Uludağ Üniversitesi Anasayfa
English

Kütüphanemizin aboneliği bulunan veritabanları aşağıda listelenmiştir. Veritabanlarının sistematik olarak çok fazla sayıda kopyalanması, indirilmesi, üçüncü şahıslarla paylaşılması, ticari amaçlarla kullanılması ve herhangi bir web sayfasından yayınlanması gibi durumlarda, veritabanı erişimi yayıncısı tarafından kesilebilmektedir. Veritabanlarının kullanımında lütfen telif hakları kurallarına uygun olarak işlem yapınız.

Veritabanlarına kampüs dışından erişim için @uludag.edu.tr ya da @ogr.uludag.edu.tr uzantılı mail adresine sahip olmanız yeterlidir. Bunun için veritabanı altındaki Kampüs Dışı Erişim linkini ya da http://ekutuphane.uludag.edu.tr/ adresini kullanabilirsiniz. İlgili adrese girilerek yeni bir hesap oluşturulması gerekmektedir.

İlgili veritabanlarına erişim ile ilgili soru ve sorunlarınız için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

0 224 294 04 85 ekaynaklar@uludag.edu.tr

Hakkında: 

ACSESS Digital Library, American Society of Agronomy, Crop Science Society of America ve Soil Science Society of America derneklerinin desteği ile hazırlanmış bir koleksiyon sunar. İçeriğinde ziraat konu alanında yayımlanmış ve 2010 yılından günümüze kadar olan sayılarını içeren 26 elektronik dergi, yine 2010 yılından sonra yayınlanmış 30’dan fazla elektronik kitap bulunmaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Dünya çapında 60.000 pediatri uzmanının üyesi olduğu American Academy of Pediactrics derneğinin AAP Gateway platformu altında yayınladığı 6 dergiye tek bir platform üzerinden ulaşabilirsiniz. Platform içerisindeki dergiler: AAP News, Pediatrics, Pediatrics in Review, Hospital Pediatrics, NeoReviews ve AAP Grand Rounds. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim  

Hakkında: 

ACS (Amerikan Kimya Derneği) tarafından yayınlanmakta olan ACS veritabanından kimya alanında ve ilgili disiplinlerde tam metin 48 dergiye elektronik erişim sağlanmaktadır.En eskisi 1879 yılı olmak üzere dergilerin arşiv erişimleri mevcuttur. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim  

Hakkında: 

Fizik, kimyasal fizik, matematik, nükleer fizik, kozmoloji, ses bilimi ve fizik-mekanik konularındaki tam metin dergileri (24 adet) içerir. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim  

Hakkında: 

American Medical Association (AMA)'nın yayınladığı JAMA (The Journal of the American Medical Association) ve 9 tıbbi uzmanlık alanına yönelik 10 adet arşiv dergilerini içerir. JAMA, JAMA Dermatology, JAMA Facial Plastic Surgery, JAMA Internal Medicine, JAMA Neurology, JAMA Ophthalmology, JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery, JAMA Pediatrics, JAMA Psychiatry, JAMA Surgery, JAMA Oncology

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim  

Hakkında: 

Fizik konu alanında alttaki dergileri içerir. Ayrıca PROLA veri tabanı ile arşiv erişimi de sağlar.


Physical Review A  
Physical Review B  
Physical Review C  
Physical Review D  
Physical Review E

Physical Review Applied 

Physical Review Fluids  
Physical Review Letters
Reviews of Modern Physics
Physical Review Online Archive (PROLA)   
Physical Review X (Open Access)
Physical Review Special Topics – Accelerators and Beams (Open Access)
Physical Review Special Topics – Physics Education Research (Open Access) 
Physics –(Open Access)

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    Tanıtım ve Kullanım Sunumu

Hakkında:

Mikrobiyal bilimlere katkıda bulunmak ve geliştirmek amacıyla kurulan ASM bu amacı gerçekleştirmek için birçok ürün, hizmet ve etkinlik aracılığıyla çalışır. The American Society for Microbiology (ASM) mikrobiyoloji alanında en fazla atıf alan dergiler listesinin ilk 20 sırasında 5 dergisi yayınlamaktadır. ASM içerisinde bugün itibariyle 17 dergiye erişim sağlanmaktadır.

