Laboratuvarlar

 

MAKİNE ELEMANLARI VE MEKANİK LABORATUVARI

Dişli verimliliğinin belirlenmesi esnasında sistemin girişine (elektrik motoru) ve çıkışına (iş makinesi) bağlanan loadcell vasıtasıyla giriş ve çıkış kuvvetleri PLC ekrandan okunur. Deneyde farklı devir sayıları ve yükleme koşullarında dişli verimliği bulunabilmektedir.

Dişli darbe dayanımı ölçümleri, üzerinde kuvvetölçer bağlanmış impektörün (vurucu uç) belirli bir yükseklikten bırakılması ile darbe yükünün yerçekimi ivmesi ile kazandığı hızla zemindeki dişli çark üzerindeki bir dişe çarpmasıyla oluşan dinamik kuvvetin elektrik sinyaline dönüştürülmesi ile elde edilen elektrik sinyalinin amplifikatörde yükseltilerek bir veri toplayıcısı ile bilgisayara aktarılması ve bir bilgisayar programı vasıtasıyla grafiklerin elde edilmesi şeklinde gerçekleşmektedir.

Yorulma test düzeneğine bağlanan numunenin bilgisayar sisteminden girilen frekans, offset, genlik vb. girdilerin sağlanarak numuneni tekrarlı yükler altında çatlak ve kırılma yapısı incelenmektedir.

Düzenekte, oluşturulan Wheatstone köprüsüne bağlanan strain gauge hücresindeki gerilime bağlı olarak oluşan basıncın etkisi ile oluşan direnç değişimi sayesinde pulun montaj edildiği yüzeye uygulanan kuvveti yani basıncı hesaplanır.

Laboratuvar Deney Düzenekleri:

Laboratuvarda Yapılmış veya Yapılmakta Olan Önemli Projeler:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MAKİNE TEORİSİ VE DİNAMİĞİ LABORATUVARI

Tabii frekanslar ve mod tayini, ivme ve kuvvet ölçümünü sağlayacak sensörler ve bu sensörlerden gelen bilgileri toplayan MEScope yazılımı ile mod şekilleri elde edilebilmektedir. Toroidal Cut test düzeneği yardımıyla, sürekli değişken vites sistemi üzerinde testler yapılabilmektedir. Ayrıca farklı mekanizmalar (dört çubuk, krank biyel, kam vb.) üzerinde test yapabilme imkanına sahip deney düzenekleri bulunmaktadır. Elektrohidrolik valf deney ve test düzenekleri bulunmakta ve bunlar üzerinde konum denetimli deneyler yapılabilmektedir.

Laboratuvar Deney Düzenekleri

Laboratuvarda Yapılmış veya Yapılmakta Olan Önemli Projeler

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MALZEME LABORATUVARI

Malzeme özelliklerini anlamak üzere mekanik testler yapılır. Bunlardan en önemlilerinden birisi çekme deneyidir. Deney sonucunda malzemenin mekanik özellikleri hakkında bilgi sahibi olunur. Çekme deneyinin amacı; malzemelerin statik yük altındaki elastik ve plastik davranışlarını belirlemektir. Darbe deneyi ise gevrek kırılmaya neden olabilecek şartlar altında çalışan malzemelerin mekanik özelliklerinin saptanmasında kullanılır. Darbe deneyinin genel olarak amacı, metalik malzemelerin dinamik zorlamalar altında kırılması için gerekli enerji miktarını ve sünek-gevrek geçiş sıcaklığını tespit etmektir.

Laboratuvar Deney Düzenekleri

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ISI TEKNİĞİ LABORATUVARI

Isı tekniği laboratuvarında ısı transferi ve termodinamik derslerinde okutulan teorik konulardan bazılarının temel prensiplerinin anlatıldığı uygulamalı deney cihazları bulunmaktadır. Deneylerde hava, su ve ürün sıcaklığı, debi, ağırlık, ısı enerjisi, ışınım yayma katsayısı ve hava hızı gibi temel mühendislik ölçümleri yapılmaktadır.

Laboratuar Deney Düzenekleri

Laboratuarda Yapılmış veya Yapılmakta Olan Önemli Projeler

 

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [07-Eki-2019]

İçerik Görüntüleme : [6.532]