Bölüm Hakkında...

         1994 yılında kurulmuş olan Uludağ Üniversitesi Psikoloji Bölümü ilk öğrencilerini aldığı 2000 yılına dek Fen-Edebiyat Fakültesi'ne bağlı diğer bölümlerin ders programlarına katkı sağlamıştır. 2001 yılında Üniversitemizin İngilizce hazırlık programı uygulamasına geçen ilk bölümleri arasında yer alan Psikoloji bölümü, ilk lisans mezunlarını 2004 yılında vermiştir. Bir yıllık Zorunlu İngilizce Hazırlık Eğitimi uygulaması halen devam etmektedir.

         Deneysel Psikoloji, Gelişim Psikolojisi, Sosyal Psikoloji ve Uygulamalı Psikoloji olmak üzere dört anabilim dalı içinde yapılanmış olan bölümümüz, duygusal, bilişsel ve davranışsal süreçler ile bu süreçlerin bilimsel analizinde geçerli olan yöntemlerin tanıtılmasını içeren zorunlu ve seçimlik psikoloji dersleri açmaktadır. Alan derslerinin yanı sıra, felsefe, sosyoloji, tarih, ekonomi ve biyoloji gibi bilim dallarından öğrencilerimizin bakış açılarını genişletecek dersler de lisans programımızda yer almaktadır. Ayrıca, başta Felsefe ve Sosyoloji bölümleri olmak üzere, diğer programlarda yer alan zorunlu ve seçimlik psikoloji dersleri de bölümümüz öğretim elemanları tarafından yürütülmektedir.

         Deneysel Psikoloji ve Sosyal Psikoloji konularında tez çalışmalarının gerçekleştirildiği bir yüksek lisans programına sahip olan bölümümüzde 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı itibarıyla aynı alanlarda doktora eğitimi verilmeye başlamıştır. Bölümde eğitim-öğretim ve araştırma etkinliklerinde kullanılmak üzere hazırlanmış olan bir uygulama laboratuarı ve bir görüşme odası bulunmaktadır.

         Mezunlarımız, diğer üniversitelerin psikoloji bölümü mezunları gibi, "Psikoloji Lisans" derecesiyle diploma almaktadırlar. Bu diplomaya sahip olanlar resmi ve özel hastanelerde, kreş ve anaokullarında, özel eğitim merkezlerinde, sanayi ve endüstri kuruluşlarında, rehberlik merkezlerinde, Emniyet müdürlüklerinde, adli kurumlarda (aile mahkemeleri, ceza ve tevkif evleri), psikoteknik laboratuarlarında "psikolog" unvanıyla görev yapabilmektedir. Bazı koşullar yerine getirildiğinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kurumlarda da çalışma olanakları bulunmaktadır.

         Kısa sayılabilecek süre içinde önemli bir gelişim göstermiş olan bölümümüz bugün 3 profesör, 1 doçent, 4 doktor öğretim üyesi, 1 doktor öğretim görevlisi ve 10 araştırma görevlisinden oluşan kadrosuyla en çok tercih edilen psikoloji bölümleri arasında yer almaktadır Bölüm üyelerimiz yoğun eğitim-öğretim etkinliklerinin yanı sıra, bilimsel çalışma ve projeleriyle ulusal ve uluslar arası psikoloji literatürüne katkı sağlamaya devam etmektedir.

         Bölümümüz, Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü'nde yer alan Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyal Bölümler Binası Giriş katında faaliyet göstermektedir.

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [07-Eki-2019]

İçerik Görüntüleme : [16.694]