TÜBİTAK 2244 proje başarısı Veteriner Fakültesi ile devam ediyor

 

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), önceki yıllarda Türkiye 1.si olduğu TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı kapsamında yeni işbirliklerini hayata geçirmeye devam ediyor. Farklı sektörlerde protokol yürüten BUÜ, Veteriner Fakültesi özelinde de ilk kez bir TÜBİTAK 2244 projesi yapacak.

BUÜ Veteriner Fakültesi, TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı kapsamında Zekner Holding (Arion Ar-Ge) ile özel bir işbirliği projesi yürütecek. 2023 Eylül ayında başlatılan “Sığır Yetiştiriciliğinde Sorun Oluşturan Bazı Beslenme, Metabolik-Enfeksiyöz Hastalıklar İle Paraziter İnvazyonlara Karşı Yerli ve Milli İlaç ve Benzerlerinin Geliştirilmesi” isimli 122C345 nolu BİDEB-2244 Üniversite - Sanayi İşbirliği Projesi TUBİTAK tarafından desteklenmeye değer bulundu.

MULTİDİSİPLİNER ÇALIŞMADA KALABALIK BİR AKADEMİSYEN EKİP GÖREV ALACAK

Multidisipliner olarak sürdürülecek projenin yürütücülüğünü Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Aydın yapacak. Araştırma ekibinde ise Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. İsmet Türkmen ve Prof. Dr. Şule Bayramiç, İç Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Sezgin Şentürk ile gerçekleştirme görevlisi olarak Parazitoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Onur Girişgin yer alacak. Doktora öğrencileri Canberk Metindoğan, Yazgülü Güneş ve Elif Aybala Ceylan da bursiyer araştırmacı olarak projede görev yapacak.

VETERİNER HEKİMLİK ALANINDA İLK ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ ÖRNEĞİ

Çalışma hakkında bilgi veren Prof. Dr. Levent Aydın, projenin veteriner hekimlik alanında ilk defa hayata geçirilecek bir Üniversite-Sanayi ortaklığına olanak tanıdığını vurguladı. Toplam 48 ay sürecek projenin başlangıç bütçesinin 7 milyon 609 bin TL olduğunu açıklayan Prof. Dr. Levent Aydın, kendilerine destek veren Üniversite ve Zekner Holding yöneticilerine teşekkür etti.

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Son Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [29-Mar-2024]

Haber Görüntüleme : 2.073 - 12