Biyoloji Topluluğu (UBİT)

 ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ BİYOLOJİ TOPLULUĞU (UBİT)

Uludağ Üniversitesi Biyoloji Topluluğu (UBİT) 2008 yılının Şubat ayında kurulmuştur.  Biyoloji Topluluğu olarak 2013 yılında Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü tarafından düzenlenen Uludağ’ın Zirvesindekiler Bilim kategorisinde ödül kazanmamız çalışmalarımıza daha da hız kazandırmıştır.

Topluluğumuz kurulduğu süreden günümüze kadar 5 Ulusal Biyoloji Kongresi, 3 sempozyum düzenlemiştir. Ayrıca belirli aralıklarla öğrenci arkadaşlarımıza bilimsel video gösterileri, yerinde eğitim çalışması ve farklı üniversitelerde düzenlenen kongre ve sempozyumlara katılımları gerçekleştirilmiştir ve bu devam etmektedir.

AMAÇ

Biyoloji Topluluğu olarak amaçlarımız arasında; başta bilimsel düşünce ve araştırmayı teşvik etmek ve ilk olarak üniversitemiz genelinde, sonrasında ülke genelinde biyoloji alanında çalışan ya da bu alana ilgi duyan öğrenciler arasında ortak bir platform oluşturmayı, tanışmayı ve kaynaşmayı sağlamaktır. Bu görüşler doğrultusunda topluluk düzenlemiş olduğu konferans, sempozyum, eğitim gezileriyle, sosyal aktivitelerle, panel ve projelerle bölümümüzü kazanmış her bireyin mezun oluncaya kadarki dönemini en iyi şekilde geçirmesini sağlamak; böylece tam donanımlı, kendine güvenen ve yaşama hazır mezunlarımızın hayata daha kolay katılımını gerçekleştirmektir.

VİZYON

Bilimin, dünya genelindeki gelişim hızının farkında olan topluluğumuz üretilen bilimi anlama, yorumlama ve uygulama konusunda topluluk bünyesinde ülke genelinde biyoloji alanında yürütülen çalışmaları takip etmek ve projeler üretmek ve bu projelerin Uludağ Üniversitesi çatısı altında da düzenlenmesi ve geliştirilmesi için çalışmalar yapmaktır.

MİSYON

Üye öğrencilerimizin katılımı ile birlikte yürütme, paylaşma doğrultusunda öğrencilerimizi öncelikle Üniversitemizde biyoloji alanında çalışma yürüten akademisyenler, araştırmacılar ve öğrenciler ile bu alanlarda faaliyet gösteren kamu ve özel sektör temsilcilerini bir araya getirerek ortak bir platform oluşturmak ve farklı seviyelerde devam eden mevcut çalışmalar hakkında topluluk üyelerimizin bilgi edinmeleri sağlamaktır. Ayrıca farklı üniversitedeki biyoloji öğrencilerinin düzenlediği seminer ve kongreleri takip etmelerini desteklemek, bir biyoloji öğrencisinin okurken ve mezun olduktan sonra ne yapabilirim sorularının cevabını bulmada, sınırlarını keşfetmede yardımcı olmaktır. Bu doğrultuda sempozyumlar, kongreler, haftalık belgesel gösterimleri, yerinde eğitim çalışmaları kariyer günleri düzenleyip üyelerimizin gelecek ile ilgili planlarına destek olma konusunda çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca topluluğumuz sosyal projeler düzenleyerek sadece bilimsel farkındalık değil aynı zamanda toplum-insan ilkesinden yola çıkarak kişisel farkındalık yaratma projeleri de düzenlemektedir.

FAALİYETLER

Sosyal Sorumluluk Projesi (Mutluluğa siz de ortak olun)

Hayvanların Mühendislik Harikaları (27 Ekim 2016) 

Biyoloji Topluluğu (UBİT) Tanışma ve Aktif Üye Toplantısı (27 Ekim 2016)

6. Ulusal Biyoloji Toplulukları kongresi (28-30 Nisan 2017)

Ali Şefika Göztepe İlkokulu Sosyal Projesi

 

Anasayfaya Dön

İçerik Oluşturma Tarihi : [07-Eki-2019 20:35]

İçerik Son Değişiklik Tarihi : [(Veri Yok)]

İçerik Görüntüleme : [5.859]