2020-2021 YAZ ÖĞRETİMİ YARIYIL SONU SINAVI (FİNAL) PROGRAMI

YAZ ÖĞRETİMİ YARIYIL SONU SINAVLARI 6-10 EYLÜL TARİHLERİNDE UKEY ÜZERİNDEN YAPILACAKTIR. 

ÖĞRENCİLERİMİZİN SINAVA GİREBİLMESİ İÇİN UKEY SİSTEMİNE GİRİŞ YAPMIŞ OLMALARI GEREKMEKTEDİR.

TÜM ÖĞRENCİLER SINAVA GİRMEDEN AŞAĞIDA LİNKİ VERİLEN E-SINAV KILAVUZUNU İNCELEMELİDİRLER. 

 

UKEY E-SINAV KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ. 

 

2020-2021 YAZ ÖĞRETİMİ YARIYIL SONU SINAVI (FİNAL) PROGRAMI için tıklayınız. 

 

TÜRK DİLİ I(TUD 101)/ TÜRK DİLİ II(TUD 102)TÜRK DİLİ(TUD103) DERSLERİNİN YAZ ÖĞRETİMİ YARIYIL SONU SINAVI (FİNAL) PROGRAMI için tıklanyınız.

ATATÜRK İLKELERİ VE İNK. TAR. I (AİİT 101- GKZ 101) / ATATÜRK İLKELERİ VE İNK. TAR. II (AİİT 102- GKZ 102) / ATATÜRK İLKELERİ VE İNK. TAR. I VE II (AİİT 103) DERSLERİNİN YAZ ÖĞRETİMİ YARIYIL SONU SINAVI (FİNAL) PROGRAMI için tıklayınız.

YABANCI DİL (İNGİLİZCE) SINAV TARİHLERİ için tıklayınız.

 

FİNAL MAZERET SINAVI İÇİN BİLGİLENDİRME 

  1. BUÜ Önlisan ve Lisans Eğitim Öğretim Yönetmeliği Madde 30(6) uyarınca Final Sınavları için öğrenciye mazeret sınav hakkı VERİLMEMEKTEDİR (İlgili Madde için aşağıdaki açıklamalara bakınız).
  2. Bahar Yarıyılı Final sınavlarında sadece sınav çakışması ve teknik aksaklık sebebiyle mazeret sınav hakkı verilecektir.   
  3. Mazeret Sınavları 14 -15 Eylül'de yapılacaktır. (5i Dersleri yani Türk Dili, AİİT ve Yabancı Dil Dersleri Mazeret Takvimi için yukarıda ilgili derslerin sınav programlarına bakınız.)
  4. Sınav Çakışması Sebebiyle Mazeret Sınav Hakkı: Bir günde aynı yarıyıldan olmak koşuluyla, (5/i dersleri hariç) 3 ve üstü dersten sınava girecek öğrenciler ile sınav programında aynı gün ve aynı saatte olmak kaydıyla çakışan dersleri olan öğrenciler mazeret sınavından yararlanabileceklerdir. Sınav Çakışması sebebiyle mazeret sınavı hakkı talebinde bulunacak öğrenciler, en geç 3 Eylül Cuma  günü measi bitimine (17:30) kadar  mazeret sınavı dilekçesini doldurarak mazeretiibf@uludag.edu.tr adresine mail atmalıdırlar.
  5. Teknik Aksaklık Sebebiyle Mazeret Sınav Hakkı: Bireysel düzeyde yaşanan Teknik Aksaklıklar sebebiyle mazeret sınav hakkı VERİLMEMEKTEDİR. Bu nedenle öğrencilerimizin sınav öncesinde gerekli önlemleri almalarını önemle rica ederiz. (telefon, bilgisayar, tablet vb. farklı cihazların olası bağlantı sorunları için hazır olması,  güvenli bir internet bağlantısı için kablo ve wifi alternatiflerinin bulunduğu ortamların tercih edilmesi, elektrik kesintisi için gerekli tedbirlerin alınması vb.) Sınavda sorun yaşamamak için yukarıda linki verilen e-sınav kılavuzunun dikkatle incelenmesi gerekmektedir. Sınav süresini gösteren sayaç ile sistem saati arasındaki uyumsuzluk mazeret sınav hakkı gerekçesi olarak kabul edilmeyecektir. Tüm öğrencilerin sınav sürelerini, sayaça ek olarak bağlandıkları cihazın saatinden de kontrol etmelesi gerekmektedir. 
  6. Öğrencilerin sistemden kaynaklanan teknik aksaklık bildirimleri için sınavın bitimini takip eden ilk beş dakika içinde sistemsel hatayı kanıtlayıcı ekran görüntüsü /video kaydı ile birlikte teknik aksaklık mazeret sınavı dilekçesini doldurarak mazeretiibf@uludag.edu.tr adresine mail atmalıdırlar. Öğrencilerden gelen ekran görüntüleri bilgi işlem daire başkanlığına iletilecek ve kontrolden sonra yönetim kurulu kararı ile teknik aksaklık için mazeret sınav hakkı tanınabilecektir. 
  7. Mazeret sınavı dilekçesi doldurulmadan ve gerekli belgeler eklenmeden (çakışma için sınav programı ve teknik aksaklık için video kaydı ya da ekran görüntüsü) yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır. 