Erişim sağlanan dergiler; Antimicrobial Agents and Chemotherapy, Applied and Environmental Microbiology, Clinical and Vaccine Immunology, EcoSal Plus, Eukaryotic Cell, Genome Announcements, Infection and Immunity, Journal of Bacteriology, Journal of Clinical Microbiology, Journal of Microbiology & Biology Education, Journal of Virology, mBio, Microbiology and Molecular Biology Reviews, Microbiology Spectrum, Molecular and Cellular Biology, mSphere, mSystems, Minireview Collection of all Journals

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim

Hakkında: 

Art Source veritabanı; güzel sanatlar, sahne sanatları, grafik tasarım, iç mimarlık ve çevre tasarımı, iletişim ve tasarım, kentsel tasarım ve peyzaj mimarisi, mimarlık gibi alanlardaki araştırmalar için hazırlanmış, kendi alanında dünyadaki en geniş ve en kaliteli tam metin veritabanıdır. İlgili alanlarda 770’den fazla tam metin dergi ve 220’den fazla tam metin kitap içerir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

ASCE Online Research Library, tüm inşaat mühendisliği disiplinlerini ilgilendiren dergileri, kitapları ve standartları kapsar. Kapsamında; 1983 yılından günümüze kadar yayınlananan 38 adet ASCE dergisinde 60.000 üzerinde makale; 2000 yılından günümüze dek olan 446 ASCE Proceedings, 35.000’in üzerinde teknik makale ve 349 e-kitap içerir. ASCE Online Research Library, insaat mühendisligi konusunda en onemli dergileri kapsayan bir veritabanıdır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

ASME Digital Library, derneğin (The American Society of Mechanical Engineers-ASME) 29 dergisinin içerisinde Makine Mühendisliği alanında günümüze kadar yayımlanmış 94,000’den fazla makaleyi ve Uygulamalı Mekanik Revizyonlarını tek bir platformda barındıran ana bilgi deposudur. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

ACM Digital Library (DL), bilgi işlem ve bilişim teknolojisi alanlarını kapsayan tam metin makalelerden ve bibliyografik kayıtlardan oluşan günümüzün en kapsamlı derlemesidir. Tam metin veri tabanı içinde, ACM’nin 1954’ten bu yana olan bütün yayınları: dergiler, konferans kayıtları, gazeteler, multimedya yayınlar ve bilgi işlem alanındaki en geniş bibliyografik veri tabanı olan Guide to Computing Literature yer almaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Mühendislerin gereksinim duydukları teknik bilgiye ulaşmalarında geniş bir koleksiyona sahiptir. Uzay mühendisliği, biyomedikal, kimya, çevre, jeolojik, halk sağlığı ve güvenliği, endüstriyel tasarım, tekstil, lastik, plastik, malzeme bilimi, mekanik, nükleer, petrol, toprak bilimi, vb. gibi önemli mühendislik alanlarında, ilgili standartları da kapsayan yol gösterici bir bilgi kaynağıdır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim  ASTM ve IHS Kullanım Kılavuzu

Hakkında: 

BioOne Online veritabanından, biyoloji, çevrebilim, kök hücre araştırmaları, küresel ısınma ve tarım konularında 200 ve üzeri dergiye tam metin erişim sağlanmaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Klinik uzmanlık alanları, halk sağlığı ve kanıta dayalı tıp alanlarında önde gelen 30 ve üzeri otorite tıp dergilerinden oluşan ve kanıta dayalı tedavi araçlarından çok farklı olarak kanıt sağlamanın yanı sıra, uygulamaların ve hastanelerin her gün karşılaşabildiği önemli ve maliyetli koşulların sistematik bir değerlendirmesini de sunan bir veritabanıdır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu

Hakkında:

İçerdiği 20 milyondan fazla kayıt ile dünya çapında yayınlanan kitaplara ait yayınevi, fiyat ve sağlama bilgilerini içeren başvuru kaynağıdır.

İlgi alanlarınızdaki yayınları Book in Print veritabanından taradıktan ve bilgilerini edindikten sonra UYATS aracığıyla kütüphanemizden talepte bulunabilirsiniz.

