G.S.F. SAHNE SANATLARI BÖLÜMÜ TİYATRONUN ÜÇ USTA İSMİNİ AĞIRLADI

 

Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayhan Helvacı, Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Pelin Elcik Yorgancıoğlu ve Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali Sanat Kurulu Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Tülay Akgül’ün önderliğinde Kasım ayı içerisinde gerçekleştirilen atölyeler ile tiyatronun üç duayen ismini ağırladı.

“Anlatıda Fiziksel Olan” başlığı altında 04 Kasım’da düzenlenen atölye ile Fiziksel Tiyatro Araştırmaları Grubu’nun kurucusu Güray Dinçol, Fiziksel Tiyatro’nun temel ilkelerinden beslenerek, bedenin ve oyun alanının anlatım olanakları üstüne kuramsal ve pratik çalışmalar yaptı. Söz kadar bedenin, sessizliğin ve en önemlisi oyunsu olanın merkezde olduğu çalışmada, disiplinlerarası bir anlatı arayışının kapısını aralamaya olanak sağlayacak ve her bir katılımcının kendi özgün yolculuğuna katkı sunabilecek bir süreç yaşanması sağlandı.

"Kukla Sanatı ve Çocuk/Genç Tiyatrosunda Kukla Kullanımı" başlıklı 14 Kasım’da yapılan atölye ile Tiyatro Tempo’nun kurucusu ve Assitej Türkiye Temsilcisi olan Haluk Yüce ağırlandı. Programda, kukla tiyatrosunun gereklerinden, yapılan yanlış uygulamalardaki hatalara kadar geniş bir kuramsal sunum sonrasında cansız bir nesneye karakter ve eylem yüklenmesinde dikkat edilmesi gereken unsurlar üzerine uygulamalı bir çalışma gerçekleştirdi. Kültür mirasımız olan Karagöz ve Hacivat’ın; Japonya, Rusya, İtalya, Fransa gibi başka kültürlerdeki benzeşleri ile ortaklık kurması gerektiğine ve geleneğin çağdaşlaştırılmasının önemine vurgu yapıldı.

Son etkinlik ise 16 Kasım’da "Görsel ve Fiziksel Tiyatroda Beden ve Aksesuar Kullanımı" başlıklı atölyede yönetmen Özer Tunca ağırlandı. Etkinlikte; Fiziksel Tiyatro, Akrobasi, Dans ve Clown’a yönelik uygulamalar ile anlatıcının, aynı zamanda bir yazar/yönetmen/tasarımcı olarak anlatısını oluşturması ve sahnelemesine odaklanarak oyun, oyun alanı, performans, mekân, uzam, hareket, eylem kavramları üzerinden, oyunun kurucu unsurlarına yönelik bir çalışma gerçekleştirildi.

Çalışmaların sonunda konuklara Üniversite, Fakülte ve Bölüm adına Sahne Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayhan Helvacı tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Son Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [18-Kas-2022]

Haber Görüntüleme : 1.148 - 13