Mazeret sınavı hakkı tanınan öğrencilerin listesi  yarıyıl sonu(final) sınavlarının bitiminde ilan edilecektir. Mazeret sınavının kesin gün ve saati dersin öğretim elamanı tarafından belirlenecektir. 

BUU ÖNLİSAN VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ

Mazeret sınav hakkı

MADDE 30 – (1) Ara sınavlara katılamayan öğrencilere ilgili kurul tarafından mazeret sınav hakkı verilebilir. (2) Öğrencinin, tam teşekküllü bir sağlık kurumu/kuruluşu tarafından düzenlenen sağlık kurulu raporu ile belgelediği sağlık sorunu veya Türkiye’yi, Üniversiteyi veya kayıtlı olduğu birimi temsil etmek üzere ilgili kurul kararı ile görevlendirilmesi ya da yakalama, gözaltı, tutuklama gibi adlî bir işleme muhatap olması veya ev, iş yahut trafik kazasına uğraması ya da bir yakınının vefatı veya öngörülemeyen ağır sağlık sorunu gibi haklı ve geçerli diğer bir nedenle ara sınava katılamamış olması, mazeret olarak kabul edilebilir. (3) İkinci fıkrada sayılan nedenlerden dolayı ara sınava giremeyen öğrencilerin mazeretin bitim tarihini izleyen en geç 5 iş günü içinde kayıtlı oldukları birime mazeretini ispata elverişli belgelerle birlikte yazılı olarak başvurması gerekir. (4) Bu maddeye göre mazeret sınav hakkı tanınan öğrenciler için her yarıyılın/yılın en geç son haftasına kadar mazeret ara sınavları yapılır. İlan edilen mazeret sınavı tarihinde de mazereti olduğunu beyan eden öğrenciye başka bir mazeret sınavı hakkı verilmez. (5) Sınav programdaki çakışmalar haklı ve geçerli neden kabul edilir. Çakışma nedeniyle mazeret sınavı yapılacak olması halinde sınav tarihleri ilgili birim/bölüm tarafından duyurulur. (6) Beşinci fıkra hükmü saklı kalmak kaydıyla yarıyıl/yıl sonu sınavları, bütünleme sınavları ve ek sınavlar için öğrenciye mazeret sınav hakkı verilmez.

NOT: mazeretiibf@uludag.edu.tr mail adresi sadece mazeret sınavı talebi için kullanılmalıdır. Sınavlarla ilgili diğer soru ve sorunlarınız için iibfogis@uludag.edu.tr adresine mail atabilir ya da 224 2941100(Öğrenci İşleri) - 224 2940726 (Öğrenci İşleri) - 224 2941044 (Danışma) numaralarını arayabilirsiniz.

Sınavlarınızda Başarılar Dileriz...

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Güncel Duyurular

İçerik Ekleme Tarihi : [28-Ağu-2021]

Duyuru Görüntüleme : [7.383]