BUÜ’den Hormuud Üniversitesi’ne akademik destek

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ); ikili ilişkileri geliştirmek, bilimsel ve eğitimsel anlamda destek vermek amacıyla Somali’nin Hormuud Üniversitesi ile protokol imzaladı.

BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Hormuud Üniversitesi Rektörü Dr. Adam Shidane Guled, Rektör Yardımcısı Dr. Abdimahad Abshir Arale, BUÜ Uluslararası Akademik İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Bülent Şenay, kurum yöneticileri ve akademisyenlerin hazır bulunduğu tören ile imzalanan protokol çerçevesinde iki üniversite arasında Ziraat, Veterinerlik ve Mühendislik konuları başta olmak üzere eğitim ve bilimsel alanlarda iş birliği yapılması kararlaştırıldı.

SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİLEŞİM ARTTIRILACAK

Protokol ile her iki üniversitede gelişen eğitimsel ve bilimsel ihtiyaçları karşılamak için iki ülke arasında sosyal ve kültürel sorunlar hakkında iletişim devam edecek. Bursa Uludağ Üniversitesi ve Hormuud Üniversitesi bilim insanı değişim programı ve ortak araştırma çalışmalarını teşvik etme, lisans ve lisansüstü öğrenci değişimi, sosyal ve kültürel faaliyetler, akademik araştırma verileri ve teknik materyal değişimi, bilimsel araştırmalarda birlikte çalışma yapacak. Üniversiteler aynı zamanda ortak yayın, seminer, sempozyum, kongre ve eğitim programları konularında akademik ve bilimsel faaliyetlerin ortak düzenlenmesi konusunda işbirliği yapmaları da protokole eklendi.

REKTÖR KILAVUZ; SOMALİ’YE DESTEKLERİMİZ SÜRECEK

İmza töreninde konuşan BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Somali’nin dost ve kardeş ülkelerden birisi olduğuna işaret etti. Son yıllarda belli sıkıntılar yaşayan Somali’ye Türkiye’nin önemli destekler verdiğine işaret eden Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz;  de sıkıntılı günler yaşadığını hatırlatan Rektör Kılavuz; “Somali, büyük bir yenilenme sürecine girdi. Bu süreçte ülkemizden gerek devlet düzeyinde gerekse de millet düzeyinde önemli bir yardım görüyorlar. Bilhassa Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Somali konusunda çok duyarlı davranıyor. Somalili kardeşlerimiz bizi, biz de onları seviyoruz. Üniversitemizde de çok sayıda Somalili öğrencimiz bulunuyor. Her biri ile gurur duyuyoruz. Öğrencilerimizin Türkiye’ye ve Türkçe’mize olan ilgileri bizleri mutlu ediyor. Yeni imzaladığımız işbirliği protokolü ile Üniversite olarak bizler de üzerimize düşen akademik destek görevini yerine getirmiş olacağız. İnşallah bu ilişkilerimiz daha da gelişecek. Hormuud Üniversitesi yetkililerine bizlere gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ediyoruz. Protokolümüzün hayırlara vesile olmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.

MİSAFİR REKTÖR’DEN TEŞEKKÜR

Hormuud Üniversitesi Rektörü Dr. Adam Shidane Guled ise Bursa Uludağ Üniversitesi ile işbirliği prokolü yapmalarının kendileri için büyük bir gurur olduğunu söyledi. Yapılacak işbirliği ile gerek eğitim alanında gerekse de bilimsel alanda ciddi kazanımlar elde edeceklerine inandıklarını söyleyen Rektör Dr. Adam Shidane Guled, ülke olarak Türkiye’yi örnek aldıklarını ve verilen desteklerden dolayı çok mutlu olduklarını ifade etti. Guled, BUÜ yetkililerine desteklerinden ötürü teşekkür etti.

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Güncel Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [26-May-2021]

Haber Görüntüleme : [310]