ELEKTRONİK ATIKLARIMIZ BİLGİSAYAR ve KODLAMA SINIFLARINA DÖNÜŞECEK

DÜNYA E-ATIK GÜNÜNDE ÜNİVERSİTEMİZ ANLAMLI BİR PROJEYE İMZA ATTI

 

BUÜ Sürdürülebilir Kampüs Koordinatörlüğü tarafından 14 Ekim 2022 tarihinde gerçekleştirilen Elektrikli ve Elektronik Atık Toplama Günü etkinliğiyle projenin açılışı yapıldı. Etkinlik öğrencilerin yanı sıra akademik ve idari personelden de yoğun ilgi gördü. Bursa’nın farklı okullarından gelen ilköğretim öğrencileri ve Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım Belediyeleri de etkinliğe katılım gösterdi.

 

Etkinlikte BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Sürdürülebilir Kampüs Koordinatörü Prof. Dr. Güray Salihoğlu, Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Şule Turhan, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Remzi Çınar hazır bulundu. Projenin ortakları olan Akademi Çevre, BALKANTÜRKSİAD ve VODAFONE temsilcileri etkinliğe destek verdiler. Mediko Sosyal binası önünde oluşturulan alanda elektrikli ve elektronik atık toplayan topluluk öğrencilerine akademik ve idari personel de eşlik etti.

TOPLUMA ÖRNEK PROJELER HAYATA GEÇİRİLİYOR

Programda kısa bir selamlama konuşması gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, üniversite yönetimi olarak sürdürülebilirlik konusunda önemli adımlar attıklarını vurguladı. “Gerçekleştirilen etkinlikleri memnuniyetle takip ediyoruz. Hayata geçirilen projeler sadece üniversitemiz için değil, tüm toplum için önemli örnekler oluşturuyor. Proje ortaklarımızı, öğrencilerimizi ve personelimizi de bu anlamda gösterdikleri ilgi ve duyarlıktan dolayı tebrik ediyorum. Programı organize eden ve katılan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ELEKTRONİK ATIKLAR ÇÖP DEĞİLDİR

Sürdürülebilir Kampüs Koordinatörü Prof. Dr. Güray Salihoğlu ise teknolojinin gelişimiyle gittikçe büyüyen bir sorun haline gelen elektrikli ve elektronik atıkların doğru yönetildiğinde ekonomik bir değere dönüşebileceğini vurguladı. Bu proje boyunca toplanan elektronik atıkların Akademi Çevre, Vodafone ve BalkanTürksiad ortaklığında ekonomik değere dönüştürüleceğini, elde edilen gelirle ihtiyacı olan okullarda bilgisayar ve kodlama sınıflarının oluşturulacağını belirtti.   

Proje ortakları Akademi Çevre, Vodafon ve BALKANTÜRKSİAD adına konuşma yapan Piraye Gök ve Makbule Çetin, projede Bursa Uludağ Üniversitesi ile birlikte yer almaktan dolayı duydukları mutluluğu dile getirdiler.

Elektrikli ve elektronik atık toplama etkinliği gün boyunca devam etti. Açılış gününden sonra elektronik atık bağışı yapmak isteyen katılımcılar Mediko-Sosyal Binası girişindeki E-Atık Kumbarasına atıklarını bırakabilecek.  Proje yıl boyunca devam edecek.

Anasayfaya Dön

İçerik Oluşturma Tarihi : [21-Eki-2022 01:03]

İçerik Son Değişiklik Tarihi : [21-Eki-2022 01:11]

İçerik Görüntüleme : [273]