BUÜ’lü öğrenciler Filistin’e yönelik saldırılar için “Kampüs İntifadası Çadır Nöbeti” başlattı

 

İsrail'in aylardır Gazze'ye yönelik sürdürdüğü saldırıları protesto etmek isteyen Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) öğrencileri Kampüs İntifadası isimli büyük bir yürüyüş düzenledi. Gençler, kampüs meydanına kurdukları çadırlarda nöbet tutarak bir hafta boyunca saldırıları protesto etmeye devam edecek.


BUÜ Rektörlüğü önünde toplanan öğrencilere, BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz ile akademik ve idari personel de destek verdi. Rektörlük önünde ellerinde pankartlarla yürüyüşe geçen grup, yerleşke içinde Gazze'ye destek sloganları attı. 

“GAZZE’DEKİ DİRENİŞ İNSANLIĞIN UYANIŞI İÇİN UMUT OLACAK”    
Çadırların kurulduğu alana kadar gerçekleşen yürüyüşün ardından konuşan Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, bu eyleme hep birlikte destek verdiklerini söyledi. Yılmaz, Gazze'nin Müslümanların izzetini ayağa kaldırdığını belirterek; "Dünya düzeninin ne denli sahte ve iki yüzlü değerler manzumesi üzerine kurulu olduğunu 7 Ekim'den beri yürüyen süreç aşikar hale getirmiştir. O özgürlüğü yere göğe koyamadıklarını söyleyen Amerikan devletinin o üniversitelerde eylemlere gösterdiği tepkiyi hep birlikte ibretle izlemiş durumdayız. Bu haliyle bile Gazze'nin direnişi aslında sahte bir söylem tarafından bütün zihinlerin işgal edildiği bir dünyada insanlığın uyanışı için inşallah bir umut olacaktır" şeklinde konuştu.


BURSA’DAN FİLİSTİN’E SELAM
Öğrenciler adına konuşan Tahir Akkaya da ABD'deki "vicdan intifadası"na destek vermek için bir araya geldiklerini vurguladı. Gazze halkının maruz kaldığı vahşet ve katliamların 200 günden fazla süredir devam ettiğini belirten Akkaya; “İsrail, tüm dünyanın gözü önünde Gazze'yi yok etmeye çalışıyor. Bunu protesto etmek için ABD'deki üniversitelerde Gazze'ye dayanışma eylemleri düzenlenmeye başladı. Amerika'da öğrenciler bu gösterileri gerçekleştirirken siyonizmin maşası konumundaki üniversite yönetimleri ve Amerikan polisi de elbet boş durmuyor. Bugüne dek yüzlerce öğrenci gözaltına alınırken onlarcası da okuldan uzaklaştırma cezası almış durumda. Bedel ödemeyi göze alan ve eylemliliklerini sürdüren bu onurlu öğrencilere Bursa Uludağ Üniversitesi'nden selam gönderiyoruz" dedi.


Konuşmaların ardından Gazze'de hayatını kaybedenler için dua edilerek, çadır nöbeti başlatıldı.

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Son Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [30-Nis-2024]

Haber Görüntüleme : 2.389 - 37