Not: Öğrencilerimiz, yayın taleplerini sadece Danışma Biriminde bulunan yayın talep formu aracılığıyla yapabilirler. Akademik ve İdari Personelimiz ise yayın taleplerini yapmadan önce UYATS giriş ekranında bulunan uyarılara dikkat etmeleri gerekmektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim

Hakkında: 

Sanat ve edebiyat, dünya ve coğrafya, sağlık ve tıp, felsefe ve din, spor ve eğlence, bilim ve matematik, yaşambilimi, toplum ve beşeri bilim, doğa bilimleri, teknoloji ve tarih vb. alanlarda 120,000 madde halinde düzenlenmiş ansiklopedik bilgiler, dünya atlası, görüntü ve resimler, sözlük ve kavramlar dizisi, bazı dergilerden alınmış 300,000 makale, haber başlıkları ve web kaynakları rehberliği içeren çok yönlü bir genel bilgi kaynağıdır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Tarım, ormancılık, insan sağlığı, beslenme, hayvan sağlığı ve yönetimi, doğal kaynakların korunması alanlarında araştırma ve gelişmelerle ilgili literatürü içerir. Bununla birlikte atıf almış dergilerin listesini görülebilmektedir. 1973’den geriye milyonlarca kayıt içeren CAB Direct en ilgili kayıtları bulmanıza yardımcı olur. CAB Abstracts ve Global Health gibi temel bibliografik veritabanlarını pratik yaşam bilimlerinin içine dahil ederek güncel ve güvenilir bilgi sağlar. CAB Direct, CAB yayınevindeki bu kaynaklara doğrudan erişim sağlar.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   Kullanım Kılavuzu

Hakkında: 

Sosyal ve beşeri bilimler, fen bilimleri, eczacılık, din, müzik, dil, teknoloji, hukuk, eğitim, mühendislik ve mimarlık gibi birçok alanda Cambridge University Press yayınevinin çıkardığı 300'ün üzerinde dergiden tam metin erişim içerir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Elsevier'in yeni ürünü Clinical Key doktorların sorularına daha hızlı yanıt veren daha akıllı bir arama seçeneği sunan kapsamlı bir veritabanıdır. Veritabanı içinde 35 tıbbi uzmanlık alanı yer almaktadır. Doody Core Titles E-Kitap listesi içinde yer alan Elsevier kitaplarının %95’inden fazlası Elsevier Clinical Key kapsamı içinde bulunmaktadır. Clinical Key, 1000’den fazla kitap, 600’den fazla en saygın dergi ve 9000’den fazla cerrahi ve tıbbi müdahale videosunu bir araya getirerek ve bunu uygulama rehberleri, hastaları eğitici broşürler ve MEDLINE’ın tamamı gibi diğer değerli içerikle birleştirerek gerçekleştirmektedir.

Uygulama marketlerinden ClinicalKey mobil aplikasyonunu indirerek mobil cihazlarınızdan da kullanabilirsiniz.

Not: Veri tabanı kapsamındaki E-Kitapların indirilmesi için “Register” linkinden kurumsal e-posta adresinizle kayıt olunması ve kişisel hesabınıza 180 günde bir kez kurum bilgisayarlarından Log In/Giriş yapmanız gerekmektedir.

Kullanıcı Kılavuzu

Tanıtım Videosu

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Kanıta Dayalı tıp veri tabanıdır. Sağlık hizmetlerinde yapılmış tedavi ve müdahalelerde kanıtlanmış araştırmaları, metodolojik ve tanısal testlerin de yer aldığı güncel bilgileri içeren kaynaklara dayalı veri tabanlarını tek bir çatıda toplayan çevrimiçi bir kütüphanedir. Hasta değerleri ve klinik uzmanlıkla ilgili araştırma kanıtlarını, sağlık hizmetleri ve girişimlerinin etkinliği üzerine yapılan uluslararası araştırmaları bir araya getirir. Klinik deneyleri, metodları, teknolojileri ve ekonomik değerlendirmeleri içeren 800.000 civarında veri kaydı ve 5.000 civarında Cochrane sistematik incelemelerini içermektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Arkeoloji alanında yapılmış kazı ve özellikle bulunan paralarla ilgili kayıtları içeren bir veri tabanıdır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

DYABOLA (Dynamically Accumulating Database on Objects and Literature About Antiquity) veritabanı; antikalar, sanat ve arkeoloji üzerine kitaplar, makaleler ve denemeler üzerine bibliyografik bir veritabanıdır. Veritabanına erişmek için, ana sayfada karışınıza çıkan kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Duke University Press tarafından yayınlanan, beşeri ve sosyal bilimler alanindaki 47 e-dergiyi kapsamaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Binlerce nota içeren geniş içerikli bir veritabanıdır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Yaygın olan tüm bilimsel disiplinleri kapsayan ve kapsamı sürekli genişleyen bir e-kitap veritabanıdır. Kitapların tamamını indirmek için ebrary platformu üzerinden ücretsiz olarak hesap oluşturmanız ve dizüstü ya da masaüstü bilgisayarınıza Adobe Digital Edition yüklemeniz gerekmektedir.

