Bursa Uludağ Üniversitesi Anasayfa
English

Mühendislik Fakültesi Hakkında

Özgörev :

Uluslararası düzeyde özgün ve yenilikçi araştırmalar yaparak üretilen bilgi ve teknolojilerin toplumsal yarara dönüştürülmesine katkıda bulunmak ve nitelikli mühendisler yetiştirmektir.

Uzgörü :

Uluslararası ölçekte eğitim veren, araştırma yapan ve bilimsel ve teknolojik gelişmelerin toplumun hizmetine sunulmasında öncü olan bir fakülte olmaktır.

Fakültemiz 1976 yılında kurulmuş ve Bursa Üniversitesi Makine Fakültesi adı altında Hürriyet Tezok Kampüsü'nde eğitim-öğretime başlamıştır. 1978 yılında kurulan Bursa Üniversitesi Elektrik Fakültesi de Elektronik Mühendisliği Bölümü ile aynı yıl eğitim-öğretim faaliyetlerine geçmiştir. Yüksek Öğretim Kurumlarında 1982 yılında gerçekleştirilen yeni yapılanma sonucunda iki Fakülte Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi adı altında birleştirilmiştir. 1993 yılında Mimarlık Bölümü'nün açılması kararı ile fakültemizin adı Uludağ Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi olarak değiştirilmiştir.2013 yılında Mimarlık, Fakültemizden ayrılmıştır. Kuruluş sırasıyla, Makine Mühendisliği, Tekstil Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği bölümleri mevcuttur. 
Fakülte laboratuvarlarla beraber toplam 8 binada çalışmalarını sürdürmekte olup akreditasyon çalışmaları çerçevesinde fiziki imkanlar iyileştirilmekte ve teknolojik olarak yenilenmektedir. Mühendislik fakültesi bünyesinde  toplam  52  Profesör , 37   Doçent, 35   Yardımcı Doçent , 12  Öğretim Görevlisi  60   Araştırma Görevlisi,  olmak üzere  196 adet akademik personelle  2017 yılı itibariyle 5000’i aşkın öğrenciyle eğitim öğretim çalışmaları devam etmektedir. 

Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Binası Görükle Kampüsü, 16059, BURSA