Priene 2022 çalışmaları Uluslararası Yaz Okulu ve Sempozyum ile başladı

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle Bursa Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyeleri tarafından yürütülen Priene Kazıları’nın 2022 sezonuna sempozyum ve yaz okulu ile başlandı.

Bursa Uludağ, Abdullah Gül, Özyeğin, Floransa, Roma Sapienza, Napoli Federico II, Tolino Teknik ile Novi Sad Üniversitesi’nin katıldığı ve Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen  "Priene: Architecture and Archaeology" konulu sempozyum ve yaz okulunun startı verildi. Sempozyumda güncel belgeleme ve dokümantasyon (3d tarama ve LİDAR teknolojileri gibi) yöntemleri ile örnek çalışmalar dinleyicilerle paylaşıldı. Ayrıca Priene’nin mimarisi ile ilgili güncel çalışmaların sonuçları katılımcılara aktarıldı.

Sempozyum sonrasında başlayan yaz okulunda ise belgeleme yöntemleri Priene’deki belirlenen alan ve yapılarda öğrencilere anlatılarak uygulandı. Sempozyum ve yaz okulu sonrasında başlayan 2022 Priene çalışmaları kapsamında, Athena Kutsal Alanın kuzeyindeki Yapı Kompleksinde ve Nekropol Şapeli'nde kazılar, ayrıca Agora Kutsal Stoa'da restorasyon çalışmaları planlanıyor.

BUÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü, Priene Kazı Çalışmaları kapsamında yürütülen tüm çalışmalara destek vermeye devam ediyor.

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Son Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [01-Ağu-2022]

Haber Görüntüleme : 2.694 - 0