Bursa Uludağ Üniversitesi Anasayfa
English

Bilgisayar Programcılığı Programı

Program dersleri ve ders içerikleri için tıklayın. 


Misyonu
Mesleki ahlaka sahip, bilimde çağdaş teknolojik gelişmelere açık, kendine inanan ve güvenen, uluslararası düzeyde teorik ve uygulamalı bilgi ile donatılmış ve bilişim teknolojileri alanında yüksek nitelikli, kaliteli ara elemanlar yetiştirmektir.

Vizyonu
Program geliştirmenin önemini kavratan, bilgisayar programlama düzeyini yükselten, Dünya standartlarında bilgi ve kariyer kazandıran, mesleki alanda yeterli yabancı dil becerisini geliştiren, işletmelerimizin ulusal ve uluslararası rekabeti için, stratejik insan kaynağı oluşturan bir program olmak.

Genel bilgiler
Bilgisayar Programcılığı Programı, 2002-2003 eğitim-öğretim döneminde, 4702 Sayılı Kanuna bağlı olarak mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş uygulaması çerçevesinde Karacabey Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi ile ilişkilendirilerek açılmıştır.

Bilgisayar Programcılığı ProgramınaÖSYM tarafından YGS-1 puan türüne göre öğrenci yerleştirilmekltedir.

2011 Yılında kurulan Bilgisayar Teknolojileri Bölümü'ne bağlanmıştır.

Bilgisayar Programcılığı Programı şu anda ikinci öğretim olarak devam etmektedir. 2012 yılında gündüz öğretimi kurulmuş, fakat henüz öğrenci alınmamıştır. Programın gündüz öğretimine, 2013-2014 öğretim yılında öğrenci alınması ile ilgili resmi işlemler başlatılmıştır.

Programın müfredatını, teorik ve uygulamalı dersler ile yaz stajları oluşturur. Öğrencilerimiz teorik derslerini kendilerine ait dersliklerinde, uygulamalı derslerini ise yüksekokulumuzun Bilgisayar laboratuarlarında gerçekleştirirler. 

Programdan mezun olan öğrencileri Bilgisayar Programcısı olarak mezun olmaktadırlar.

Mezunlarımız hemen hemen her alanda faaliyet gösteren orta ve küçük ölçekli kuruluşlarda Bilgisayar Programcısı, Sistem Destek Elemanı, Bilgisayar Eğitmeni, Yazılım Uzmanı, Uygulama Programcısı, Ağ Sorumlusu, Analist Programcı, Teknik Danışman, Web Tasarımcısı, İnternet Programcısı, Yazılım Koordinatörü, Proje Müdürü olarak görev yapabilmektedirler.
Bir kısım mezunlarımız da kendi şirketlerini kurmayı tercih etmektedirler.

Ön Lisans eğitimini başarı ile tamamlayan mezunlar, ÖSYM’nin yaptığı DGS'den (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puana sahip olmaları koşuluyla, üniversitelerin "Bilişim Sistemleri Mühendisliği", "Bilgisayar Mühendisliği", "Yazılım Mühendisliği", "Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği" ve "Bilgi Teknolojileri" bölümleri gibi 4 yıllık lisans programlarına dikey geçiş yapabilmektedirler. 

Öğretim Elemanları:

Öğr.Gör. Şükrü KAYA

Öğr.Gör. Uğur Erkin KOCAMAZ

Öğr.Gör. Ahmet DARTAR
 

Uludağ Üniversitesi - Karacabey Meslek Yüksekokulu Esentepe mah. 225. Sk. No:6 16700-Karacabey/BURSA