Tarihçe

1976’da eğitim-öğretime başlayan Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, 2013 yılı itibarı ile ikiye bölünerek Mühendislik Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi adları altında eğitim-öğretim ve araştırma çalışmalarını sürdürmektedir.

1993 yılında kurulan ve 1994 yılında öğrenci almaya başlayan Mimarlık Bölümü, 1998 yılı Ocak ayına kadar Mühendislik-Mimarlık Fakültesi merkez binası ve Çevre Mühendisliği Bölüm binasında hizmet vermiş, 1997’de ise resmi açılışı yapılan ve kurucu öğretim üyelerimiz Prof. Cengiz Bayülgen ve Prof. Erhan Balkan ve Bölüm öğretim elemanları tarafından tasarlanan Mimarlık Bölümü binasına taşınmıştır. Üç katlı olarak tasarlanan, Mimarlık Bölümü Binası, 3568 m² kapalı alan (giriş katı: 1428 m², 1. kat: 1200 m²; çatı katı: 940 m²) ve 359 m² açık iç avlu alanından oluşmaktadır. Mimarlık Bölümü Binası içinde giriş katında, 5 derslik; 1 seminer salonu; 1 bilgisayar laboratuvarı; 1 öğrenci kantini, 1 hizmetli odası, 1 teknik hacim ve sergi alanları; 1. katta, akademik ve idari personel odaları; çok amaçlı salon (sosyal alanı da içermektedir); ve çatı katında, seminer, çalıştay, sergi aktiviteleri ve stüdyo çalışmaları için kullanılan bir serbest alan ile malzeme teşhir alanı ve arşiv alanları bulunmaktadır.

Mimarlık Bölümü’nde, 1994-95 akademik yılında lisans, 2000-2001 akademik yılında yüksek lisans, 2005-2006 akademik yılında ise doktora eğitimine başlanmıştır. 

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [07-Eki-2019]

İçerik Görüntüleme : [4.578]