Engellilik ve afetlere hazırlık BUÜ’de masaya yatırıldı

 

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Özel Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi (ÖZAUM) tarafından düzenlenen konferansta engellilik ve afet konuları ele alındı.

ÖZAUM’ın organize ettiği programda konuşmacı olarak yer alan Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü araştırmacılarından Prof. Dr. Onur Kurt, “Özel Gereksinimli Bireylerin Afetlere Hazırlanması” konusunda kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi. Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa Bursa Büyük Şehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürlüğü yöneticileri, birçok sivil toplum kuruluşu üyeleri, AFAD Bursa Müdürlüğü çalışanları, aileler, öğretmenler ve öğretmen adayları yoğun katılım gösterdi.

ETKİLİ BİR KOORDİNASYON AĞI KURULMALI!

Prof. Dr. Onur Kurt, Türkiye’de yapılan çalışmaların bulgularını detaylı olarak aktardı. Kurt, engelli birey tanımının tüm değişkenler göz önüne alınarak yapılması gerektiğini ve yerleşim yerlerindeki engelli bireylerin demografik olarak tespit edilmesine yönelik çalışmalara gereksinim olduğunu ifade etti. Engelli bireyler için afete hazırlık, afet sırasında tahliye, afet sonrası acil ihtiyaçların (tıbbi malzeme vb.) sağlanması gibi konularda da açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Onur Kurt, yerel yönetimler ve ilgili diğer birimler arasında etkili koordinasyonlar kurulması gerektiğinin altını çizdi.

ÖZAUM Müdürü Dr. Öğr. Ü. Mustafa Kurt ise konuşmasında merkez olarak Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra üniversite-toplum etkileşimini artırmayı da hedeflediklerini, BUÜ’nün üretilen bilginin tüm paydaşlara sunularak toplumsal gelişime katkı sağlama vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti.

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Son Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [23-Şub-2024]

Haber Görüntüleme : 911 - 14