DOĞUM VE JİNEKOLOJİ ANABİLİM DALI

DOĞUM VE JİNEKOLOJİ ANABİLİM DALI​ HAKKINDA          AKADEMİK KADRO          YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR          DUYURULAR

Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı, evcil hayvanların üremelerini ve üreme sorunlarını, gebelik, doğum ve doğum sonrası fizyolojik ve patolojik durumlarını, meme sağlığı, meme hastalıklarını ve sağlıklı süt üretimi ve bu alanlardaki sorunları konu alır.

Veteriner Fakültesinin lisans öğrencilerine Anabilim Dalının sunduğu zorunlu ders "Doğum ve Jinekoloji" olup bunun yanı sıra son yıl Küçük Hayvan Hekimliği ya da Çiftlik Hayvanları Hekimliği ve Yetiştiriciliği grubunu seçen öğrenciye türlere özgü doğum ve jinekoloji ile meme hastalıkları konularında seçmeli dersler verilmektedir.

Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalının başlıca araştırma konuları ineklerde ve koyunlarda östrus sinkronizasyonu, ineklerde enfeksiyöz ve fonksiyonel infertilite, foliküler dinamik, mastitis proflaksisi-vaksinasyonu ve tedavisi, embriyo transferi ve in vitro maturasyon, köpeklerde vagina ve meme tümörlerinde tanı ve sağaltım, pyometra, kısraklarda enfeksiyöz infertilite, reprodüktif management ve ovariektomi olarak sıralanabilir. Şu ana kadar yedi doktora öğrencisi çalışmalarını başarıyla tamamlamıştır.

Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı hem alanındaki araştırmaları sürdürmeye yönelik materyal teminini sağlayacak hasta potansiyelini oluşturmak ve korumak, hem de hayvancılık sektörü içerisindeki yetiştiricilerimize hizmet etmek, aynı zamanda eğitim-öğretim materyali sağlamak gibi çok yönlü hedeflerle Bursa ve çevresindeki hayvancılık işletmelerinde bilimsel, teknik ve fiili destek çalışmalarını yürütmektedir. Bu amaçla Fakültemizin çağrılı Mobil-Vet veteriner sağlık hizmetlerine aktif ve yoğun şekilde katkıda bulunmaktadır. Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı ayrıca, Bursa ve Yalova Belediyeleri, Bursa Damızlık Süt Sığırı Yetiştiricileri Birliği ve Marmara Hayvancılık Araştırma Enstitüsü ile işbirliği içerisindedir.

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [07-Eki-2019]

İçerik Görüntüleme : [22.433]