Bisiklet Parkları Açılışı

Nilüfer Belediyesi ile yapılan işbirliği sonucunda kampüsümüze bisiklet parkları yapıldı. 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü'nde bisiklet parklarının açılışı gerçekleştirildi. Tüm bisiklet parklarında Sürdürülebilir Kalkınma amaçlarının bulunduğu levhalar bulunuyor. 

Törende konuşan BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, ülke olarak çevre sorununa son yıllarda ilginin ciddi anlamda yükseldiğini vurguladı. Sürdürülebilir bir hayat için çevre meselesine olmazsa olmaz zorunluluk olarak bakılması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. A. Saim Kılavuz; “Üniversite olarak yaptıklarımız belki çok hayati projeler olmayabilir. Ancak biz bu konuda gayret göstermeyi ve en azından bir gencimizi veya bir kişiyi bu konuda bilinçlendirebilmeyi hedefliyoruz. Çünkü bu dünya, bu çevre ve bu iklimin bizlere emanet olduğunu biliyoruz. Bu bilinci de en yakınımızdakilere aşılamak istiyoruz. Kutsal Kitabımızda ‘Hem denizlerde hem de karada düzen bizzat insanların kendi elleriyle yaptıklarından dolayı bozuldu’ diyor. O halde çevre konusunda tekrar geriye dönmek istiyorsak, tüm insanlık olarak yaptığımız kirlilikleri temizlemek ve temiz bir hayat sürmekle yükümlüyüz. Birey olarak bunu yapabiliriz. Bilinçli bireylerden oluşan toplum da çevre konusunda kendisini değiştirebilir ve geliştirebilir. Üniversite olarak böylesine önemli bir soruna dikkat çekebilir ve bir nebze katkı sağlayabilirsek bahtiyar olacağız” dedi.

Program kapsamında aynı zamanda Nilüfer Belediyesi’nin yürütücülüğünü üstlendiği Nilespit Projesi’nin kampüs içindeki yatırımlarının açılışının da yapıldığını da aktaran Rektör Kılavuz; “Uygulama kampüsümüzde başladı ve katlanarak ilerliyor. Bu yatırımları bir yönüyle enerji ve zaman tasarrufu olarak görebiliriz. Diğer yönüyle de gençlere sağlık anlamında katkısı olacak. Onları spor yapmaya teşvik edecek. Hizmet için Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ve tüm yetkililere teşekkür ediyorum. Hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem çevre dostu bir belediye olarak ilçe genelinde bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için çok sayıda projeye imza attıklarını açıkladı. Türkiye’deki en uzun bisiklet yollarına sahip olmaktan dolayı gururlu olduklarını vurgulayan Başkan Turgay Erdem; “Genç nüfusun yoğun olarak yaşadığı Görükle Bölgesi ve Üniversite Kampüsü arasındaki projemizi hayata geçiriyoruz. Toplam 4 istasyonun olduğu Nilespit Projemizi bu dönemde Rektörümüzün katkıları ile kampüs içerisinde gerçekleştirebiliyoruz. Gençlerimiz de bu sayede Görükle’den Kampüse kolayca gelip gidebilecekler. Dünya Bisiklet Günü’nde bu projeyi hayata geçirmek bizleri ayrıca mutlu ediyor. Metro çıkışı, Mediko Sosyal Tesisler önü, Merkez Kütüphanesi’nde ve otoparkında ve Kredi Yurtlar Kurumu önünde kurduğumuz istasyonlar var. İlgi şimdiden başlamış. Yakın zamanda kapasiteyi arttırmayı da planlıyoruz. Hizmet için cep telefonlarınıza uygulamayı indirerek kullanabileceksiniz. İlk yarım saat ücretsiz olacak. Sonrasında da düşük ücretler olacak. Kampüs içinde ve kentte çevreyi bir uygulama olarak kullanılabilecek. Belediye olarak bu yılı İklim Yılı olarak ilan ettik. Bu projemizin de İklim Yılı anlayışına uygun bir girişim olacağına inanıyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

 

Anasayfaya Dön

İçerik Oluşturma Tarihi : [16-Haz-2022 13:11]

İçerik Son Değişiklik Tarihi : [16-Haz-2022 13:11]

İçerik Görüntüleme : [1.182]