Bursa Uludağ Üniversitesi Anasayfa
English
Pazartesi Söyleşisi - Doç. Dr. Levent ŞENTÜRK - 29 Nisan Pazartesi
Seminer: Ytong İle Enerji Tasarrufunda Çevre Dostu Çözümler
Pazartesi Söyleşisi - Dr. Orkan GÜZELCİ- 15 Nisan
Öğrencimizin Başarısı
Çatı Teknolojileri- 28 Mart
Pazartesi Söyleşisi -Mimar Dr. Yadigar ESEN- 25 Mart
ÖĞRENCİLERİMİZİN BAŞARISI
Pazartesi Söyleşisi -Y. Mimar Mehpare EVRENOL ve Mimar Burak KARACA- 18 Mart
Pazartesi Söyleşisi -Dr. Öğr. Üyesi Esin HASGÜL- 11 Mart
'Türkiye'deki Mimarlık Yarışmaları Üzerine' konulu Mimarlık Söyleşisi ve 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Güz Dönemi Öğrenci Çalışmaları Sergisi

Mimarlık, mühendisliğin bittiği yerde başlar.”  (Walter Gropius)

MİMARLIK NEDİR?

‘‘Basit ve doğrudan algılandığında mimarlık ışık, gölge, mekanlar ve çizgiler kombinezonudur. Bu birkaç öğe mimarlık deneyiminin çekirdeğini oluşturur. Bu deneyimi ne edebi hayaller, ne tarihi imgeler, ne bilinçli safsatalar ya da bilimsel hesaplar saptayabilir, olsa olsa onu çerçeveler ve zenginleştirirler…’’ Geoffrey Scott, The Architecture of Humanism Doubleday, New York 1956, s.157. (Doğan Kuban, Mimarlık Kavramlar: Tarihsel Perspektif İçinde Mimarlığın Kuramsal Sözlüğüne Giriş,  Yem Yayın 1998, s.18.)

‘‘Mimarlık sanatı mekanlar, kütleler ve çizgilerin doğrudan kavranan görüntüleriyle ilgilidir. Ve bu görüntüler insan etkinliklerine bağlıdır. Bu mekanlarda dolaştığımızı hayal edebiliriz. Bu kütleler kendimiz gibi, iter ve itilirler. Bu çizgileri izler ya da betimlersek onlar bizim yolumuz ya da jestimiz olabilirler. ’’ Geoffrey Scott, The Architecture of Humanism Doubleday, New York 1956, s.157. (Doğan Kuban, Mimarlık Kavramlar: Tarihsel Perspektif İçinde Mimarlığın Kuramsal Sözlüğüne Giriş,  Yem Yayın 1998, s.18.)