Üniversite-Sanayi işbirliğine yeni halka

 

Üniversite-Sanayi işbirliği çalışmalarına aralıksız devam eden Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), Erbab Otomat ve Yedek Parça firması ile geniş kapsamlı bir protokol imzaladı.

Proje işbirliği ve danışmanlık talebinin yer aldığı anlaşma sayesinde öğrencilere de yeni staj ve uygulamalı eğitim imkânları sağlanacak. Kurumlar arasında ilk kez yapılan protokole BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ile Erbab Otomat ve Yedek Parça Genel Müdürü Ufuk Erdoğan imza attı.

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Araştırma Üniversiteleri arasında yer alan Bursa Uludağ Üniversitesi’nin bilimsel ve akademik anlamda bugüne kadar çok sayıda işbirliği protokolüne imza attığını vurguladı. Son yıllarda üniversite-sanayi işbirliği alanında önemli bir yükseliş ivmesi yakaladıklarını söyleyen Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz; “Üniversitemizin vizyonu ve misyonun gerçek anlamda hayata geçirilmesi amacıyla hareket ediyoruz. Böylesine bilgi birikimine sahip bir yükseköğretim kurumu sadece kampüs sınırları içerisinde kalmamalı. Toplumun her kademesi ile geniş bir işbirliği ağı kurmaya çalışıyoruz. Bunun en güzel örneklerini de üniversite-sanayi işbirliği kısmında gösteriyoruz. Son 3,5 yıl içerisinde yapılan atak sayesinde dünya sıralamasında üniversitemizi endüstri ilişkileri kategorisinde 663. sıraya kadar yükseltmeyi başardık. Çok daha iyisi olsun diye aynı azimle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Elbette bir günde olacak işler değil. Fakat biz sistemin kurulduğuna ve bundan sonraki süreçte bu yükseliş ivmesinin devam edeceğine inanıyoruz” dedi.

KAZAN-KAZAN MODELİ

İş dünyası temsilcileriyle yapılan protokollerin karşılıklı kazan-kazan modeli çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Rektör Kılavuz; “Burada herkes kazançlı çıkıyor. Akademisyenlerimiz bilgi birikimlerini iş dünyasına aktarıyor. Sanayicimiz pratik deneyimini üniversite ile paylaşmış oluyor. Teorik bilgi ile pratiği birleştirdiğimizde gerçek anlamda teknoloji ve Ar-Ge ortaya çıkıyor. Öğrencilerimiz de bu işbirlikleri sayesinde yeni staj imkanlarına, yeni uygulama eğitimi olanaklarına sahip oluyor. Nihayetinde de ülkemiz ve milletimiz kazanmış oluyor. Bizlere bu desteği veren Erbab Otomat firması yöneticilerine ve tüm iş dünyası temsilcilerine teşekkür ediyoruz” açıklamasında bulundu.

DENEYİMLER PAYLAŞILACAK

Firma olarak 1978 yılında kurulduklarını kaydeden Erbab Otomat ve Yedek Parça Genel Müdürü Ufuk Erdoğan son 5 yıldır savunma sanayiinde de hizmet verdiklerini aktardı. Makine Kimya’nın stratejik tedarikçileri arasında bulunduklarını belirten Ufuk Erdoğan; “EYDEP programından geçerek tüm savunma sanayiinin ortak tedarikçisi olduk. Makine Kimya tarafında mermi çekirdekleri yapıyoruz. Uçaksavar mermisi de dahil olmak üzere geniş bir ürün portföyümüz var. Bunun yanı sıra TÜBİTAK’ın geliştirmiş olduğu Ozan mayın dedektörü var. Onun teknoloji transferini yaptık. Üretimine başladık. Pazarlama aşamasına da geldik. Aynı zamanda patentli ürünlerimiz de bulunuyor. Ar-Ge merkezi için de başvurumuzu tamamladık. Bugün imzalayacağımız protokol ile Bursa Uludağ Üniversitesi’nden akademik ve bilimsel destek alacak olmaktan dolayı da memnuniyet duyuyoruz. Destek veren herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Törende BUÜ Teknoloji Transfer Ofisi Genel Müdür Yardımcısı Nihal Sağlam, akademisyenler ve firma temsilcileri de hazır bulundu.

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Son Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [21-Kas-2022]

Haber Görüntüleme : 1.781 - 20