Bursa Uludağ Üniversitesi Anasayfa
English

Kios_sss

Kütüphaneden kimler yararlanabilir?

Uludağ Üniversitesi mensubu öğrenciler, akademik - idari personel ve dışarıdan gelen araştırmacılar yararlanabilmektedir. Üniversitemiz mensubu olmayan kişiler sadece kütüphane içerisindeki basılı kaynakları (kitap, dergi, tez) inceleyebilir, izin verildiği ölçüde fotokopi çektirebilir fakat ödünç kitap alamazlar.

Kütüphane hangi saatlerde açıktır?

Kütüphane ile ilgili sorularıma hemen yanıt alabilir miyim?

Kütüphanemiz web sayfasında bulunan Kütüphaneciye Sor bölümünden hafta içi saat 09.00–17.00 saatleri arasında sorularınıza hemen yanıt ve destek alabilirsiniz. Ayrıca belirtilen saatlerde 0 224 294 04 90 numarasını arayarak ya da sosyal medya hesaplarımızdan direk mesaj yolu ile bilgi ve destek alabilirsiniz. @uludagkutuphane

Kütüphanede internete nasıl bağlanabilirim?

Kütüphane içerisinde tüm kampüste olduğu gibi Eduroam aracılığıyla internet bağlantısı yapabilirsiniz. Bağlantı yapabilmek için cihazınızda bazı ayarlar yapmanız gerekmektedir. Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız...

Kütüphaneye kitap bağışında bulunabilir miyim?

Kütüphaneye kitap, dergi vb. bağışında bulunabilirsiniz. Kütüphaneye bağışlanan kitap, dergi vb. materyaller kütüphane sağlama birimi komisyonunca değerlendirilmekte ve koleksiyona katılmaya değer bulunan materyaller koleksiyona dahil edilmektedir. İlgili bağışların koleksiyona eklenip eklenmemesi ve kütüphane içinde nereye-nasıl yerleştirileceği kararı ve yetkisi kütüphane yönetimine aittir. Sayfaları yıpranmış, yırtık, çizilmiş ya da eksik olan bağışlar kabul edilmemektedir. Ayrıntılı bilgi için Kütüphanemiz Sağlama Birimi ile iletişime geçebilirsiniz. Kütüphanemiz Sağlama Birimi ile iletişime geçmek için Tıklayınız...

Kütüphaneye yiyecek ve içecek getirebilir miyim?

Kütüphane içinde su haricinde yiyecek-içecek tüketilmemektedir.

Kütüphanedeki basılı kaynakları nasıl tarayabilirim?

Kütüphane koleksiyonunda bulunan kitap, dergi, e-kitap, görsel-işitsel kaynakları http://tarama.uludag.edu.tr/ web sitesi adresinden tarayabilirsiniz.

Kitaplar raflara neye göre yerleştiriliyor?

Kütüphanemiz, Dewey Onlu Sınıflama Sistemini kullanmaktadır. Kitaplar açık raf esasına göre konusal olarak raflara yerleştirilmiştir. Böylelikle aynı konuyu ihtiva eden kitapların bir araya gelmesi sağlanır.

Veritabanları ne işe yarar?

Yaptığınız ya da yapmayı planladığınız araştırmalarınız ile ilgili her zaman danışma kütüphanecilerinden yardım alabilirsiniz. Aradığınız bilgiye ulaşmak için Kütüphane kataloğu, veri tabanları ile internet’te kullanabileceğiniz araştırma yöntemleri size önerilecektir. İletişim: 0 224 294 04 90 ya da referans@uludag.edu.tr

Araştırmalarım konusunda nasıl yardım alabilirim?

Yaptığınız ya da yapmayı planladığınız araştırmalarınız ile ilgili her zaman danışma kütüphanecilerinden yardım alabilirsiniz. Aradığınız bilgiye ulaşmak için Kütüphane kataloğu, veri tabanları ile internet’te kullanabileceğiniz araştırma yöntemleri size önerilecektir. Ayrıntılı bilgiyi 0 224 294 04 90 telefon numarasından ya da referans@uludag.edu.tr uzantılı mail adresi üzerinden bizimle iletişime geçerek edinebilirsiniz.

