Uludağ Üniversitesi Anasayfa
English

Sıkça Sorulan Sorular

 

Uludağ Üniversitesi mensubu öğrenciler, akademik - idari personel ve dışarıdan gelen araştırmacılar yararlanabilmektedir. Üniversitemiz mensubu olmayan kişiler sadece kütüphane içerisindeki basılı kaynakları (kitap, dergi, tez) inceleyebilir, izin verildiği ölçüde fotokopi çektirebilir fakat ödünç kitap alamazlar.

Kütüphanemiz web sayfasında bulunan Kütüphaneciye Sor bölümünden hafta içi saat 09.00–17.00 saatleri arasında sorularınıza hemen yanıt ve destek alabilirsiniz. Ayrıca belirtilen saatlerde 0 224 294 04 90 numarasını arayarak ya da sosyal medya hesaplarımızdan direk mesaj yolu ile bilgi ve destek alabilirsiniz. @uludagkutuphane

Kütüphane içerisinde tüm kampüste olduğu gibi Eduroam aracılığıyla internet bağlantısı yapabilirsiniz. Bağlantı yapabilmek için cihazınızda bazı ayarlar yapmanız gerekmektedir. Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız...

Kütüphaneye kitap, dergi vb. bağışında bulunabilirsiniz. Kütüphaneye bağışlanan kitap, dergi vb. materyaller kütüphane sağlama birimi komisyonunca değerlendirilmekte ve koleksiyona katılmaya değer bulunan materyaller koleksiyona dahil edilmektedir. İlgili bağışların koleksiyona eklenip eklememesi ve kütüphane içinde nereye-nasıl yerleştireceği kararı ve yetkisi kütüphane yönetimine aittir. Sayfaları yıpranmış, yırtık, çizilmiş ya da eksik olan bağışlar kabul edilmemektedir. Ayrıntılı bilgi için Kütüphanemiz Sağlama Birimi ile iletişime geçebilirsiniz. Kütüphanemiz Sağlama Birimi ile iletişime geçmek için Tıklayınız...

Kütüphane içinde su haricinde yiyecek-içecek tüketilmemektedir.

Kütüphane koleksiyonunda bulunan kitap, dergi, e-kitap, görsel-işitsel kaynakları http://tarama.uludag.edu.tr/ web sitesi adresinden tarayabilirsiniz.

Kütüphanemiz, Dewey Onlu Sınıflama Sistemini kullanmaktadır. Kitaplar açık raf esasına göre konusal olarak raflara yerleştirilmiştir. Böylelikle aynı konuyu ihtiva eden kitapların bir araya gelmesi sağlanır.

Veritabanları akademik yayınların (e-dergi, e-makale, e-kitap vb.) yer aldığı bilgi kaynaklarıdır. Makale, dergi, kitap dışında standart, video görüntüleri, fotoğraflar vb. kaynaklar da yer almaktadır. Veri tabanlarının kullanımı vb. konusunda kütüphanemizden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. 0 224 294 04 85 ya da ekaynaklar@uludag.edu.tr

Yaptığınız ya da yapmayı planladığınız araştırmalarınız ile ilgili her zaman danışma kütüphanecilerinden yardım alabilirsiniz. Aradığınız bilgiye ulaşmak için Kütüphane kataloğu, veri tabanları ile internet’te kullanabileceğiniz araştırma yöntemleri size önerilecektir. 0 224 294 04 90 ya da referans@uludag.edu.tr

http://www.uludag.edu.tr/kutuphane adresinde bulunan "BÜTÜNLEŞİK ARAMA" kutucuğunu kullanarak abone olduğumuz veritabanlarının tümünü tarayabilirsiniz.

http://ekutuphane.uludag.edu.tr/ web sitemizden @uludag.edu.tr ya da @ogr.uludag.edu.tr mail adresinizle üyelik gerçekleştirerek kütüphanemizin abone olduğu tüm e-kaynaklara kampüs dışından ya da istediğiniz yerden ulaşabilirsiniz. Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız...

E-Kütüphane; kütüphanemiz e-kaynaklarına (e-kitap, e-dergi, makale vb.) kampüs dışından ya da istenilen heryerden erişim sağlamak için kullanılan bir arayüzdür. http://ekutuphane.uludag.edu.tr/ web sitemizden @uludag.edu.tr ya da @ogr.uludag.edu.tr mail adresinizle üyelik gerçekleştirerek, kütüphanemizin abone olduğu tüm e-kaynaklara kampüs dışından ya da istediğiniz yerden ulaşabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için Tıklayınız...

