Azerbancanlı hasta Bursa’daki böbrek nakli ile şifa buldu

 

Yaklaşık 7 yıldır böbrek yetmezliği ile mücadele eden Azerbaycanlı Latifa Nabiyeva, Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Hastanesi’nde görev yapan damadı sayesinde sağlığına yeniden kavuştu.

BUÜ Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda görev yapan Araştırma Görevlisi Dr Osman Jafarlı, kayınvalidesi Lafifa Nabiyeva’nın böbrek yetmezliği sorununa çalıştığı hastanede çözüm buldu. Son 3 yıldır diyaliz tedavisi gören kayınvalidesi Azerbaycan vatandaşı Latifa Nabiyeva’yı BUÜ Hastanesi’ne getiren Dr Osman Jafarlı, yaptırdığı tetkiklerin sonucunda böbrek nakli olması gerektiğini öğrendi.

“YENİDEN DOĞMUŞ GİBİ HİSSEDİYORUM”

Latifa Nabiyeva, kız kardeşi Nuriyya Nazarova’nın böbrek vermeyi kabul etmesiyle birlikte hemen 25 Eylül’de ameliyata alındı. Son derece başarılı geçen ameliyatın ardından yapılan kontrolleri ve tetkikleri de olumlu geçen Nabiyeva, bir haftadır ayrı kaldığı torununu yeniden görebilmenin mutluluğunu yaşadı. Yaklaşık 7 yıldır böbrek sancıları çektiğini söyleyen Latifa Nabiyeva, doktor damadının yönlendirmesiyle Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi’ne geldiğini ve kardeşinden alınan böbrek ile kendisini yeniden doğmuş gibi hissettiğini söyledi.

“ABLAMI HASTA GÖRDÜKÇE DAYANAMIYORDUM”

Kardeşine böbreğini veren Nuriyya Nazarova ise iyileşen ablasını karşısında görünce sevinç gözyaşlarına hâkim olamadı. Ablasının yıllardır bu hastalıkla mücadele ettiğini kaydeden Nazarova; “Ablamı hasta gördükçe dayanamıyordum. Kendi kendime böbreğimi vereyim de ablam da sağlıklı bir şekilde yaşamına devam etsin dedim. Şimdi ablamı iyi gördükçe mutluluğum daha da artıyor. Nakli yapan ve bizimle yakından ilgilenen tüm doktorlarımıza ve personelimize gönülden teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ORGAN NAKİL BAŞARISI YURT DIŞINDA DA DUYULMAYA BAŞLADI

BUÜ Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışan Latifa Nabiyeva’nın damadı Dr. Osman Jafarlı; “Kayınvalidemi Bursa’ya getirdim. 2018 yılından itibaren diyalize giriyordu. Azerbaycan’da nakil önerilmişti. Benim ve yakınlarımızın burada olması durumunu göz önünde bulundurarak ve hastanenin bu konuda çok deneyimli olduğunu bildiğimiz için naklin burada yapılmasını istedik. Alıcıyı bulduk. Ameliyat hazırlıkları nakil koordinatörlüğü tarafından başlatıldı. Sürecin her aşamasında doktor arkadaşlarımız titizlikle çalıştı. Bir hafta önce ameliyat başarı ile tamamlandı. Hastamız artık diyalizden kurtuldu. Nefroloji Anabilim Dalı, Üroloji Anabilim Dalı ve Nakil Koordinatörlüğü’nde görev yapan tüm arkadaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Böbrek Nakil Sorumlusu Dr. Çağatay Çiçek de hastanın sağlık durumunun gayet yerinde olduğunu ve takiplerinin devam ettiğini söyledi. Nefroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdülmecit Yıldız ise uzun süreli bir diyaliz öyküsü olan hastaya böbrek nakli yaptıklarını ve durumunun iyi olduğunu aktardı. Organ Nakil Merkezi Sorumlusu Sahriye Keskin de merkez olarak çalışmalara aralıksız devam ettiklerini söyledi.

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Son Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [02-Eki-2020]

Haber Görüntüleme : [1.025]