Tarihçe

Deney Hayvanları Yetiştirme Uygulama ve Araştırma Birimi

(DENHAB)

Birimimiz, ilk olarak 1976 yılında Tıp Fakültesi Duaçınarı tesislerinde kurulmuştur. 1985 yılında 2360 m2 kullanım alanlı 3 katlı ana bina ile tek katlı ek binadan oluşan bugünkü yerine taşınmıştır.

2009 yılında tek katlı binanın deney hayvanı üretim ünitesi olarak yeniden bakım ve onarımı yapılmış, modern kafes sistemleriyle donatılmıştır. Merkezimizin üç katlı olan binasının araştırma ünitesi olarak yeniden yapılandırılması çalışmalarına başlanmıştır.

Merkezimiz, T.C. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nden “Deney Hayvanı Üretici/ Kullanıcı/ Tedarikçi Kuruluşlara mahsus çalışma izni” almıştır.

Merkezimizin geleceğe yönelik stratejik planı ise; uluslararası standart ve kurallara uygun koşullarda deney hayvanları yetiştiren, sadece Uludağ Üniversitesi’nden değil, bölgedeki diğer üniversitelerden de gelebilecek hayvan talebini karşılayabilen, gerek transjenik hayvan üretimi ve gerekse araştırma laboratuarlarını kurma konusunda yatırım planlarını gerçekleştirmiş bir merkez olmaktır.

Merkezimizin hedefleri hizmet kalitesini artırmak, çağdaş olmak, modernleşmek üzerinedir. Üniversite yönetiminin yatırımları ile Merkezimiz, ulusal ve uluslar arası ölçekte modern bir tesis kimliğine kavuşma yolundadır.

 

 

Anasayfaya Dön

İçerik Oluşturma Tarihi : [22-Haz-2021 11:58]

İçerik Son Değişiklik Tarihi : [22-Haz-2021 12:25]

İçerik Görüntüleme : [1.314]