Kitapları mobil cihazlarınızdan görüntülemek için ise yine ebrary platformu üzerinden ücretsiz olarak hesap oluşturulması ve de uygulama marketlerinden ücretsiz olarak Blufire Reader indirilmesi gerekmektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    Kullanım Kılavuzu (Video)    Kullanım Kılavuzu

Hakkında: 

Çeşitli disiplinlerde birçok kaynağı kapsayan veritabanlarından oluşmaktadır. Academic Search Complete, American Doctoral Dissertations, 1933-1955 (Doktora Tezleri), Applied Science & Business Periodicals Retrospective, Business Source Complete, DynaMed, Education Index Retrospective: 1929 – 1983, ERIC (Eğitim Bilimleri), European Views of the Americas: 1493-1750, GreenFILE (Çevre), Humanities & Social Sciences Index Retrospective, Library, Information Science & Technology Abstracts, MasterFILE Complete, MEDLINE, Newspaper Source Plus, Newswires, Regional Business News, SPORTDiscus with Full Text, Teacher Reference Center, Web News

EBSCOHost Yardım

EBSCOHost Yardım (Video)

EBSCO eBooks Kitap İndirme, Ödünç Alma (Kılavuz)

EBSCO eBooks Kitap İndirme, Ödünç Alma (Video)

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır. 9,000’e yakını tam metin olmak üzere 17,000’e yakın dergiyi özetleriyle birlikte indekslemektedir. Tam metin dergilerden 7,300 kadarı aynı zamanda hakemlidir. PDF içeriği 1887’ye kadar uzanır. Tam metin dergilere ek olarak, raporlar, kitaplar ve birçok farklı döküman türünü tam metin olarak içerir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

American Doctoral Dissertations, 1933-1955 yılları arasında Amerikan üniversiteleri tarafından kabul edilmiş yaklaşık 100,000 doktora tezine erişim sunmaktaydı. Daha sonra geliştirilen bu kaynak şu anda 1902’den günümüze kadar uzanan 172,000’den fazla doktora tezi içerir.  American Doctoral Dissertations, original basılı indeksi tam sayfa resim olarak gösterir ve yazar adı, başlık adı, konu adı ve üniversite adı taraması yapılabilir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

İktisadi ve İdari Bilimler alanında dünyanın en kapsamlı hakemli tam metin içeriği  sayesinde, bu alanda üretilen bütün veri tabanlarını geride bırakmaktadır. Harvard, Standford, Wharton, MIT, Oxford, Cambridge, London School of Economics gibi dünyanın en önemli üniversitelerinin birincil danışma kaynakları arasındadır. JSTOR Business Collection içindeki dergileri büyük oranda içeren bu veri tabanında yer alan makaleler 1886’ya kadar uzanır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

National Science Foundation - NSF (ABD American Ulusal Bilim Vakfı ) desteği ile hekimler tarafından, hekimler ve diğer sağlık profesyonelleri için hasta başı bakıma yönelik tasarlanmış olan DynaMed dünyanın en kapsamlı ve en güncel kanıta dayalı klinik referans aracıdır. 5,700’den fazla başlık için hazırlanmış özetleri, en güncel, geçerli ve pratik içeriği sağlaması, DynaMed’i uygulama sırasında ortaya çıkabilecek en önemli sorulara cevap verebilen vazgeçilmez bir kaynak haline getirmektedir. Başlıklar içinde ilaç bilgileri de yer almaktadır. DynaMed’in içeriği en iyi kanıtlar ile belirlenir. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Education Index Retrospective, ağırlıkla eğitim olmak üzere birçok konu başlığında birçoğu hakemli olmak üzere 800’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek 850,000’den fazla kayıt sunar. Arşiv niteliğindeki literatürde aranılan bilgi, güncellenmiş konu başlıkları sayesinde günümüzün anahtar kelimeleri ile rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca, eski tarihlere ışık tutması açısından orijinal konu başlıkları da korunmuştur.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

ERIC (the Education Resource Information Center), eğitim literatürüne temel danışma kaynağıdır. Bu veri tabanı, Current Index of Journals in Education ve Resources in Education Index içerisinde yer alan dergilere erişim sağlar.

