Rektörün Mesajı

Çeyrek asırlık hayal gerçek oldu

Üniversitemizin kuruluş misyonu içerisinde üst sıralarda yer alan ‘Uluslararası vizyon ve Güncel Niteliklere Sahip’ olmak ilkesi, 44 yıllık süreç içerisinde farklı hedefler ve yöntemler ile gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır.

Bu anlayış doğrultusunda fakültelerimiz, meslek yüksekokullarımız ve diğer eğitim kurumlarımızda çağı yakalayan eğitim ve öğretim anlayışı uygulanmaktadır. Öte yandan teknoloji ile gelişen ve güncellenen mesleki bilgiler, teorik eğitimlerle desteklenerek öğrencilerimize en iyi bilgilerin aktarılması amaçlanmaktadır.

Bursa Uludağ Üniversitesi; bünyesinde eğitim ve öğretim faaliyetlerinin sürdüğü bölüm ve programların yanı sıra, dünya literatüründe geçerliliğini ve önemini her geçen gün arttıran alanlardaki tüm gelişmeleri de yakından takip etmektedir.

İşte bu hedef ve gelişmeler doğrultusunda şahsım ve ekibim ile göreve gelir gelmez, Bursa Uludağ Üniversitesi bünyesinde açılan, ancak akademik kadro ve fiziki ortamın sağlanamaması nedeniyle bir türlü eğitim-öğretim faaliyetine başlatılamayan Diş Hekimliği Fakültesi’ni 2020-2021 akademik yılında aktif hale getirmek için kolları sıvadık.

Devletin ilgili birimleri ile ve YÖK ile farklı zamanlarda görüşmeler yaptık. Projelerimizi ve planlarımızı tüm detayları ile aktardık. Yapılan görüşmeler ve detaylandırmaların ardından fakültemizin eğitim-öğretime başlayabileceği sözünü aldık.

Mutluyuz, gururluyuz ve bir o kadar da heyecanlıyız…

YÖK tarafından alınan onay ile BUÜ Diş Hekimliği Fakültesi 2020-2021 Akademik Yılı itibariyle eğitim ve öğretim hayatına başlayabilecek. Tüm akademik ve idari altyapı hazırlıklarımız bitti. 2019 Kasım ayı içerisinde akademik kadro ilanımıza çıktık. Tıp Fakültemizin deneyimli akademisyenlerinden Prof. Dr. Halil Sağlam hocamız kurucu dekan olarak görevlendirildi. Kendisine bu vesile ile üstlendiği büyük sorumluluktan dolayı başarılar diliyorum. Ayrıca fakültemizin ilk etapta entegre bir şekilde çalışacağı Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi yöneticilerine ve çalışanlarına da bizlere yardım eli uzattıkları için teşekkür ediyorum. Süreç içerisinde karşımıza çıkacak bir takım problemleri diyalog kanalları ve ikili istişarelerle hızlı bir şekilde çözüme kavuşturacağımıza inanıyorum. Buradan bir teşekkürü de benimle birlikte yoğun Ankara ve YÖK mesailerinde bulunan ekip arkadaşlarıma göndermek istiyorum.

Söz veriyoruz!

Aktif hale getirilmesi için yoğun bir emek sarf ettiğimiz Diş Hekimliği Fakültemizin gerçek anlamda bir boşluğu doldurmasını sağlayacağız. Güney Marmara Bölgesi’nin bu alandaki ihtiyaçlarının karşılanmasında öncülük edecek bir misyon ile çalıştıracağız. Fakültemizin; genç, güçlü, yetkin ve dinamik bir akademik ve idari kadroyla önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren halkımızın ve öğrencilerimizin huzuruna çıkması için tüm yöneticilerimizle birlikte elimizden gelen gayreti göstereceğiz.

Kuruluş sürecinde ‘Hizmet, Araştırma ve Eğitim’ alanlarında eksiksiz ve özveri ile çalışan bir yapı oluşturacağız. Bölgenin ve Türkiye’nin ihtiyacı olan, gurur duyacağı bir hizmet alanı meydana getireceğiz.

Öğrenci odaklı bir eğitim anlayışı oluşturacak ve eğitim kurgulamasını da bu doğrultuda yapacağız. Öğrencilerin gelişim süreçlerini yakından takip edecek ve eksik kalan noktalara doğrudan müdahale edeceğiz. Eğitim-öğretim planlamalarında 1. sınıftan itibaren mezuniyete kadar bilgiye, sorunlara ve çözüme bütüncül yaklaşmayı kolaylaştıran bir kurgu oluşturacağız.

Büyük bir özveri ve uzun uğraşlar sonucunda üniversitemize kazandırdığımız Diş Hekimliği Fakültemizin öğrencilerimize, akademik camiamıza, kentimize, bölgemize, ülkemize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesi temenni ediyorum.

 

                                                                                                                                                                          Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz
                                                                                                                                                                       Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü

Anasayfaya Dön

İçerik Oluşturma Tarihi : [13-Kas-2019 10:33]

İçerik Son Değişiklik Tarihi : [29-Ara-2020 21:22]

İçerik Görüntüleme : [4.305]