YÜZ YÜZE YAPILAN SINAVALARA GİREMEYİP MAZERET SINAVI TALEP EDECEK ÖĞRENCİLERİN YAPMASI GEREKEN İŞLEMLER

YÜZ YÜZE YAPILAN SINAVALARA GİREMEYİP MAZERET SINAVI TALEP EDECEK ÖĞRENCİLERİN YAPMASI GEREKEN İŞLEMLER

 

Önlisans ve Lisans Yönetmeliğinin 30. Maddesinde yer alan 2. ve 5. Fıkralardaki nedenlerden dolayı mazeret sınav hakkı talep edilebilir. Aşağıda yer alan dilekçeyi doldurup mazeretinizi belgeleyen evrakla beraber ogr.uludag.edu.tr uzantılı e-posta adresinizden ( öğrencino@ogr.uludag.edu.tr ), öğrenci işlerinin   orhogis@uludag.edu.tr e-posta adresine mail atılmalı veya Meslek Yüksekokulumuz Öğrenci İşleri Birimine teslim edilmesi gerekmektedir.

 

Mazeret sınav hakkı

 

MADDE 30 – (1) Ara sınavlara katılamayan öğrencilere ilgili kurul tarafından mazeret sınav hakkı verilebilir.

(2) Öğrencinin, tam teşekküllü bir sağlık kurumu/kuruluşu tarafından düzenlenen sağlık kurulu raporu ile belgelediği sağlık sorunu veya Türkiye’yi, Üniversiteyi veya kayıtlı olduğu birimi temsil etmek üzere ilgili kurul kararı ile görevlendirilmesi ya da yakalama, gözaltı, tutuklama gibi adlî bir işleme muhatap olması veya ev, iş yahut trafik kazasına uğraması ya da bir yakınının vefatı veya öngörülemeyen ağır sağlık sorunu gibi haklı ve geçerli diğer bir nedenle ara sınava katılamamış olması, mazeret olarak kabul edilebilir.

(3) İkinci fıkrada sayılan nedenlerden dolayı ara sınava giremeyen öğrencilerin mazeretin bitim tarihini izleyen en geç 5 iş günü içinde kayıtlı oldukları birime mazeretini ispatlayan belgelerle birlikte yazılı olarak başvurması gerekir.

(4) Bu maddeye göre mazeret sınav hakkı tanınan öğrenciler için her yarıyılın/yılın en geç son haftasına kadar mazeret ara sınavları yapılır. İlan edilen mazeret sınavı tarihinde de mazereti olduğunu beyan eden öğrenciye başka bir mazeret sınavı hakkı verilmez.

(5) Sınav programdaki çakışmalar haklı ve geçerli neden kabul edilir. Çakışma nedeniyle mazeret sınavı yapılacak olması halinde sınav tarihleri ilgili birim/bölüm tarafından duyurulur.

(6) Beşinci fıkra hükmü saklı kalmak kaydıyla yarıyıl/yıl sonu sınavları, bütünleme sınavları ve ek sınavlar için öğrenciye mazeret sınav hakkı verilmez.

 

Dilekçe için tıklayınız.

 

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Güncel Duyurular

İçerik Ekleme Tarihi : [28-Mar-2024 12:36]

İçerik Son Değişiklik Tarihi : [28-Mar-2024 12:36]

Duyuru Görüntüleme : [160]