1966’dan günümüze kadar 1.6 milyondan fazla kayıt içeren ERIC, 631,000’den fazla tam metin dökümana bağlantı verir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

1750’den önce Avrupa’da Amerika hakkında yazılan basılı kayıtlar için kapsamlı bir rehber niteliği taşıyan veritabanında toplamda 32,000’den fazla kayıt bulunmaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Doğa ile ilgili multidisipliner bir veri tabanı olan GreenFILE, çevre, tarım, eğitim, hukuk ve teknoloji gibi çeşitli disiplinler arasındaki bağlara dikkat çeker. Kapsadığı başlıklardan bazıları şunlardır; küresel ısınma, iklim değişiklikleri, kirlilik, ağaçlandırma, tarım, yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm. 13,000’e yakın açık erişim tam metin kayıt içeren içeren bu veri tabanında, 850,000’in üzerinde kayıt özetleriyle birlikte indekslenmektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Beşeri ve sosyal bilimlerin farklı alanlarındaki önemli dergileri indeksleyen Humanities & Social Sciences Index Retrospective: 1907-1984, 1,200’e yakın süreli yayın, 1,300,000’den fazla kayıt ve 240,000’den fazla kitap incelemesi indekslemektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

1960 kadar uzanan içeriği ile LISTA, 600'den fazla çekirdek dergiye ek olarak 120’den fazla özel seçim ve öncelikli dergiyi indeksler.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynakları barındıran dünyanın en kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar. MasterFILE Complete; işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar. 1922’ye kadar uzanan içeriğinde 2,400’den fazla tam metin dergiye ek olarak, 850’nin üzerinde referans kitabı, 73,000’i aşkın birincil kaynak dökümanı ve 1.4 milyon civarında görsel (fotoğraf, harita, bayrak) yer almaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Tıp ve sağlık bilimleri alanındaki temel danışma kaynağıdır. PubMed arayüzü üzerinden taranabilen MEDLINE indeksi aynı zamanda EBSCO’nun EBSCOhost platformu üzerinden de taranabilir ve kütüphane koleksiyonundaki tam metinler için bağlantı fonksiyonu sunar.  MEDLINE, National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş MeSH (Medical Subject Headings) yani tıbbi konu terimlerini kullanır. Ağaç diagramı şeklinde ve hiyerarşik bir yapı sunan MeSH kullanılarak 5,600’den fazla PubMed dergisinin künye bilgileri taranabilir. MEDLINE içerisinde yer alan 5,600’den fazla dergi, 1809’a kadar uzanan 23 milyonun üzerinde kayıt içerir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerinin metinlerini ve popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir. 1,200+ tam metin gazete, 130 haber bülteninden haber, 67 milyona yakın tam metin makale içeriğiyle genş bir kapsam sunan veritabanı, Regional Business News, The Washington Post, PR Newswire US ve diğer birçok önemli kaynakların haberlerini içerir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Newswires veritabanı, Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire ve Business Wire'ın başlıca dünya haberlerine sürekli olarak ve neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu içerik EBSCO tarafından düzenlenir ve kullanıcılara sunulur. Bu koleksiyon, AP Financial News, AP Top News, AP WorldStream, AP U.S. Politics & Government, AP 50 State Reports, UPI Security Industry, UPI Emerging Threats, UPI Business, UPI Entertainment, UPI Sports, UPI Top News, Arabia 2000 ve daha birçok haber kaynağından haberler içerir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler. Newswires'ın tam metin içeriğinin dizini, EBSCO tarafından 30 günlük olarak arşivlenir, böylece kullanıcılar araştırdıkları konuyla ilgili son 30 günde çıkan haberleri rahatlıkla okuyabilirler.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Business Source Complete ile birlikte gelen bu veri tabanı özellikle Birleşik Devletler ve Kanada kaynaklı, 100’den fazla yerel işletme yayınlarından gelen tam metinleri sunar. 20 yılı aşkın bir kapsam sunan Regional Business News, The Washington Post, PR Newswire US ve diğer önemli kaynakların haberlerini içerir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Spor, spor hekimliği, beden eğitimi, beslenme, doping, egzersiz, rekreasyon, spor ve egzersiz psikolojisi, fitnes, koçluk ve antrenörlük, spor yönetimi, fiziksel dayanıklılık, fizik tedavisi konularını kapsamaktadır. İçerikteki dergilerin erişim yılları farklılık gösterir, 1985’li yıllara kadar tam metin erişim sağlanabilen dergiler bulunur.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Profesyonel eğitimcilere yardımcı olmak amacıyla, 220’den fazla hakemli öğretmen ve yönetici dergisini özetleri ile birlikte indeksler. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Web News veritabanı, tüm dünyadan binlerce önemli haber beslemesine neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu koleksiyon farklı konularda 14.000'den fazla haber beslemesi içermektedir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Education Source veritabanı, okul öncesi eğitimden yüksek öğretime kadar tüm düzeylerde eğitim konularının yanı sıra; çok dilde eğitim, sağlık eğitimi ve test sistemi gibi özel konuları  da kapsamaktadır.  Veritabanı etki değeri yüksek 2.000’den fazla tam metin dergi, 550’den fazla kitap, monograf ve eğitim konulu konferans bildirileri içermektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Faklı konularda Elsevier yayınevine ait e-kitap veritabanı.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Muhasebe,maliye ve yasalar, eğitim, sağlık yönetimi, insan kaynakları yönetimi, endüstri sektörleri ve inovasyon, bilgi yönetimi, uluslararası işletme, kütüphane yönetimi ve kütüphanecilik, yönetim bilimleri, ekonomi ve sosyal politika, kalite yönetimi, pazarlama, faaliyet yönetimi, emlak ve mülkiyet, strateji ve genel yönetim alanlarında yaklaşık 200 dergiye tam metin erişim sağlar.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   Kullanım Kılavuzu

