Bursa Uludağ Üniversitesi Anasayfa
English
Pazartesi Söyleşisi - Dr. Öğretim Üyesi Sebla ARIN, 10 Aralık Pazartesi
Pazartesi Söyleşisi - Hüseyin YANAR, 26 Kasım
Pazartesi Söyleşisi - Mimar Ömer Faruk ŞAHİN, 19 Kasım
Kentsel Mozaik Kentsel Bulmaca Çalıştayı - Ali Faruk GÖKSU- 12 Kasım
Pazartesi Söyleşisi - Y. Mimar Ozan ÖZTEPE - 12 Kasım Pazartesi
Pazartesi Söyleşisi - Doç. Dr. Emrah ACAR - 5 Kasım Pazartesi
Pazartesi Söyleşisi: İstanbul Manifaturacılar Çarşısı ve Sanat- Mimarlık İşbirliği, Dr. Öğr. Üyesi Ezgi YAVUZ - 22 Ekim Pazartesi
'Pazartesi Söyleşileri' Kapsamında "Mezunlarımızın Başarı Hikayeleri" Konulu Söyleşi 1 Ekim Pazartesi Günü BUÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf ULCAY ve Rektör Yardımcılarının Katılımıyla Gerçekleştirildi.
Pazartesi Söyleşisi:'' Ortadoğudaki Modern Mimarlığa Kentsel Yaklaşımlar (Urban Approach To The Modern Architecture In The Middle East)'', Mimar Hasan Efe ÖZYABA - 8 Ekim Pazartesi
Pazartesi Söyleşileri Başlıyor. SÖYLEŞİ: "Mezunlarımızın Başarı Hikayeleri" 1 Ekim Pazartesi
Duyurular
Duyuru Arşiv

Mimarlık, mühendisliğin bittiği yerde başlar.”  (Walter Gropius)

MİMARLIK NEDİR?

‘‘Basit ve doğrudan algılandığında mimarlık ışık, gölge, mekanlar ve çizgiler kombinezonudur. Bu birkaç öğe mimarlık deneyiminin çekirdeğini oluşturur. Bu deneyimi ne edebi hayaller, ne tarihi imgeler, ne bilinçli safsatalar ya da bilimsel hesaplar saptayabilir, olsa olsa onu çerçeveler ve zenginleştirirler…’’ Geoffrey Scott, The Architecture of Humanism Doubleday, New York 1956, s.157. (Doğan Kuban, Mimarlık Kavramlar: Tarihsel Perspektif İçinde Mimarlığın Kuramsal Sözlüğüne Giriş,  Yem Yayın 1998, s.18.)

‘‘Mimarlık sanatı mekanlar, kütleler ve çizgilerin doğrudan kavranan görüntüleriyle ilgilidir. Ve bu görüntüler insan etkinliklerine bağlıdır. Bu mekanlarda dolaştığımızı hayal edebiliriz. Bu kütleler kendimiz gibi, iter ve itilirler. Bu çizgileri izler ya da betimlersek onlar bizim yolumuz ya da jestimiz olabilirler. ’’ Geoffrey Scott, The Architecture of Humanism Doubleday, New York 1956, s.157. (Doğan Kuban, Mimarlık Kavramlar: Tarihsel Perspektif İçinde Mimarlığın Kuramsal Sözlüğüne Giriş,  Yem Yayın 1998, s.18.)