Tarihçe

Sosyal Bilimler Enstitüsü, lisans kademesi öğretimine dayalı Yüksek Lisans ve Doktora öğretimini gerçekleştirmek amacıyla 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kurulu’nun 19. maddesi gereğince 1982 yılında Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak kurulmuştur. 1982-1983 eğitim-öğretim yılında kuruluşunu tamamlayan Enstitü, eski öğrencilerinin intibaklarını yapmanın yanı sıra, yeni bilim dallarında Yüksek Lisans ve Doktora programları açarak faaliyetine başlamıştır.

Enstitünün amacı, üst düzeyde bilimsel çalışma yapmak, bilgi ve teknolojiyi üretmek, ulusal gelişmemize ve kalkınmamıza destek olmak ve çeşitli bilimsel kuruluşlarda, işletmelerde ve kurumlarda görev alan veya almayı planlayan Üniversite mezunlarını Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde yetiştirmektir.

Enstitüde müdür, müdür yardımcıları ve enstitü anabilim dalı başkanlarının oluşturduğu Enstitü Kurulu ile enstitü müdür, müdür yardımcıları ve 3 öğretim üyesinden oluşan Enstitü Yönetim Kurulu görev yapmaktadır.

Enstitümüzde; İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde 7, İlahiyat Fakültesinde 3, Fen-Edebiyat Fakültesinde 7, Hukuk Fakültesinde 2, İnegöl İşletme Fakültesinde 2 anabilim dalı; Güzel Sanatlar Fakültesinde 2 ve Konservatuvarda 1 anasanat dalı olmak üzere toplam 21 anabilim dalı 3 anasanat dalı bulunmaktadır. Ayrıca Enstitümüz bünyesinde kurulan 8 Disiplinlerarası anabilim dalı bulunmaktadır.

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [07-Eki-2019]

İçerik Görüntüleme : [18.612]