Üniversitemizin abone olduğu veritabanlarının tümünde nasıl arama yapabilirim?

http://www.uludag.edu.tr/kutuphane adresinde bulunan "BÜTÜNLEŞİK ARAMA" kutucuğunu kullanarak abone olduğumuz veritabanlarının tümünü tarayabilirsiniz.

Veritabanlarına kampüs dışından erişebilir miyim?

http://ekutuphane.uludag.edu.tr uzantılı web sitemizden uludag.edu.tr ya da ogr.uludag.edu.tr mail adresinizle üyelik gerçekleştirerek; kütüphanemizin abone olduğu tüm e-kaynaklara istediğiniz yerden ulaşabilirsiniz. Ayrıntılı Bilgi İçin http://www.uludag.edu.tr/kutuphane/default/konu/1771 uzantılı internet sayfasını inceleyebilirsiniz.

E-Kütüphane nedir? Nasıl kullanabilirim?

E-Kütüphane; kütüphanemiz e-kaynaklarına (e-kitap, e-dergi, makale vb.) kampüs dışından ya da istenilen heryerden erişim sağlamak için kullanılan bir arayüzdür. Web sitemizden (http://ekutuphane.uludag.edu.tr) @uludag.edu.tr ya da @ogr.uludag.edu.tr mail adresinizle üyelik gerçekleştirerek, kütüphanemizin abone olduğu tüm e-kaynaklara kampüs dışından ya da istediğiniz yerden ulaşabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için http://www.uludag.edu.tr/kutuphane/default/konu/1771 adresini ziyaret edebilirsiniz...

Ödünç aldığım kaynağın iade tarihini nasıl öğrenebilirim?

Kütüphane Hesabım bölümünden ödünç aldığınız kitapları ve iade tarihlerini görebilir, iade tarihi geçmemişse iade süresini uzatabilir ve hesabınıza tahakkuk etmiş cezalarınızdan haberdar olabilirsiniz.

Ödünç aldığım kaynağın iade süresini nasıl uzatabilirim?

Ayrıntılı bilgi için Tıklayınız...

Ödünç aldığım kitabı zamanında iade etmezsem ne olur?

Günlük Para cezası uygulanır. Ayrıntılı bilgi için 0224-294 04 90 veya 0224-294 04 91' den bize ulaşabilirsiniz.

Kütüphaneden ödünç aldığım bir materyali kaybettiğimde ne yapmalıyım?

Kütüphane materyalinin kaybedilmesi veya hasara uğraması halinde kullanıcı bunu Kütüphane’ye acil olarak bildirmekle sorumludur. İrtibat: 0224-2940491

İstediğim kitap başka bir okuyucu tarafından ödünç alınmış ise ne yapmalıyım?

Eğer aradığınız bir kitap başkası tarafından ödünç alındıysa, ayırtma işlemi yapılabilirsiniz. Ayırtılan kitap kütüphaneye geri getirildikten sonra, 1 gün süreyle ayırtma işlemini yapan kişi için Ödünç Verme Bankosu'nda bekletilir. Ayırtma işlemini tarama.uludag.edu.tr uzanatılı web adresi üzerinden yapabilir ve ayrıntılı bilgiyi http://www.uludag.edu.tr/kutuphane/default/konu/2112 web adresi üzerinden alabilrisiniz..

Kimler Kütüphane'ye kitap önerebilir?

Uludağ Üniversitesi öğrencileri ile akademik ve idari personeli, kitap ve diğer kütüphane materyallerinin satın alınmasını önerebilirler. Öğrenciler kitap önermek için Ödünç Verme Birimindeki formu doldurabilir. Akademik ve İdari personel yayın taleplerini UYATS sistemi aracalığıyla yapması gerekmektedir.

