Tanıtım

Peyzaj Mimarlığı, birçok bilim dalının verilerinden yararlanarak planlama ve tasarım açısından insanla çevresi arasında olumlu ve sürdürülebilir bir ilişkinin yaratılmasıyla ilgili prensipleri geliştiren, yönlendiren ve uygulayan mesleklerden birisidir. Kentlerin planlanması ve tasarımı, koruma alanlarının planlanması ve yönetimi, çevresel etki değerlendirmesi planlarının hazırlanması, bahçe tasarımı, tarihi çevre koruma, park ve rekreasyon alanlarının planlanması ve tasarımı, karayolu şevleri ve açık maden ocakları gibi bozulan alanların onarımı ile canlı bir materyal olarak görülen süs bitkilerinin yetiştirilmeleri ve estetik ve fonksiyonel prensipler doğrultusunda kullanımları mesleğin ilgi alanlarına giren belli başlı konular arasında yer almaktadır.

Peyzaj Mimarlığı bölümü mezunları T. C. Tarım ve Orman Bakanlığı, T. C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, T. C. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, DSİ, Belediyeler ve özel bürolarda istihdam olanaklarına sahiptir.

Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü 29.06.1999 yılında kurulmuştur. Bölümümüzde 07.11.2014 tarihli YÖK kararı ile Yüksek Lisans, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında da Lisans ve 16 Haziran 2021 tarihli YÖK kararı ile Doktora seviyesinde eğitim-öğretime başlanmıştır. Bölümün öğretim kadrosunda 1 Profesör, 3 Doçent ve 2 Araştırma Görevlisi bulunmaktadır.

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [07-Eki-2019]

İçerik Görüntüleme : [6.082]