Bursa Uludağ Üniversitesi Anasayfa
English
ÖĞRENCİLERİMİZİN BAŞARISI
Pazartesi Söyleşisi -Y. Mimar Mehpare EVRENOL ve Mimar Burak KARACA- 18 Mart
Pazartesi Söyleşisi -Dr. Öğr. Üyesi Esin HASGÜL- 11 Mart
'Türkiye'deki Mimarlık Yarışmaları Üzerine' konulu Mimarlık Söyleşisi ve 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Güz Dönemi Öğrenci Çalışmaları Sergisi
Pazartesi Söyleşileri- Yasemin DEMİRCİOĞLU ve Elçin AYTAÇ - 25 Şubat 2019
Pazartesi Söyleşisi- Burhanettin AYDINLI - TC İçişleri Bakanlığı Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Bursa İl Müdürlüğü Şube Müdürü-18 Şubat
Öğrencimizin Başarısı
Kentsel Mozaik Kentsel Bulmaca Çalıştayı - Ali Faruk GÖKSU- 12 Kasım
'Pazartesi Söyleşileri' Kapsamında "Mezunlarımızın Başarı Hikayeleri" Konulu Söyleşi 1 Ekim Pazartesi Günü BUÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf ULCAY ve Rektör Yardımcılarının Katılımıyla Gerçekleştirildi.
Pazartesi Söyleşileri Başlıyor. SÖYLEŞİ: "Mezunlarımızın Başarı Hikayeleri" 1 Ekim Pazartesi

Mimarlık, mühendisliğin bittiği yerde başlar.”  (Walter Gropius)

MİMARLIK NEDİR?

‘‘Basit ve doğrudan algılandığında mimarlık ışık, gölge, mekanlar ve çizgiler kombinezonudur. Bu birkaç öğe mimarlık deneyiminin çekirdeğini oluşturur. Bu deneyimi ne edebi hayaller, ne tarihi imgeler, ne bilinçli safsatalar ya da bilimsel hesaplar saptayabilir, olsa olsa onu çerçeveler ve zenginleştirirler…’’ Geoffrey Scott, The Architecture of Humanism Doubleday, New York 1956, s.157. (Doğan Kuban, Mimarlık Kavramlar: Tarihsel Perspektif İçinde Mimarlığın Kuramsal Sözlüğüne Giriş,  Yem Yayın 1998, s.18.)

‘‘Mimarlık sanatı mekanlar, kütleler ve çizgilerin doğrudan kavranan görüntüleriyle ilgilidir. Ve bu görüntüler insan etkinliklerine bağlıdır. Bu mekanlarda dolaştığımızı hayal edebiliriz. Bu kütleler kendimiz gibi, iter ve itilirler. Bu çizgileri izler ya da betimlersek onlar bizim yolumuz ya da jestimiz olabilirler. ’’ Geoffrey Scott, The Architecture of Humanism Doubleday, New York 1956, s.157. (Doğan Kuban, Mimarlık Kavramlar: Tarihsel Perspektif İçinde Mimarlığın Kuramsal Sözlüğüne Giriş,  Yem Yayın 1998, s.18.)