Alınmasını önerdiğim kitabın temin edildiğinden nasıl haberdar olurum?

Öğrencilerimiz önerdikleri kitaplar için kitap öneri formuna e-posta adreslerini girdikleri takdirde kendilerine temin edildiğine dair geri bildirimde bulunulacaktır. Akademik ve İdari personelimizin UYATS sistemi üzerinden yaptıkları talepler içinse her aşamada sistem üzerinden bilgilendirileceklerdir.

Aradığım derginin kütüphanede olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Aradığınız derginin kütüphanede olup olmadığını öğrenebilmek için kütüphane içerisindeki tarama bilgisayarlarından ya da dışarıdan kütüphane web sayfası katalog sorgu ekranından dergi adını girerek tarama yapabilirsiniz. Kütüphanemizde bulunan dergilerin güncel sayıları Süreli yayınlar bölümü girişte sağ tarafta sergi rafında sergilenmektedir. Önceki sayılarını ise alfabetik olarak raflarda bulabilirsiniz.

Kütüphanede bulunan dergilerin güncel sayılarını nereden bulabilirim?

Kütüphanemizde bulunan dergilerin güncel sayıları 2. Kat Süreli yayınlar bölümünde girişte sağ tarafta sergi rafında sergilenmektedir.

Dergileri ödünç alabilir miyim?

Dergiler ödünç verilmemektedir. Ancak 2. Kat Süreli yayınlar bölümünde dergilerin içerisinden makalelerin fotokopisini çektirebilirsiniz.

Kütüphaneye abone olunması için basılı dergi önerebilir miyim?

Kütüphanemizde bulunmayan ve basılı olarak abone olunmasını istediğiniz dergileri sureli@uludag.edu.tr adresine mail atarak ya da 2. Kat Süreli yayınlar bölümü birim sorumlusuna bildirebilirsiniz.

Kütüphanede günlük gazeteleri bulabilirmiyim?

Kütüphanemizin günlük olarak aboneliği bulunan Bursa Hakimiyet, Bursa Sancak, Hürriyet, Kent, Olay, Sabah, Türkiye, Yeni Dönem, Yeni Şafak gazetelerini 2. Kat Süreli yayınlar bölümünde bulabilirsiniz.

Gazete arşivine nasıl erişebilirim?

Kütüphanemiz gazete arşivinde bulunan gazetelere ulaşmak için Ek’te verilen randevu talep formunu doldurduktan sonra sureli@uludag.edu.tr adresine ileterek ya da Kütüphanemiz 2. katı Süreli yayınlar bölümünden talep formu doldurularak başvuru yapılabilir. Talepler, bir sonraki gün karşılanacağından, talep formu bir gün öncesinden teslim edilmelidir. Gazete arşivimizde bulunan gazeteleri görmek için Kütüphane ana sayfasında bulunan Gazete Arşivi linkine tıklayınız.

Türkçe makaleleri nasıl tarayabilirim?

Ulusal ya da uluslararası, bilimsel ve akademik dergilerin içerisinde yayınlanmış Türkçe makaleleri tarayabilmek için Kütüphanemiz ana sayfasında ortada bulunan Tüm e-Kaynaklarda kutucuğuna aradığınız konu ile ilgili yazar adı, makale adı ya da anahtar sözcük yazarak tarama yapabilirsiniz. Bunu kampüs dışından da yapabilmek için Ekütüphane portalına girmeniz gerekmektedir. Erişim ve Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

Uludağ Üniversitesinde yapılmış bitirme, yüksek lisans ve doktora tezlerine nasıl ulaşabilirim?

3. Kat Tezler bölümden bu tezlere ulaşabilirsiniz. Bitirme tezlerin tamamını; yüksek lisans ve doktora tezlerinin belirli bir bölümünü fotokopi çektirebilirsiniz.

Tezleri ödünç alabilir miyim?

