BUÜ’de "Sürdürülebilirlik Parkı" açıldı

 

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Sürdürülebilirlik Koordinatörlüğü ve Nilüfer Belediyesi işbirliğinde yapımı tamamlanan "Sürdürülebilirlik Parkı" açıldı. Yaklaşık 11 bin metrekare alana sahip park, spor ve oyun alanlarının yanı sıra dinlenme alanlarını da barındırıyor.

Görükle Kampüs alanı içerisinde yapılan parkın açılış törenine Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, BUÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cafer Çiftçi, BUÜ Sürdürülebilirlik Koordinatörü Prof. Dr. Arzu Çahantimur ve ekibi, ilçe yöneticileri, akademisyenler, idari personel ile öğrenciler katıldı.

Bursa Uludağ Üniversitesi’ne her zaman gereken önemi verdiklerini belirten Başkan Turgay Erdem, “Uludağ Üniversitesi bizim gözbebeğimiz. Bir öğrenci kenti olan Nilüfer’de misafirimiz olarak gördüğümüz gençlere destek olmak için çok yönlü çalışmalar yürütüyoruz. Kente yönelik çalışmalarımızda bilimin desteğini çok önemsiyoruz ve pek çok alanda Uludağ Üniversitesi ile işbirliği yapıyoruz. Bugün belediyemiz ve Uludağ Üniversitesi Sürdürülebilirlik Koordinatörlüğü işbirliği ile düzenlenen "Sürdürülebilirlik Parkı"nı açıyoruz. Bu dönem Nilüfer’e kazandırdığımız 57 parktan biri olan "Sürdürülebilirlik Parkı" yaklaşık 11 bin metrekare alana sahip. Oturma alanları, 350 metre uzunluğunda koşu yolu, satranç alanı, açık alan spor aletleri bulunan parkımız, Sürdürülebilirlik Koordinatörlüğü’nün önerisiyle yapıldığı için bu ismi verdik. Geçtiğimiz yıl kampüs içinde Nilespit istasyonu kurarak ve bisiklet yolu ağımıza dahil ederek, buradaki gençlerimizin ulaşımı için sağlıklı ve çevreci bir alternatif oluşturmuştuk. Bu parkımızın da hem öğrenci, hem de akademisyenlerimiz için güzel bir sosyal ortam olacağını düşünüyorum. Yaklaşık 400 parkımız ve yeşil alanlarımızla halkın rahat nefes alması için çaba sarf ediyoruz” dedi.

“SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÇAĞINDAYIZ”

Bursa Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cafer Çiftçi de Nilüfer Belediyesi’nin hayata geçirdiği projenin kendilerine çok büyük katkı sunduğunu ifade ederek, “Çağımız sürdürülebilirlik çağı. Eski dönemlerde insanoğlunun sürdürülebilirlik dediğinde anlamış olduğu şey hayatta kalabilmek ve konfor alanı oluşturabilmekti. Ama bugünlerde bu kavram çok değişti. Gelecekten çalmadan geleceği yok etmeden günü sürdürebilmektir ve bunu yapmak için zor bir dönem. Nilüfer Belediyesi’nin üniversitemize sağladığı katkıyı şehirde görüyoruz ve bu tür etkinlikleri önemsiyoruz. Aynı şekilde 23 Nisan Mahallesi’nde de sürdürülebilirlik parkı yapıldı. Başkan Turgay Erdem ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bursa Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzu Çahantimur da belediye, üniversite arasında yapılan işbirliğinin çok güzel bir açık kamusal mekan ortaya çıkardığını belirterek yeni ortak projelere imza atabilme dileklerinde bulundu.

Konuşmaların ardından parkın açılışı gerçekleştirildi.

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Son Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [14-Mar-2024]

Haber Görüntüleme : 1.385 - 10