Bursa Uludağ Üniversitesi Anasayfa
English

Tanıtım

 

Peyzaj Mimarlığı; birçok bilim bilim dalının verilerinden yararlanarak planlama ve tasarım açısından insanla çevresi arasında olumlu ve sürdürülebilir bir ilişkinin yaratılmasıyla ilgili prensipleri geliştiren, yönlendiren ve uygulayan mesleklerden birisidir. Kentlerin planlanması ve tasarımı, koruma alanlarının planlanması ve yönetimi, çevresel etki değerlendirmesi planlarının hazırlanması, bahçe tasarımı, tarihi çevre koruma, park ve rekreasyon alanlarının planlanması ve tasarımı, karayolu şevleri ve açık maden ocakları gibi bozulan alanların onarımı ile canlı bir materyal olarak görülen süs bitkilerinin yetiştirilmeleri ve estetik ve fonksiyonel prensipler doğrultusunda kullanımları mesleğin ilgi alanlarına giren belli başlı konular arasında yer almaktadır.

Peyzaj Mimarlığı Bölüm mezunları T.C Orman Bakanlığı, T.C Çevre Bakanlığı, T.C Bayındırlık Bakanlığı, T.C Turizm Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, DSİ, Belediyeler ve özel bürolarda istihdam olanaklarına sahiptir.

U.Ü. Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü 29.06.1999 yılında kurulmuştur. Bölümümüzde 07.11.2014 tarihli YÖK kararı ile Yüksek Lisans seviyesinde, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında da Lisans seviyesinde eğitim-öğretime başlanmıştır. Bölümün öğretim kadrosunda 1 Profesör, 3 Doçent, 1 Doktor Öğretim Üyesi , 1 Araştırma Görevlisi bulunmaktadır.

Uludağ Üniversitesi - Görükle