Tezler ödünç verilmemektedir. Ancak Bitirme tezlerinin tamamını; yüksek lisans ve doktora tezlerinin ise belirli bir bölümünü fotokopi çektirebilirsiniz.

Turnitin ne demektir? Ne işe yarar?

Akademik düzeyde yapılan tezler ve ödevlerin İntihal tespitinde kullanılan bir veritabanıdır. Akademik düzeyde yapılan ödevler ve tezler ilgili tezin danışmanı (Prof.Dr., Doç.Dr., Yard. Doç.Dr. ya da bunun için görevlendirilen bir Asistan) tarafından taranması gerekmektedir. Öğrenci iseniz lütfen tez danışmanınız ile iletişime geçiniz. Tez danışmanı iseniz; detaylı bilgi için ve veritabanına kayıt olmak için 0 224 294 04 85 telefon numarasından ya da ekaynaklar@uludag.edu.tr mail adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Diğer üniversitelerde yapılmış tezlere nasıl ulaşabilirim?

Üniversitemiz dışında yapılmış ve yazarı tarafından erişimine izin verilen tezlere YÖK Ulusal Tez Merkezi web sayfasından https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/ erişebilirsiniz. Yazarı tarafından erişimi kısıtlanmış tezler dışındaki “Bu tezin, veri tabanı üzerinden yayınlanma izni bulunmamaktadır. Yayınlanma izni olmayan tezlerin basılı kopyalarına Üniversite kütüphaneniz aracılığıyla (TÜBESS üzerinden) erişebilirsiniz.” ibaresi ile karşılaştığınız tezleri kütüphanemizden TÜBESS aracılığıyla talep edebilirsiniz. Yazarı tarafından belirli bir tarihe kadar kullanımı kısıtlanmış tezler talep edilememektedir.

Kütüphanede nerede fotokopi çektirebilirim?

Kütüphanemiz 2. Katı Süreli yayınlar bölümünde ödünç alabileceğiniz kitaplar dışındaki; danışma kaynakları (Sözlük, ansiklopedi, referans kaynakları vb.), dergi ve tezlerin (bitirme tezlerinin tamamı, yüksek lisans ve doktora tezlerinin belirli bir bölümü) fotokopisini çektirebilirsiniz.

Görsel-İşitsel materyaller (CD, DVD, BlueRay) nerede bulunmaktadır?

Basılı olmayan görsel materyallerin (DVD, VCD, CD, BlueRay)'lerin bulunduğu Görsel-İşitsel Birim kütüphanemiz 4. Katında bulunmaktadır. Film/Müzik DVD-CD'lerini bölümde bulunan bilgisayarlarda dinleyebilir ya da izleyebilirsiniz. Görsel-İşitsel Materyaller Kütüphane dışına ödünç verilmemektedir.

Kütüphaneler arası ödünç verme ve doküman sağlama hizmeti (ILL) ne demektir?

Üniversite kütüphaneleri arasındaki işbirliği çerçevesinde, kütüphanemizde bulunmayan kaynakların (kitap, makale, vb.)Üniversitemiz akademisyenleri için ilgili kütüphanlerden getirtilmesi işlemidir.

TÜBESS ne demektir?

Türkiye Belge Sağlama ve Ödünç Verme Sistemi (TÜBESS) aracılığıyla YÖK Tez Merkezinden Tez Talep Edebilirsiniz. Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız...

Kütüphaneler arası ödünç verme ve doküman sağlama hizmetinden kimler yararlanabilir?

Bu hizmetten Uludağ Üniversitesi Akademik personeli (Öğretim Üyeleri ve Öğretim Elemanları) yararlanabilmektedir.

Kütüphaneler arası ödünç yayın / belge sağlama hizmetinden (ILL-TÜBESS) yararlanmak için ne yapmam gerekiyor?

Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız...

Kütüphaneler arası ödünç yayın / belge sağlama hizmetinde herhangi bir ücret ödemem gerekiyor mu?

