BUÜ’lü heyetten Oyak Renault’ya işbirliği ziyareti

 

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), üniversite-sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi ve ortak proje yürütülmesi konusunda yeni çalışmaların yapılması adına Oyak Renault Fabrikası’nı ziyaret etti.

BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz başkanlığında, Rektör Yardımcıları  Prof. Dr. İrfan Kırıştıoğlu, Prof. Dr. Zekeriyya Arı, Prof. Dr. Cafer Çiftçi, Ar-Ge Koordinatörü Prof. Dr. Hüseyin Aksel Eren, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Akpınar, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Pınar Kırcı, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Umut Aydemir, Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Yıldız, Otomotiv Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Sevilgen, Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Yıldız, Prof. Dr. Alper Özalp, Prof. Dr. Ali Durmuş, Doç. Dr. Ayşe Fidan, Doç. Dr. Nurullah Arslanoğlu ve Dr. Öğr. Ü. Mustafa Safa Yılmaz’dan oluşan bir heyet, Oyak Renault’un Bursa’daki fabrikasını ziyaret etti. Üniversite heyetini Oyak Renault Genel Müdürü Kaan Özkan, Mühendislik Direktörü Onur Akkozak, Halkla İlişkiler Direktörü Selim Akbaş, Ar-Ge Yöneticisi Özlem Günindi ve üst yönetim ağırladı. Ziyarette üniversite-sanayi iş birliği kapsamında bugüne kadar yürütülen işbirlikleri değerlendirilirken, uzun vadede yapılacak yeni işbirlikleri konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

“İŞBİRLİĞİ FİRMAYA VE ÜNİVERSİTEMİZE ÖNEMLİ DENEYİMLER SAĞLIYOR”

Ziyarette konuşan BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz üniversite-sanayi iş birliğinin önemini vurgulayarak; “Üniversitemiz önceki yıllarda TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı’nda Türkiye birincisi olmayı başardı. Şimdilerde de yine bu alanda ilk 3 üniversite arasındayız. Bu program kapsamında Oyak Renault ile değerli işbirliklerine imza attık. Otomotiv Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği ve Makina Mühendisliği’nde görev yapan akademisyenlerimizin katkıları ile yürütülen projelerimiz oldu ve halen devam eden projelerimiz var. Endüstri Mühendisliği Bölümümüz ile uzun dönem staj programımız devam ediyor. Mevcut çalışmaların her geçen gün daha da artacağına ve birlikte projeler üretmeye, projelerden de katma değeri yüksek ürünler çıkarmaya devam edeceğimize gönülden inanıyorum” dedi.

PROJE ORTAKLIĞI ARTARAK DEVAM EDECEK

BUÜ’lü heyete kısa bir brifing veren ve fabrikayı gezdiren Oyak Renault Genel Müdürü Kaan Özkan, geliştirdikleri hibrid motorlar ve kaliteli üretim vizyonu ile dünya çapında bir başarıya ulaştıklarını aktardı. BUÜ’nün yetiştirdiği nitelikli mühendislerin ve akademik işbirliğinin de bu kazanımlarda çok önemli katkı sağladığını belirten Kaan Özkan; “Bursa Uludağ Üniversitesi her dönem bizim yanımızda oldu. Çok değerli işbirliklerine imza attık. Kıymetli projelerde birlikte çalıştık. İnsan gücü temininde de birlikteliğimiz her geçen gün artacak şekilde devam etti. Üniversitemiz ile bugüne kadar değerli bir işbirliği süreci geçirdik. Bundan sonra daha da artacak şekilde bu birlikteliğin gelişmesini istiyoruz” diye konuştu.

Renault Mühendislik Direktörü Onur Akkozak ise; “Renault olarak bizler Bursa’nın ilk üniversitesi olan Bursa Uludağ Üniversitesi ile değerli çalışmalara imza atıyoruz. Hem ulusal hem uluslararası projelerde de üniversitemizle çalışmayı arzu ediyoruz. Sadece akademik veya bilimsel çalışmalar değil, öğrencilerimizin staj ve uygulama derslerine de ev sahipliği yapmaya hazırız. Aynı zamanda firma çalışanlarının da üniversite bünyesinde hedef odaklı lisansüstü eğitim programlarına dahil olmasının da destekçisiyiz. Otomotiv sektöründe çalışan veya çalışmak isteyen herkesin yetiştirilmesi ve donanım kazanması için üzerimize düşen ne görev varsa yapmaya hazırız. Yapılan bu ziyaretin her iki taraf için de faydalar getirmesini diliyoruz” açıklamasında bulundu.

Oyak Renault Ar-Ge Yönetici Özlem Günindi de BUÜ Mühendislik Fakültesi ile geçmiş yıllarda çok sayıda TÜBİTAK TEYDEB destekli projeler yaptıklarını ve bu işbirliğini yeni projelerle sürdürme kararlılığı içinde olduklarını belirtti.

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Son Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [29-Kas-2023]

Haber Görüntüleme : 2.033 - 13