2023 Yılı Araştırma Üniversiteleri Destek Programı Projesi (ADEP) Çağrısı Açıldı

Değerli Akademisyenlerimiz,

Ülkemiz yükseköğretim sisteminde üniversitelere yönelik hazırlanan Araştırma Odaklı İhtisaslaşma Programına dahil olan devlet üniversitelerine YÖK tarafından 2023 yılı içinde tahsis edilecek bütçe kapsamında Araştırma Üniversiteleri Destek Programı Projesi (ADEP) çağrısı açılmış ve çağrı alanları aşağıda listelenmiştir.

BAP Komisyonumuz tarafından ADEP’in çerçevesi - doktora sonrası araştırmacı istihdamı hariç - Öncelikli Alanlar Araştırma Projesi (ÖNAP) ile aynı olacak şekilde belirlenmiştir. Doktora sonrası araştırmacı istihdamına yönelik bütçe tahsisi, ilgili mevzuat nedeniyle YÖK tarafından karşılanamamaktadır. ADEP’in geri kalan tüm özellikleri ÖNAP ile aynıdır (ÖNAP türünün özellikleri Ocak 2022 tarihinde yayımlanan Uygulama Esasları Kılavuzu’nda incelenebilir).

YÖK tarafından iletilen takvime uygun olarak ADEP başvuruları için son tarih 30 Eylül 2022 olarak belirlenmiştir. ADEP başvurularının değerlendirmeleri, konusunda uzman 3 dış hakeme gönderilmek suretiyle tamamlanacaktır. Hakem değerlendirmeleri komisyonumuzca bir puanlama sistemine tabi tutulacak ve onay verilecek projeler, YÖK’ün bu kapsamda üniversitemize tahsis edeceği 2023 yılı bütçesi çerçevesinde belirlenecektir. Tahsis edilecek toplam bütçe henüz belli olmayıp, bu yılın Kasım veya Aralık ayında YÖK tarafından üniversitemize bildirilmesi beklenmektedir.

ADEP başvuru formu BAPSİS’e eklenmiştir ve Gerekli Belgeler menüsünde bulunabilir.

Aşağıda belirtilen alanlarda hazırlanacak ADEP başvuruları 30 Eylül 2022 günü saat 23:59’a kadar BAPSİS üzerinden yapılabilir.  

 

2023 ADEP Çağrısı Alanları:

 

Bilgilerinize sunar, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Prof. Dr. Mehmet Cansev

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Güncel Duyurular

İçerik Ekleme Tarihi : [01-Tem-2022 12:55]

İçerik Son Değişiklik Tarihi : [01-Tem-2022 12:55]

Duyuru Görüntüleme : [2.126]