BUÜ’lü akademisyene “Genç Bilim İnsanı Ödülü”

 

Bursa Uludağ Üniversitesi’nde (BUÜ) yürüttüğü başarılı çalışmalarla adından söz ettiren Doç. Dr. Senem Kamiloğlu Beştepe, Bilim Akademisi tarafından “2024 yılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’ne layık görüldü.

40 yaşını doldurmamış genç akademisyenlerin çalışmalarının ödüllendirilmesi ve yeni araştırmaları için desteklenmeleri amacıyla Bilim Akademisi tarafından her yıl açıklanan ödüllerden bir tanesi BUÜ Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Senem Kamiloğlu Beştepe’nin oldu. Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (BİTUAM) Laboratuvar Koordinatörü görevini de üstlenen Senem Kamiloğlu Beştepe, “Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanı Ödülü”nü (BAGEP) Koç Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen törende aldı. Törende Doç. Dr. Beştepe’ye BUÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Kırıştıoğlu ile Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Turgut ve ailesi de eşlik etti.

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİNDEN TEBRİK

Genç akademisyeni törende yalnız bırakmayan BUÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Kırıştıoğlu, aldığı ödülden dolayı Doç. Dr. Senem Kamiloğlu Beştepe’yi tebrik etti. Araştırma üniversitesi olarak bilimsel çalışmalara büyük bir önem verdiklerinin altını çizen Rektör Yardımcısı Kırıştıoğlu, nitelikli projelerin üretilmesi ve katma değerli çıktılara dönüştürülmesi için üniversite olarak her zamankinden daha çok çalıştıklarının altını çizdi. Araştırma ve proje üretme kültürünün gelişmeye devam ettiğini söyleyen Kırıştıoğlu, Doç. Dr. Beştepe’nin başarıları faaliyetlerini sürdürmesi temennisinde bulundu.

DOÇ. DR. SENEM KAMİLOĞLU BEŞTEPE KİMDİR?

Doç. Dr. Senem Kamiloğlu Beştepe, lisans eğitimini ODTÜ Gıda Mühendisliği Bölümünde ve yüksek lisans eğitimini İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümünde tamamlamıştır. Doktora eğitimini Gent Üniversitesi (Belçika) ve İTÜ’de müşterek olarak tamamlayarak “Uygulamalı Biyolojik Bilimler Doktoru” ve “Gıda Mühendisi Doktoru” unvanları sahibi olmuştur.

Doktora tezi İTÜ tarafından yılın en başarılı doktora tezi ödülüne layık görülmüştür. Birçok uluslararası ve ulusal araştırma projelerinde yer almıştır. Scopus veritabanına göre h-indeksi 29 olup 2021-2023 yılları arasında Stanford Üniversitesi tarafından oluşturulan Dünyanın En Etkili %2’lik Dilimdeki Bilim İnsanları listesinde yer almıştır.

Doç. Dr. Senem Kamiloğlu Beştepe, BAGEP ödülü kapsamında kazandığı araştırma fonu ile “gıda atıklarından yenilikçi yeşil yöntemlerle biyoaktif bileşen eldesi” konusu ile ilgili araştırmalarını BİTUAM bünyesinde gerçekleştirecektir.

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Son Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [02-May-2024]

Haber Görüntüleme : 1.375 - 24