Hakkımızda

 

Bursa Uludağ Üniversitesi Kalite Koordinatörlüğünün bünyesinde kurulan Sürdürülebilirlik Ofisinin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir:

1. Kampüste sürdürülebilirlikle ilgili etkinlikleri planlamak

2. Sürdürülebilir Kampüs komisyonlarının çalışma ve projelerini izlemek, gelen verileri analiz etmek, görselleştirmek, kampüs haritaları oluşturmak, yayınlamak

4. Üniversitenin sürdürülebilirlik web sayfasını yönetmek

5. Sürdürülebilir kalkınma öğrenci topluluğuyla ve diğer öğrenci topluluklarıyla birlikte çalışarak sürdürülebilirlik bilincini geliştirmek

6.Üniversitenin sürdürülebilir kalkınma çabaları doğrultusunda ortaklık yapılarını geliştirecek öneriler geliştirmek

9. Sürdürülebilirlik eylem planını katılımcı mekanizmalarla hazırlamak, sürdürülebilirlik izleme raporlarını oluşturmak

EKİBİMİZ

Prof. Dr. Güray SALİHOĞLU – BUÜ Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü

Prof. Dr. Şule TURHAN – BUÜ Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü

İrem Sevgi YORGANCI- Çevre Mühendisi, BUÜ Sürdürülebilir Kampüs Koordinatörlüğü

Bursa Uludağ Üniversitesi’nin sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda, kampüste sürdürülebilirliği sağlayabilmek için belirlemiş olduğu hedefler aşağıdaki şekilde verilmektedir.

 

 

BUÜ SÜRDÜRÜLEBİLİR KAMPÜS LOGOSU VE HİKÂYESİ

Sürdürülebilir Kampüs Projesi, Bursa Uludağ Üniversitesi’nin (BUÜ) vizyonundan doğan bir projedir. Sürdürülebilir Kampüs logosu, BUÜ logosundan ilham alır, onun bileşenlerini taşır. BUÜ logosu içindeki altıgen şekiller, BUÜ Sürdürülebilir Kampüs logosu içinde beşgen şekiller olarak görülmektedir. Beşgen şekiller, hem üniversitemizin bileşenlerini hem de 17 adet sürdürülebilir kalkınma amacını temsil etmektedir. BUÜ Sürdürülebilir kampüs yazısı halkası içinde yer alan bu beşgen şekiller adeta bir döngüyü tamamlamaya çalışmaktadır. Bu döngüsellik, sürdürülebilir kampüs projesinin temel amacını yansıtmaktadır.

Beşgen şekillerden birinin yeşil rengi özellikle dikkat çekmektedir. Bu renkle hem üniversitemizin eşsiz doğasına bir gönderme yapılmakta hem de çevresel kalkınmanın tüm kalkınma modellerinin temelinde olması gerektiği vurgulanmaktadır. Yeşil beşgen şeklin üzerindeki oklar üniversitemizin doğal varlıklarını hatırlatmakta ve döngüselliği çağrıştırmaktadır. Oklardan birinin ileri doğru olması, üniversitemizin sürekli iyileştirme anlayışının bir uzantısıdır.  

Döngüsellik, gezegenin sunduklarını bir döngü içinde kullanarak gezegene geri vermeyi, israf etmemeyi ifade etmektedir. Dilimizdeki “topraktan gelenin yine toprağa dönmesi” ifadesi bu döngüselliği kısaca özetlemektedir.  Döngüsellik, bir ekosistem modeli içinde kaynakların gerektiği kadar ve yerinde kullanıldığı, israf edilmediği, atığın hammadde olarak kabul edildiği, gezegene taşıyamayacağı yüklerin bindirilmediği, tüm canlıların ve yaşamın tüm bileşenlerinin birbirlerine adeta bir zincirle bağlı olduğu bir anlayışı ifade etmektedir.

Sürdürülebilir kampüs projesinin temel amacı, döngüsellik ve sürdürülebilir kalkınma anlayışı içinde kendini sürdürebilen, çevresel, sosyal ve ekonomik kalkınma amaçlarını aynı anda sağlayabilen ve bu hedefe giderken topluma liderlik edebilen bir üniversite olmak için gereken adımları atabilmektir.

 

Tanıtım Sunumlarımız

https://uludag.edu.tr/dosyalar/surdurulebilirlik/Hakkimizda/surdurulebilir_kampus_koord_tanitim_21_10_2022.pdf

https://uludag.edu.tr/dosyalar/surdurulebilirlik/Hakkimizda/surdurulebilir_kampus_koordinatorlugu_faaliyet_raporu_1.pdf

https://uludag.edu.tr/dosyalar/surdurulebilirlik/Hakkimizda/surdurulebilir_kampus_koordinatorlugu_faaliyet_raporu_2.pdf

 

İLETİŞİM

TEL: +90-224-2755131

E-posta: sustainability@uludag.edu.tr

https://uludag.edu.tr/surdurulebilirlik

https://uludag.edu.tr/sustainability

https://www.instagram.com/sustblty/

linkedin.com/in/buu-office-of-sustainability-03a9a7210

https://www.facebook.com/buu.surdurulebilirlik

 

Anasayfaya Dön

İçerik Oluşturma Tarihi : [22-Nis-2021 08:49]

İçerik Son Değişiklik Tarihi : [21-Eki-2022 00:57]

İçerik Görüntüleme : [2.826]