>Diğer bilgi merkezlerinden sağlanan kitaplar için geliş-gidiş kargo bedeli, Makaleler için, karşı kütüphanenin belirlediği fotokopi bedeli, Tezler için, U.Ü. Kütüphanesi tarafından belirlenen fotokopi bedeli ödenmektedir.

Kütüphanemizde yurtdışından kitap / makale isteği yapabiliyor muyuz?

Kütüphanemizde yurtdışından kitap / makale isteği yapılmamaktadır. Yurtdışından makale isteği TÜBİTAK-ULAKBİM tarafından yapılmaktadır. Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız...

Mendeley ne demektir? Ne işe yarar?

Mendeley araştırmacıların verimliliğini ve araştırmacı işbirliklerini artıran ücretsiz bir referans yönetim aracı ve akademik işbirliği ağıdır. Mendeley aynı zamanda yayınları düzenlemenizi, not almanızı ve atıf vermenizi sağlayan etkin bir referans yönetim sistemidir. Bununla birlikte, benzer alanlardaki araştırmacıların bir araya gelmesine ve yeni araştırma trendlerini takip etmelerine olanak sağlayan, dünyada 5 milyondan fazla kullanıcısı olan bir akademik işbirliği ağıdır. Detaylı Bilgi ve Kullanım Kılavuzu İçin Tıklayınız...

Rosetta Stone (Online Dil Öğrenme) nedir? Nasıl kullanabilirim?

Dünyanın bir numaralı online dil eğitimi ve öğretimi setidir. Kütüphanemizin aboneliği sayesinde dilediğiniz yerden 30 farklı dili öğrenebilirsiniz. Detaylı Bilgi ve Erişim İçin Tıklayınız...

Vidobu (Online Video Eğitim) nedir? Nasıl kullanabilirim?

Vidobu, Türkçe dilinde kişisel gelişim, mesleki gelişim, bilişim teknolojileri, fotoğrafçılık, grafik tasarım, web tasarım, programlama, 3D modelleme ve animasyon, video montaj ve düzenleme alanlarındaki eğitimleri, alanında uzman eğitmenler ile sağlayan online video eğitim platformudur. Kütüphanemizin aboneliği sayesinde dilediğiniz yerden erişebilirsiniz. Detaylı Bilgi ve Erişim İçin Tıklayınız...

Hiperkitap (Türkçe e-Kitap) nedir? Nasıl kullanabilirim?

Hiperlink tarafından geliştirilmiş Türkiye’nin ilk ve tek Türkçe e-kitap veritabanıdır. Hiperkitap’ta; tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, hukuktan mühendisliğe birçok konu başlığı altında 300’ ü aşkın yayınevinin 15.000’den fazla e-kitabı bulunmaktadır. Detaylı Bilgi ve Erişim İçin Tıklayınız...

İdealOnline (Türkçe e-Dergi) nedir? Nasıl kullanabilirim?

İdealonline; sosyal bilimler, iktisat, işletme, mimarlık ve sağlık bilimlerinde yayınlanmış çok sayıda akademik ve popüler dergiye tam metin erişim imkanı veren kapsamlı bir Türkçe elektronik veritabanıdır. Detaylı Bilgi ve Erişim İçin Tıklayınız...

Primal Pictures 3D Anatomi Atlası nedir? Nasıl kullanabilirim?

İnsan anatomisine ait tüm katmanları interaktif bir şekilde modelleyerek tıp uzmanlarının çalışmalarında katkı sağlar. Aynı zamanda tıp eğitiminde kullanılabilecek ve tıp öğrencilerinin yetiştirilmesi sürecine destek verecek benzersiz bir kaynaktır. Detaylı Bilgi ve Erişim İçin Tıklayınız...

0224 294 04 60  0224 294 04 99  mkutuphane@uludag.edu.tr
Uludağ Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Görükle Kampüsü / Nilüfer / BURSA Tel: 0 224 294 04 60 Faks: 0 224 294 04 99