Kütüphane Hesabım bölümünden ödünç aldığınız kitapları ve iade tarihlerini görebilir, iade tarihi geçmemişse iade süresini uzatabilir ve hesabınıza tahakkuk etmiş cezalarınızdan haberdar olabilirsiniz.

Günlük Para cezası uygulanır. Ayrıntılı bilgi için 0224-294 04 90 veya 0224-294 04 91' den bize ulaşabilirsiniz.

Kütüphane materyalinin kaybedilmesi veya hasara uğraması halinde kullanıcı bunu Kütüphane’ye acil olarak bildirmekle sorumludur. İrtibat: 0224-2940491

Eğer aradığınız bir kitap başkası tarafından ödünç alındıysa, ayırtma işlemi yapılabilirsiniz. Ayırtılan kitap kütüphaneye geri getirildikten sonra, 1 gün süreyle ayırtma işlemini yapan kişi için Ödünç Verme Bankosu'nda bekletilir. Ayırtma işlemini tarama.uludag.edu.tr web sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız..

Uludağ Üniversitesi öğrencileri ile akademik ve idari personeli, kitap ve diğer kütüphane materyallerinin satın alınmasını önerebilirler. Öğrenciler kitap önermek için Ödünç Verme Birimindeki formu doldurabilir. Akademik ve İdari personel yayın taleplerini UYATS sistemi araçılığıyla yapması gerekmektedir.

Öğrencilerimiz önerdikleri kitaplar için kitap öneri formuna e-posta adreslerini girdikleri takdirde kendilerine temin edildiğine dair geri bildirimde bulunulacaktır. Akademik ve İdari personelimizin UYATS sistemi üzerinden yaptıkları talepler içinse her aşamada sistem üzerinden bilgilendirileceklerdir.

Aradığınız derginin kütüphanede olup olmadığını öğrenebilmek için kütüphane içerisindeki tarama bilgisayarlarından ya da dışarıdan kütüphane web sayfası katalog sorgu ekranından dergi adını girerek tarama yapabilirsiniz. Kütüphanemizde bulunan dergilerin güncel sayıları Süreli yayınlar bölümü girişte sağ tarafta sergi rafında sergilenmektedir. Önceki sayılarını ise alfabetik olarak raflarda bulabilirsiniz.

Kütüphanemizde bulunan dergilerin güncel sayıları 2. Kat Süreli yayınlar bölümünde girişte sağ tarafta sergi rafında sergilenmektedir.

Dergiler ödünç verilmemektedir. Ancak 2. Kat Süreli yayınlar bölümünde dergilerin içerisinden makalelerin fotokopisini çektirebilirsiniz.

Kütüphanemizde bulunmayan ve basılı olarak abone olunmasını istediğiniz dergileri sureli@uludag.edu.tr adresine mail atarak ya da 2. Kat Süreli yayınlar bölümü birim sorumlusuna bildirebilirsiniz.

Kütüphanemizin günlük olarak aboneliği bulunan Bursa Hakimiyet, Bursa Sancak, Cumhuriyet, Hürriyet, Kent, Olay, Sabah, Yeni Dönem, Yeni Şafak gazetelerini 2. Kat Süreli yayınlar bölümünde bulabilirsiniz. Kimliğiniz karşılığında ödünç alarak sadece bu bölümde okuyabilirsiniz.

Kütüphanemiz gazete arşivinde bulunan gazetelere ulaşmak için Ek’te verilen randevu talep formunu doldurduktan sonra sureli@uludag.edu.tr adresine ileterek ya da Kütüphanemiz 2. katı Süreli yayınlar bölümünden talep formu doldurularak başvuru yapılabilir. Talepler, bir sonraki gün karşılanacağından, talep formu bir gün öncesinden teslim edilmelidir. Gazete arşivimizde bulunan gazeteleri görmek için Kütüphane ana sayfasında bulunan Gazete Arşivi linkine tıklayınız.

Kütüphane koleksiyonundan sadece dergi taraması yapılabilmektedir. Ulusal dergilerde yayınlanmış ve indeklenmiş bilimsel ve akademik dergilerin içerisinde yayınlanmış makaleleri tarayabilmek için Kütüphanemiz ana sayfasından E-Kaynaklar altındaki Diğer E-Kaynaklar linkine tıklayarak ücretsiz veritabanlarından (ASOS-Index, Türkiye Makaleler Bibliyografyası, ULAKBİM Türkçe Veritabanları) aradığınız konu ile ilgili makaleleri yazar adından ya da anahtar sözcükten tarama yapabilirsiniz.