Hakkında: 

Sosyal bilimler, tarih, dinler, felsefe, beşeri bilimler gibi disiplinlerarası konuları kapsayan bir ansiklopedidir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Bilişim konusunu içermektedir. 3. Edisyon

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Teorik ve uygulamalı matematik ve istatistik alanlarındaki 26 e-dergiyi kapsar.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Hiperlink tarafından geliştirilmiş Türkiye’nin ilk ve tek Türkçe e-kitap veritabanıdır. Hiperkitap’ta; tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, hukuktan mühendisliğe birçok konu başlığı altında 300’ ü aşkın yayınevinin 15.000’den fazla e-kitabı bulunmaktadır. Hiperkitap; atlaslar, sözlükler, ansiklopediler gibi danışma kaynaklarını da içermektedir. Önde gelen üniversitelerin akademik yayınları da Hiperkitap’ta yer almaktadır. Kullanıcılar; Hiperkitap ‘ta bulunan 15.000’den fazla e-kitabı online olarak görüntülemenin yanı sıra bilgisayarlara, android ve IOS destekli cihazlara ödünç alabilmektedirler. Böylece internet erişimine ihtiyaç duymadan e-kitaplardan yararlanabilmektedirler. “My library” özelliğiyle Hiperkitap’ta kendi kütüphanelerini oluşturarak e-kitap sayfalarında notlar alabilmekte, günlük 60 sayfaya kadar çıktı alıp paylaşabilmekte, farklı formatlarda atıf verebilmektedirler.

Not: Hiperkitap koleksiyonundaki kitapları masaüstü ve dizüstü bilgisayarınıza indirebilmek için MyEbscoHost da oturum açmanız ve bilgisayarınıza Adobe Digital Edition yüklemeniz gerekmektedir.

Hiperkitap koleksiyonundaki kitapların mobil cihazınızda görüntülenmesi için uygulama marketlerinden EBSCO E-Books uygulaması indirilmesi gerekmektedir. Uygulamayı ilk sefer için kurumunuzun internet ağından açınız. Bundan sonraki girişlerinizde istediğiniz internet ağından giriş yapabilirsiniz.

EBSCO eBooks Kitap İndirme, Ödünç Alma (Kılavuz)

EBSCO eBooks Kitap İndirme, Ödünç Alma (Video)

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    Mobil Cihaz Kullanım Kılavuzu

Hakkında: 

Her gün güncellenen, birbirine hiperlinklerle bağlanmış T.C. Mevzuatı (Kanunlar, KHK’ler, Tüzükler, Yönetmelikler, B.K. Kararları, Genelgeler, Tebliğler). Kanun maddeleri ve konuları ile ilişkilendirilmiş, özü yazılmış, tasnifli İçtihatlar (Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları). Resmi Gazete günlük olarak sisteme girilmekte ve değişiklikler güncel olarak bulunmaktadır. Ayrıca Mevzuat Grupları, Türk Hukuk Bibliyografyası, Dilekçe ve Sözleşme örnekleri, Kanun Tasarıları, Yeni ve Değişen Mevzuat, Hukuk Sözlüğü (metinlerle ilişkilendirilmiş) ve Hukuki Duyurular gibi faydalı servisler yer almaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

