DOĞA YÜRÜYÜŞÜNE DAVETLİSİNİZ!
 DOĞA YÜRÜYÜŞÜNE DAVETLİSİNİZ!

DOĞA YÜRÜYÜŞÜNE DAVETLİSİNİZ!

4 Haziran Cuma Günü saat 10.30’da şenlik alanında buluşuyor, tenis kortları yakınındaki yürüyüş alanımıza doğru yürüyoruz. Dünya Çevre Gününü kutluyor, yeşil kampüsümüzün tadını birlikte çıkarıyoruz. Yürürken bize öğrencilerimizden ve mezunlarımızdan oluşan Bursa Özel Bando grubu eşlik ediyor. Bir de atlarımız var yanımızda; doğa-insan-hayvan birlikteliğini hatırlatıyor.  

Meşcere

Yürüyüş parkurumuz bir meşcere içinde bulunuyor. “Meşcere” en az bir en fazla 25 hektar büyüklüğünde olan orman parçaları için kullanılan bir ifade. Meşcere, kendisini yaş, ağaç türü, büyüme veya gelişme özellikleri bakımından çevresinden ayıran öznel orman parçasını ifade ediyor.   

Parkurumuzun bulunduğu meşcere, 15 hektarlık bir alana sahip 5000 ağaçtan oluşuyor. Bu ağaçları 30 yıl kadar önce öğrenciler dikmiş. Ağaçların çoğunluğunu Fıstık Çamı (Pinus pinea) ve Kızıl Çam (Pinus brutia Ten.) oluşturuyor. Yer yer Halep Çamı (Pinus halepensis), Karaçam (Pinus nigra), Sahil Çamı (Pinus pinaster), Lübnan Sediri (Cedrus libani), Çınar ve Akçaağaç gibi türler de görmek mümkün.

Parkurumuz

Meşcere içinde 2 yürüyüş parkurumuz var. Uzun parkur 1,5 km, kısa parkur 800 metreden oluşuyor. Orman içi toprak yoldaki parkurda yürürken rahat edebilmeniz için spor ayakkabılarınızı giymeyi unutmayın.

 

Yürümek İçin Neden Bugünü Seçtik?

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü hatırlamak ve hatırlatmak istedik. İlk kez 5 Haziran 1972 tarihinde kutlanan Dünya Çevre Günü, İnsan ve Çevresi üzerine Stockholm’de yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansından adını ve gününü alıyor. İnsanın çevre üzerindeki etkisini ilk kez bu kadar yüksek bir sesle ve verilerle ifade eden Stockholm Konferansı’ndan sonra her yıl 5 Haziran’da pek çok ülkede Dünya Çevre Günü kutlanıyor. 5 Haziran gününün içinde bulunduğu hafta Çevre Haftası olarak anılıyor. 

Dünya Çevre Günü’ne her yıl farklı bir ülke ev sahipliği yapıyor. 1996 yılında kutlanan Dünya Çevre Gününün ev sahipliğini “Dünyamız, Habitatımız, Evimiz” temasıyla İstanbul yapmıştı. Bu konferans Habitat Konferansı olarak da bilinir. 2021 yılının ev sahipliğini ise Pakistan “Ekosistem Restorasyonu” temasıyla yapacak. Ekosistem restorasyonu, doğayla olan ilişkimizi yeniden düzenlemekle ilgili. 

BUÜ Sürdürülebilir Kampüs

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Güncel Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [01-Haz-2021]

Haber Görüntüleme : [1.584]