Bursa Uludağ Üniversitesi Anasayfa
English

Bilimsel Toplantılar

Osmanlı Bursası’nda Dil-Kültür ve Edebiyat Bilgi Şöleni, 29-30 Mayıs 2013

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Uludağ Üniversitesinin katkılarıyla “Osmanlı Bursası’nda Dil-Kültür ve Edebiyat Bilgi Şöleni” 29-30 Mayıs 2013 tarihlerinde Ördekli Kültür Merkezinde beş oturumda gerçekleştirilmiştir.

          

 

VI. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu, 4-7 Aralık 2013

İlk defa 2008 yılında Başkent Üniversitesinde başlayan Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumunun ikincisi 2009’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Lefkoşa Uluslararası Kıbrıs Üniversitesinde, üçüncüsü 2010’da Dokuz Eylül Üniversitesinde, dördüncüsü 2011’de Muğla Üniversitesinde ve beşincisi 2012 yılında Pamukkale Üniversitesinde gerçekleştirilmiştir. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumunun altıncısının ev sahipliğini ise Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü yapmıştır. VI. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu 4-7 Aralık 2013 tarihlerinde Uludağ Üniversitesi Görükle Yerleşkesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezinde, yerli ve yabancı birçok değerli katılımcı ile dört ayrı salonda yirmi sekiz oturumla gerçekleşmiş olup 168 bildiri sunulmuştur.

                                                                  

Her Yıl Bir Büyük Türk Bilgi Şölenleri: 1 / İsmail Gaspıralı, 11-12 Aralık 2014

Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi ve Uludağ Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen Her Yıl Bir Büyük Türk Bilgi Şölenleri dizisinin ilki İsmail Gaspıralı temasıyla düzenlenmiştir. Bilgi şölenine yerli ve yabancı çok sayıda araştırmacı katılmıştır.

                               

Uludağ Üniversitesi Senatosu, Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalının teklifini değerlendirmiş ve Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'ya fahri doktor unvanı vermiştir.

Bölüm başkanımız Prof. Dr. Alev SINAR UĞURLU bildirisini sunarken

 

Ölümünün 78. Yılında Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı, 26 Aralık 2014

Bölümümüz ve Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümünün ortaklaşa hazırladığı “Ölümünün 78. Yılında Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı” 26 Aralık 2014’te Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü başkanı Prof. Dr. Alev SINAR UĞURLU, Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Kelime ERDAL, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 4. sınıf öğrencisi Ayşe Bengisu AKDAĞ’ın konuşmalarıyla başlayan program, her iki bölümden 12 öğrencinin seslendirdikleri Mehmet Akif şiirleriyle devam etti. 

                   

             

 

Edebiyatımızda Mehmet Kaplan Paneli

2015 Bursa TÜYAP Kitap Fuarında bölüm başkanımız Prof. Dr. Alev SINAR UĞURLU, Yeni Türk Edebiyatı alanının duayen isimlerinden Prof. Dr. İnci ENGİNÜN ve Prof. Dr. Zeynep KERMAN ile birlikte bir panel etkinliğinde

Bursa Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Nilüfer BURSA P.K: 16059 / Tel: 0 224 294 18 10 / E-posta: tde@uludag.edu.tr