VI. Süt ve Süt Hayvancılığı Kongresi tamamlandı

 

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Karacabey Meslek Yüksekokulu ve SÜTAŞ iş birliği ile düzenlenen ve ana teması “Sürdürülebilirlik” olan VI. Süt ve Süt Hayvancılığı Öğrenci Kongresi sona erdi.

Dünya Süt Günü etkinlikleri kapsamında çevrimiçi olarak gerçekleştirilen kongrede BUÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Kırıştıoğlu, SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tarık Tezel ve Karacabey MYO Müdürü Prof. Dr. Serdal Dikmen’in açılış konuşmalarını yapmalarının ardından sözlü bildiriler sunuldu.

İki oturumda gerçekleştirilen kongreye öğrenciler 16 sözlü ve 24 poster sunulu bildiri ile katılım sağladı. Bilim Kurulu’nun değerlendirdiği sözlü sunulu bildirilerden birinciye 3500 TL, ikinciye 3000 TL ve üçüncüye 2500 TL; poster sunulu bildirilerden birinciye 2000 TL, ikinciye 1500 TL ve üçüncüye 1000 TL SÜTAŞ tarafından ödül verildi.

Sözlü bildiri kategorisinde birinciliği “Kivi Kabuğu Ekstraktı Katkılı Kefir Üretimi” konulu çalışmalarıyla Karacabey MYO Gıda Teknolojisi Programı 1. Sınıf öğrencileri Büşra Nur Gündoğdu, Hatice Kavun ve Zeynep Çetin kazandı. Aynı kategoride “Türkiye’nin Süt Ürünlerinde Starter Kültür Üretme Potansiyeli” konulu çalışması ile ikinciliği Karacabey MYO Süt ve Ürünleri Teknolojisi programı 1. Sınıf öğrencisi Emel Dönmez, üçüncülüğü ise “Eşek Sütü Kefiri ve Sağlık Üzerine Etkileri” konulu çalışmalarıyla Keles MYO Gıda Teknolojisi öğrencileri Zeynep Alçı, Ayşegül Arslan kazandı.

Poster bildiri kategorisinde birinciliği “Süt Sığırcılığı İşletmelerinde Sürü Sağlığı ve Koruyucu Hekimlik Uygulamaları” konulu çalışmalarıyla Karacabey MYO Süt ve Besi Hayvancılığı Programı öğrencileri Muhammet Yusuf Ertaş ve Yaşar Kılınç kazandı. Aynı kategoride “Türkiye’de Organik Süt Üretiminin Durumu” konulu çalışmalarıyla ile ikinciliği Karacabey MYO Organik Tarım programı öğrencileri Ömer Arslan ve Gürkan Köroğlu, üçüncülüğü ise “Süt ve Süt Ürünlerinde Yüksek Hidrostatik Basınç Kullanımı” konulu çalışması ile Karacabey MYO Gıda Teknolojisi öğrencisi Hatice Kavun kazandı.

Karacabey MYO Tolga Can Yılmaz Konferans Salonu’nda düzenlenen törende dereceye giren öğrencilerin ödül ve katılım belgeleri SÜTAŞ İnsan Kaynakları Müdürü Dilay Çalışkaner tarafından verildi.

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Son Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [06-Haz-2022]

Haber Görüntüleme : 953 - 1