3. Kat Tezler bölümden bu tezlere ulaşabilirsiniz. Bitirme tezlerin tamamını; yüksek lisans ve doktora tezlerinin belirli bir bölümünü fotokopi çektirebilirsiniz.

Tezler ödünç verilmemektedir. Ancak Bitirme tezlerinin tamamını; yüksek lisans ve doktora tezlerinin ise belirli bir bölümünü fotokopi çektirebilirsiniz.

Akademik düzeyde yapılan tezler ve ödevlerin İntihal tespitinde kullanılan bir veritabanıdır. Akademik düzeyde yapılan ödevler ve tezler ilgili tezin danışmanı (Prof.Dr., Doç.Dr., Yard. Doç.Dr. ya da bunun için görevlendirilen bir Asistan) tarafından taranması gerekmektedir. Öğrenci iseniz lütfen tez danışmanınız ile iletişime geçiniz. Tez danışmanı iseniz; detaylı bilgi için ve veritabanına kayıt olmak için 0 224 294 04 85 telefon numarasından ya da ekaynaklar@uludag.edu.tr mail adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Üniversitemiz dışında yapılmış ve yazarı tarafından erişimine izin verilen tezlere YÖK Ulusal Tez Merkezi web sayfasından https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/ erişebilirsiniz. Yazarı tarafından erişimi kısıtlanmış tezler dışındaki “Bu tezin, veri tabanı üzerinden yayınlanma izni bulunmamaktadır. Yayınlanma izni olmayan tezlerin basılı kopyalarına Üniversite kütüphaneniz aracılığıyla (TÜBESS üzerinden) erişebilirsiniz.” ibaresi ile karşılaştığınız tezleri kütüphanemizden TÜBESS aracılığıyla talep edebilirsiniz. Yazarı tarafından belirli bir tarihe kadar kullanımı kısıtlanmış tezler talep edilememektedir.

Kütüphanemiz 2. Katı Süreli yayınlar bölümünde ödünç alabileceğiniz kitaplar dışındaki; danışma kaynakları (Sözlük, ansiklopedi, referans kaynakları vb.), dergi ve tezlerin (bitirme tezlerinin tamamı, yüksek lisans ve doktora tezlerinin belirli bir bölümü) fotokopisini çektirebilirsiniz.

Basılı olmayan görsel materyallerin (DVD, VCD, CD, BlueRay)'lerin bulunduğu Görsel-İşitsel Birim kütüphanemiz 4. Katında bulunmaktadır. Film/Müzik DVD-CD'lerini bölümde bulunan bilgisayarlarda dinleyebilir ya da izleyebilirsiniz. Görsel-İşitsel Materyaller Kütüphane dışına ödünç verilmemektedir.

Üniversite kütüphaneleri arasındaki işbirliği çerçevesinde, kütüphanemizde bulunmayan kaynakların (kitap, makale, vb.)Üniversitemiz akademisyenleri için ilgili kütüphanlerden getirtilmesi işlemidir.

Türkiye Belge Sağlama ve Ödünç Verme Sistemi (TÜBESS) aracılığıyla YÖK Tez Merkezinden Tez Talep Edebilirsiniz. Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız...

Bu hizmetten Uludağ Üniversitesi Akademik personeli (Öğretim Üyeleri ve Öğretim Elemanları) yararlanabilmektedir.

Diğer bilgi merkezlerinden sağlanan kitaplar için geliş-gidiş kargo bedeli, Makaleler için, karşı kütüphanenin belirlediği fotokopi bedeli, Tezler için, U.Ü. Kütüphanesi tarafından belirlenen fotokopi bedeli ödenmektedir.

Kütüphanemizde yurtdışından kitap / makale isteği yapılmamaktadır. Yurtdışından makale isteği TÜBİTAK-ULAKBİM tarafından yapılmaktadır. Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız...

Mendeley araştırmacıların verimliliğini ve araştırmacı işbirliklerini artıran ücretsiz bir referans yönetim aracı ve akademik işbirliği ağıdır. Mendeley aynı zamanda yayınları düzenlemenizi, not almanızı ve atıf vermenizi sağlayan etkin bir referans yönetim sistemidir. Bununla birlikte, benzer alanlardaki araştırmacıların bir araya gelmesine ve yeni araştırma trendlerini takip etmelerine olanak sağlayan, dünyada 5 milyondan fazla kullanıcısı olan bir akademik işbirliği ağıdır. Detaylı Bilgi ve Kullanım Kılavuzu İçin Tıklayınız…

Uludağ Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Görükle Kampüsü / Nilüfer / BURSA Tel: 0 224 294 04 60 Faks: 0 224 294 04 99