BUÜ’nün projesi ADEP Değerlendirme Toplantısı’nda sunuldu

 

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Ar-Ge Koordinatörü Prof. Dr. Esra Karaca’nın yürütücüsü olduğu ve 2023 yılı Araştırma Üniversiteleri Destek Programı (ADEP) kapsamında destek alan proje, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın da katıldığı toplantıda sunuldu.

BUÜ Ar-Ge Koordinatörü ve Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esra Karaca, yürütücülüğünü üstlendiği “Akıllı ve Yenilikçi Malzeme” çağrı alanı kapsamında desteklenen “Fıtık Oluşumunu ve Cerrahi Adezyonu Önleyici Yerli Kompozit Mesh Tasarımı Üretimi ve Karakterizasyonu“ başlıklı projesini Hacettepe Üniversitesinde gerçekleştirilen ADEP Değerlendirme Toplantısı’nda katılımcılarla paylaştı. Toplantıda YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Haldun Göktaş, Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Erol Arcaklıoğlu ve Prof. Dr. Arif Bilgin, BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Kırıştıoğlu ile araştırma üniversitelerinin rektörleri de hazır bulundu.

“DESTEK PROGRAMI UYGULAMASINA DEVAM EDECEĞİZ”

Toplantının açılış konuşmasını YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar gerçekleştirdi. 2024 yılında ADEP kapsamında üniversitelere 400 milyon TL ödenek tahsis edildiğini belirten Prof. Dr. Erol Özvar, üniversitelerin kendi kaynaklarından aktaracakları rakamlarla birlikte toplam 327 projeye, 503,9 milyon TL bütçe aktarımı yapılacağını bildirdi. Yükseköğretim Kurulu olarak kalite odaklı anlayışı temel misyon edindiklerini ve bu amaçla araştırma üniversitelerine yönelik destek programlarının uygulanmasına ısrarla devam edeceklerinin vurgulayan Özvar, “Tüm üniversitelerimizin araştırma kapasite ve kalitesinin artırılmaya ihtiyacı var. Son 5 yıllık veriler nitelikli yayın sayısında ciddi bir artış olduğunu gösteriyor. Ancak dünyadaki büyük bilim çevreleriyle mukayese edildiğinde hala ciddi mesafe kat etmemiz gerekiyor. 45-46 bin düzeyinde olan nitelikli yayın sayısını biraz daha artırmamız lazım. Bunu yapacak kurumların başında araştırma üniversitelerimiz gelmektedir” dedi.

MİLLİ POLİTİKAYA HİZMET EDECEK PROJELERİN ARTMASINI BEKLİYORUZ

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel ise konuşmasında ADEP ile araştırma üniversitelerine, yıllık performanslarını dikkate alarak bilimsel araştırma projeleri için kaynak tahsisi yaptıklarını belirtti. Şenel bu çerçevede, araştırma üniversitelerine 2022 yılında 100 milyon lira olarak tahsis ettikleri ödenek tutarını 2023'te 250 milyon liraya yükselttiklerini açıkladı.

BUÜ’NÜN ADEP PROJESİNE DAİR BİLGİ PAYLAŞIMI YAPILDI

YÖK Başkanlığı tarafından 2023 yılında destek almayı başaran çalışmanın içeriği ve gelinen noktayı katılımcılarla paylaşan Prof. Dr. Esra Karaca, projenin hedeflerine dair de bilgi aktarımında bulundu. Projenin BUÜ bünyesinde multidisipliner bir çalışma olarak yürütüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Esra Karaca proje ekibinde; Prof. Dr. Sunay Ömeroğlu, Prof. Dr. Bilgen Osman, Prof. Dr. R. Gözde Özalp, Prof. Dr. Ferda Arı, Doç. Dr. Özgen Işık ve doktora öğrencisi Araş. Gör. Cansu Aras Gül’ün yer aldığını belirtti.

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Son Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [09-May-2024]

Haber Görüntüleme : 1.144 - 6