mevcut" çok sayıda antiparaziter etken maddesinin hayvanlarda çeşitli paraziter enfeksiyonlara karşı deneme çalışmaları yapılmaktadır. Sinek biyolojisi, sineklerde ilaç denemeleri ve direnç tespit çalışmaları da son yıllardaki çalışma alanlarımızdan biridir. Ayrıca antelmentiklere karşı helmintlerde şekillenebilecek direnç olgusu da araştırma konuları arasında yer almaktadır. Anabilim Dalı, Justus-Liebig Üniversitesi Parazitoloji Enstitüsü (Giessen, Almanya), ulusal ve uluslararası ilaç firmaları ile ortak çalışmalar da yapmaktadır.

Anabilim Dalında 1984 yılından bugüne kadar 18 doktora ve 1 master öğrencisi çalışmalarını başarı ile tamamlamıştır.

Hizmet:

         Parazitoloji Anabilim Dalı, fakültemiz klinikleri, özel klinikler ve Üniversitemiz Tıp Fakültesine paraziter enfeksiyonların ve parazitlerin teşhisi konularında yardımcı olmaktadır. Anabilim Dalı, aynı zamanda, Fakültemiz çiftliğinde yetiştirilen hayvanları paraziter hastalıklardan arındırma yönünden sorumluluk üstlenmiştir. En önemlisi de halk sağlığını yakından ilgilendiren konularda beşeri hekimlerle işbirliği yaparak Bursa halkına hizmet etmektedir.

 

 

 

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [07-Eki-2019]

İçerik Görüntüleme : [17.987]