Mikrobiyoloji Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı Açıldı
MESLEK YÜKSEKOKULUMUZ MİKROBİYOLOJİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA LABORATUVARI AÇILDI

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) Mikrobiyoloji Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı düzenlenen tören ile hizmete açıldı.

Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü katkıları ile oluşturulan ve hem öğrencilerin hem de öğretim elemanlarının kullanımına sunulan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Mikrobiyoloji Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı’nın açılışı Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay, MYO Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Tayar, Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Prof. Dr. Ufuk Şekir, Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Berrin Tunca, Kurucu Müdür Prof. Dr. Okan Töre, öğretim görevlileri, personel ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

“ÜRETMEK İÇİN KALİFİYE PERSONEL YETİŞTİRMEMİZ LÂZIM”

Meslek Yüksekokulunda eğitim gören tüm öğrencilerin faydalanabileceği ve öğretim görevlilerinin de araştırmalarını yürütebileceği modern Mikrobiyoloji Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı’nın kurdele kesim töreninden sonra okul yönetimi ve personel ile bir araya gelen UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, üniversiteye geçişte meslek yüksekokullarında okuyan öğrencilerin puanlarının kesilmeye başlamasının ardından insanların meslek yüksekokullarına mesafeli yaklaşmaya başladığını vurguladı. Toplumda bu kadar üniversite mezununa meslek açısından ihtiyacın olmadığına işaret eden Rektör Yusuf Ulcay, “İnsanlarımız keşke okumaya devam etseler. Keşke ikinci ya da üçüncü üniversiteleri okumak için çaba gösterseler. Bir de tabi şöyle bir durum var: Türkiye’de Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar mezun ettiği öğrenci sayısı altı milyon iken, şu anda sadece üniversitede okuyan öğrenci sayısı altı milyon sekiz yüz bini buldu. Yani doksan küsur senede mezun edilen öğrenci sayısı hali hazırda okuyor. Peki, bizim bu kadar üniversite mezununa ihtiyacımız var mı? Meslek olarak söylüyorum; yok. İnsanların eğitimli olması açısından elbette var. Ancak şu anda diploma eşittir meslek olarak bakıyoruz. İşte bu yanlış bir anlayış. Bizim ülkemizde bir taraftan işsizlik var, diğer taraftan da vasıflı personel açığı var. O yüzden meslek lisesi ve meslek yüksekokul mezununa şu anda inanın dört yıllık fakülte mezunundan çok daha fazla ihtiyaç var. Bir ülke üretmeden kalkınabilir mi? Üretmek için de kalifiye personel yetiştirmemiz lazım. Meslek yüksekokullarımız da bu ihtiyacı en iyi şekilde karşılayabilecek bilim ve eğitim yuvalarıdır” dedi.

    

“EĞİTİM KALİTESİNİ HEP BİRLİKTE YUKARILARA TAŞIYACAĞIZ”

Uludağ Üniversitesi’nin yeni bir vizyon ile kendisini gelecek 25 yıla hazırladığını aktaran Rektör Ulcay, personele de aidiyet duygusu çalışmalarını ve meslek yüksekokulundaki eğitim çıtasını daha yukarılara taşımalarını tavsiye etti. Başarının hemen bir günde gelmeyeceğinin altını çizen Ulcay, “Üniversiteye aidiyet duygusu ile bağlı olursak, ekip ruhu ile birbirimizi destekleyerek çalışmalarımızı yürütürsek başarı da kendiliğinden gelecektir. Belki hemen yarın çok başarılı bir meslek yüksekokulu oluşturamayız. Ancak plan ve program oluşturursak hedeflediğimiz noktaya en kısa sürede gelebiliriz. Konumlamamızı ve hedeflerimizi en yükseğe koymalı ve bu doğrultuda hep birlikte çalışmalıyız. Uludağ Üniversitesi’nin tüm meslek yüksekokullarını öğrencisini geleceğe en iyi şekilde hazırlayan, bilimsel çalışmalarda adından söz ettiren ve kentine, sanayisine, insanına faydalı projeleri hayata geçiren kurumlar haline getirmek için çalışıyoruz. Sizlerin de desteği ve gayreti ile bunu başaracağımıza inanıyoruz” şeklinde konuştu.

  
 
  

 

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [07-Eki-2019]

İçerik Görüntüleme : [1.583]