BUÜ'nün İlk Yağmursuyu Hasadı Projesine Hitachi Astemo Türkiye’den Destek
 BUÜ'nün İlk Yağmursuyu Hasadı Projesine Hitachi Astemo Türkiye’den Destek

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Sürdürülebilir Kampüs Projesi, üniversitenin iç ve dış paydaşlarının destekleriyle büyüyor. Proje kapsamında kampüs binalarında yağmursuyu hasadına ilişkin ilk çalışma Hitachi Astemo Türkiye Fabrikası’nın destekleriyle Çevre Mühendisliği Bölüm Binası’nda hayata geçirildi.

Projenin protokol töreni BUÜ Rektörlük binasında yapıldı. Törende Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Çevre Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Feza Karaer, Sürdürülebilir Kampüs Koordinatörü Prof. Dr. Güray Salihoğlu ve akademisyenler ile Hitachi Astemo Türkiye Fabrikası Genel Müdürü Murat Bayram ve firma çalışanları hazır bulundu.

HAYATIN SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMASI İÇİN SU KAYNAKLARI ÇOK ÖNEMLİ

BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Hitachi Astemo Türkiye Fabrikası ile ortak bir çalışmada yer aldıkları için mutlu olduklarını kaydetti. Kılavuz, “Yaşamın sürdürülebilir olması için su kaynakları hayati önem taşıyor. Su kaynaklarımızın kıt olduğu bir dönemde böylesine önemli projelerin de ayrı bir önemi var. Üniversitemiz adına desteklerinden dolayı Hitachi Astemo Türkiye Fabrikası’na teşekkür ediyorum. Firma tarafından bölümümüze verilen bu desteğin diğer üniversite-sanayi iş birliği çalışmaları için de örnek oluşturması, sürdürülebilir kampüs çalışmalarımıza güç katacak” diye konuştu.

İŞ BİRLİKLERİNE HER ZAMAN VARIZ 

Hitachi Astemo Türkiye Fabrikası Genel Müdürü Murat Bayram ise, “Bursa Uludağ Üniversitesi’nin böylesine değerli projesine dahil olmak bizler için de çok gurur verici. Hep birlikte el ele vererek, sürdürülebilir çevre hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyorum. Sürdürülebilir bir çevre bilincinin yaygınlaştırılması ve gelecek kuşaklara daha yaşanılabilir bir çevre bırakılması öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Hitachi Astemo Türkiye Fabrikası olarak grubumuzun 2030 yılına sıfır karbon emisyonu ile girme hedefine uymak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bursa Uludağ Üniversitesi ile yapılacak olan iş birliği çalışmalarına her zaman varız. Daha yaşanabilir bir gelecek için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz” dedi.

ANLAMI BÜYÜK BİR PROJE

Törene katılan BUÜ Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri, sanayi kuruluşlarının çevre dostu yatırımlarda öncü olmaları gerektiğini, sanayi kuruluşlarının yalnızca ekonomik kalkınmayı değil çevreyi koruyan, kaynaklara saygı duyan bir ekonomik kalkınmayı benimsemeleri gerektiğini belirttiler. Yaşamın olmadığı, suyun, havanın, toprağın kirlendiği bir çevrede ekonomik göstergelerin bir anlam ifade etmeyeceğini vurgulayan akademisyenler Hitachi Astemo Türkiye’den gelen bu desteğin anlamının büyük olduğunu belirttiler.

SÜRDÜRÜLEBİLİR YAĞMUR SUYU HASADI PROJESİ HAKKINDA

Yağmursuyu hasadı sistemi oluşturulurken, Çevre Mühendisliği bölümünün çatı alanının yaklaşık 200 m2'lik bir bölümü aktif olarak kullanıldı. Binadaki yağmursuyu olukları, 150 mm çaplı ortak sisteme bağlandı ve toplanan yağmur suları da 2000 litrelik yeraltı tankına verildi. Kontrol paneline bağlı olarak çalıştırılan dalgıç pompa ile bölümün zemin temizliği ve bahçe sulamasında ihtiyaç duyulan su miktarını karşılayacak bir yapı oluşturuldu.

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Güncel Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [15-Mar-2022]

Haber Görüntüleme : [2.173]