Bursa Uludağ Üniversitesi Anasayfa
English

Dekan Mesajı

Sevgili öğrenciler, saygıdeğer öğretim elemanları, çok kıymetli meslektaşlarımız ve paydaşlarımız;

Bursa Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, evrensel değerleri gözeterek aklın, bilimin önderliğinde ve etik değerlere bağlı olarak;

hedefleriyle çalışmalarını 1976’dan günümüze sürdürmektedir.

Bir Fakültenin en büyük zenginliği, sahip olduğu nitelikli insan gücüdür. Bölgemizin önemli markalarından biri olan Bursa Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde öğrenci, öğretim elemanı ve çalışan olmak bir ayrıcalık olarak değerlendirilmektedir. Fakültemiz sahip olduğu bu güçle, araştırma üniversitesi vizyonu dahilinde, yoluna güçlü adımlarla devam etmektedir.    

Sevgili öğrencimiz,

Bursa Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi her biri kendi alanında ulusal ve uluslararası saygınlığı hak eden çok sayıda öğretim elemanı ve araştırmacıya sahiptir. Lütfen, Hocalarınızın deneyim ve bilgilerinden, Fakültemizin sürekli iyileşen fiziki imkanları çerçevesinde, azami ölçüde yararlanmayı kendinize bir hedef olarak belirleyiniz. Meslek hayatınızda, bu gayretin faydasını fazlasıyla göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Değerli mühendis adayları,

Bölümlerinizde alacağınız, teorik ve pratik dengesi düşünülmüş, zorlu mühendislik eğitiminizin yanı sıra sizlere bazı ilave fırsatlar da sunulmaktadır. Örneğin;

Unutmamanız gereken ise şudur: Bu fırsatlara ulaşmak için rekabetin yoğun olduğu bir yarışın içinde olacağınız gerçeğidir.

Diğer taraftan, sizlerin akademik gelişimlerinizin yanı sıra kişisel ve sosyal yönlerinizin de gelişimini önemsiyoruz. Bu kapsamda üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı kontrolünde; Bilim,  Kültür-Sanat,  Mesleki ve Spor başlıklarında toplanmış çok sayıda aktif “öğrenci topluluğu” bulunduğunu ifade ederek, sizleri bu topluluklara katılmaya ve yeni toplulukların kurulumunda faaliyet göstermeye içtenlikle davet ediyoruz.

Kuruluşundan bugüne, eğitim kalitesini geliştirme anlayışı, Üniversitemiz gündeminden hiç eksik olmamıştır. Bağımsız kurumlar aracılığıyla, Fakültemiz Bölümlerinin eğitim kalitesini güvence altına alacak şekilde izlediğimizi bilmenizi isteriz. Dolayısıyla, zorlu bir sürecin sonunda elde edebileceğiniz diplomalarınız, Akreditasyon Çalışmalarının sağladığı katkıyla çok değerlidir.

Sizlere başarı dolu bir eğitim hayatı diliyoruz.

Kıymetli meslektaşlarımız, iş insanlarımız ve tüm paydaşlarımız;

Mühendislik doğası gereği, kendisini hızla yenileyerek gelişmektedir. Sizleri, bu hızlı teknolojik değişime uyum sağlayacak ve yönetecek, “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” mühendislerin yetişmesinde rol model olmaya; ders planlarının güncellenmesi ve staj olanaklarının geliştirilmesi çalışmalarına katılmaya; fiziki imkanlarımızın gelişim yönünü belirleme çalışmalarında öncü olmaya; özetle daha iyi bir gelecek kurmamıza katkı vermeye davet ediyorum.

Kıymetli katkı, öneri ve görüşlerinizi dinlemek ve değerlendirmek üzere, sizlerle ortak platformlarda buluşmayı ümit ediyorum. 

Tüm saygımla…

Prof. Dr. Akın Burak ETEMOĞLU

Dekan

Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Binası Görükle Kampüsü, 16059, BURSA