Bursa Uludağ Üniversitesi Anasayfa
English
Pazartesi Söyleşisi: Prof. Dr. Necmi GÜRSAKAL - 14.10.2019
Seminer: Geleneksel İle Modern Arasında Araftaki Osmanlı Kenti Bursa
Pazartesi Söyleşisi: Prof. Dr. Necati İNCEOĞLU - 07.10.2019
Seminer: Bursa'da Kentleşmenin Tarihsel Gelişimi
Mimarlık Haftasında Mimarlar Buluşması: Deneyim Konuşuyor
Bitirme Projesi Semineri
Uludağ Üniversitesi Akademik Performans Başarı Ödülü Mimarlık Fakültesinden “Prof. Dr. Filiz ŞENKAL SEZER” e verildi.
2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı Mezuniyet Töreni Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim KILAVUZ ve Rektör Yardımcılarının Katılımıyla Gerçekleştirildi.
DEGİAD Yaşayan Pamukkale Ulusal Mimari Fikir Projesi Yarışması Sonuçlandı.
Pazartesi Söyleşisi - İKEA Konsepti- 27 Mayıs Pazartesi

Mimarlık, mühendisliğin bittiği yerde başlar.”  (Walter Gropius)

MİMARLIK NEDİR?

‘‘Basit ve doğrudan algılandığında mimarlık ışık, gölge, mekanlar ve çizgiler kombinezonudur. Bu birkaç öğe mimarlık deneyiminin çekirdeğini oluşturur. Bu deneyimi ne edebi hayaller, ne tarihi imgeler, ne bilinçli safsatalar ya da bilimsel hesaplar saptayabilir, olsa olsa onu çerçeveler ve zenginleştirirler…’’ Geoffrey Scott, The Architecture of Humanism Doubleday, New York 1956, s.157. (Doğan Kuban, Mimarlık Kavramlar: Tarihsel Perspektif İçinde Mimarlığın Kuramsal Sözlüğüne Giriş,  Yem Yayın 1998, s.18.)

‘‘Mimarlık sanatı mekanlar, kütleler ve çizgilerin doğrudan kavranan görüntüleriyle ilgilidir. Ve bu görüntüler insan etkinliklerine bağlıdır. Bu mekanlarda dolaştığımızı hayal edebiliriz. Bu kütleler kendimiz gibi, iter ve itilirler. Bu çizgileri izler ya da betimlersek onlar bizim yolumuz ya da jestimiz olabilirler. ’’ Geoffrey Scott, The Architecture of Humanism Doubleday, New York 1956, s.157. (Doğan Kuban, Mimarlık Kavramlar: Tarihsel Perspektif İçinde Mimarlığın Kuramsal Sözlüğüne Giriş,  Yem Yayın 1998, s.18.)