MEZUNİYET

Mezuniyet, Kayıt Silme ve Ayrılma ile Diploma Verilme ve Dereceye Girme Koşulları
Diploma verilme koşulları

MADDE 37

(1) Kayıtlı olduğu önlisans programında en az 120 AKTS kredilik; lisans programında en az 240
AKTS kredilik; Diş Hekimliği Fakültesi ile Veteriner Fakültesinde en az 300 AKTS kredilik; Tıp Fakültesinde ise en az
360 AKTS kredilik dersi başarıyla tamamlayan, GANO’su en az 2.00 olan ve programa ait alması gereken tüm derslerin
yükümlülüklerini yerine getiren öğrenciye, kayıtlı olduğu programın ön lisans veya lisans diploması, diploma eki ve not
durum belgesi (transkript) verilir.

(2) Diplomanın ön yüzünde öğrencinin adı, soyadı, birimi, bölümü ve/veya programı, önlisans/lisans derecesi
ve varsa sahip olduğu yasal haklar diplomanın düzenlenme tarihi ve diploma numarası, diplomanın arka yüzünde ise
Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, adı, soyadı, baba adı, anne adı, doğum yeri, doğum tarihi, öğrenci numarası,
mezuniyet tarihi ile Öğrenci İşleri Daire Başkanının onayı bulunur. Fakülte mezunlarının diplomaları Rektör ve dekan,
yüksekokul, meslek yüksekokulu ve konservatuvar mezunlarının diplomaları Rektör ve müdür tarafından imzalanır.

(3) Diplomalara soğuk damga ve hologram uygulanır.

(4) Mezun olan öğrenciler, diplomalarını mezun oldukları birimden şahsen veya noterden düzenlenen
vekâletnameyle tayin ettikleri vekil aracılığı ile alır.

(5) Diplomanın kaybedilmesi halinde, Türkiye genelinde dağıtımı yapılan yerel veya ulusal bir gazetede
yayımlanan kayıp ilânı ve nüfus cüzdan örneğini ekledikleri yazılı başvuruya dayanarak; diplomanın tahrip olması
halindeyse eski diploma ve nüfus cüzdan örneğini ekledikleri yazılı başvuruya dayanarak “ikinci kez düzenlenmiştir”
ibaresi yer alan diploma hazırlanır. Yeniden düzenlenecek diplomalarda öğrencinin sicil ve mezuniyet bilgileri
korunarak işlem yapılır.

(6) Mezuniyetten sonra evlilik veya mahkeme kararına dayalı nüfus kaydı değişikliğine ilişkin evraklar ile ilgili
birime başvurulması halinde diplomanın arkasına tarih konularak değişikliğe ilişkin şerh düşülür. Değişikliğe ilişkin
evraklar ile diploma; şerh düşülmek, imzalanmak ve onaylanmak üzere Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına gönderilir.
Diploma defterine her iki birim tarafından da gerekli ibare yazılır.

(7) Mezuniyet tarihi, tüm eğitim-öğretim çalışmalarının ve sınavların başarılmasına, varsa stajların
tamamlanmasına bağlı olarak ilgili kurul kararı ile mezun edildiği tarihtir.

(8) Lisans programlarına dikey geçiş sınavı veya yatay geçiş ile yerleşen öğrencilerin mezuniyet derecesini
alacağı programda en az 5 yarıyıl, yıllık eğitim yapılan programlarda ise en az 3 yıl öğrenim görmüş olması gerekir. Önlisans programlarına yatay geçiş ile yerleşen öğrencilerin derece sıralamasına girebilmesi için ise ilgili programda en az 2 yarıyıl öğrenim görmüş olması zorunludur. Derece sıralamasına ilişkin diğer hususlar Senato tarafından çıkarılan yönergede düzenlenir.

Bursa Uludağ Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim Öğretim Yönetmeliği

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [27-Eyl-2022]

İçerik Görüntüleme : [697]