İdealonline; sosyal bilimler, iktisat, işletme, mimarlık ve sağlık bilimlerinde yayınlanmış çok sayıda akademik ve popüler dergiye tam metin erişim imkanı veren kapsamlı bir Türkçe elektronik veritabanıdır. Bugün itibariyle 313 dergi, 36.106 makale ve 92.995 bookmark başlığından oluşan veritabanı araştırmacıların kullanımına sunulmuştur.

İdealOnline veritabanı içerisindeki dergilerden bazıları; Andante, Bilim ve Ütopya, Hece, Mesele, Notos öykü, Sözcükler, Tasarım, Tekstil-Teknik, Türk Edebiyatı, Varlık, Yedi Kıta, İnsan ve Hayat, Folklor/Edebiyat, Liberal Düşünce, Toplumsal tarih, Uluslararası İlişkiler, İktisat ve toplum, Eğitim ve bilim, Leges hukuk dergileri, Milli Folklor, Yedi iklim ve daha fazlası...

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Elektrik ve elektronik, bilgisayar, bilgi teknolojileri, bioteknoloji, fizik ve ilgili diğer bilimlerdeki yayınları kapsamaktadır. Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) ve Institute for Electrical Engineers (IEE) tarafından 1988’den günümüze yayınlanmış bütün süreli yayınlarına (journal, transaction, magazine, letter), IEEE ve IEE tarafından 1988’den günümüze kadar gerçekleştirilmiş bütün konferanslarına ait bildirilere, bütün güncel IEEE Standartlarına, 1950-1988 arasında yayınlanmış IEEE dergileri ve konferans bildirilerinden seçilmiş makalelere, tam metin olarak erişilmektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    Kullanım Kılavuzu

Hakkında: 

Küresel ekonomi, finans, gelişen pazarlar, ticaret vb. konularda süreli yayınlara, e-kitaplara ve istatistiklere erişim imkanı sunan IMF eLibrary veri tabanı, yaklaşık bir milyondan fazla veri serisine erişim sağlamaktadır. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

İslam ve Müslüman dünyası konu alanlarını kapsayan yayınların uluslararası sınıflandırılmış bibliyografik bilgilerine, farklı Avrupa dillerinde erisim saglanmaktadir. 1905’den günümüze, 377,000 den fazla kayda ve 3000’den fazla dergiye erisim bulunmaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Astronomi ve astrofizik, biyoloji, kimya, bilgisayar, eğitim, mühendislik,ölçüm, materyaller, matematik, tıp, nanoteknoloji, fizik alanlarını kapsayan bir veritabanıdır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Akademik düzeyde üretilecek makalelerdeki kopyacılık (intihal) oranının otomatik olarak tespiti için kullanılmaktadır. Veritabanına erişim için kayıt olmak gereklidir.

Kayıt olmak için @uludag.edu.tr uzantılı mail adresinizden ad-soyad, bölüm ve ünvan bilgileri ile birlikte "iThenticate programı için şifre talep ediyorum" yazarak  ekaynaklar@uludag.edu.tr  adresine mail gönderebilirsiniz.


Not: Sadece Doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerine kullanım hakkı verilmektedir. 

Sadece makalelerin intihal tespitinde kullanılmaktadır. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    Kullanım Kılavuzu

Hakkında: 

Bilimsel dergilere ait etki faktörlerini ve performans ölçümlerini içeren veri tabanıdır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    Kullanım Kılavuzu

Hakkında: 

Bilimsel çalışmaların, deneylerin ve araştırmaların video ortamına aktarıldığı ve görsel olarak açıklandığı, dünyanın ilk hakem heyetli bilimsel video veritabanıdır. Makaleler, Pub/Medline, SciFinder, Web of Science ve Scopus tarafından indekslenmiştir ve dünyada impact faktörü olan tek video veritabanıdır (1.113) Bugün itibariyle JoVE içerisinde 6,000 video makale mevcut olup; her ay 90 tane yeni video eklenmektedir. Abone olunan bölümler; JoVE Journal: Biology (1680 video), Neuroscience (731 video), Developmental Biology (148 video), Medicine (795 video), Bioengineering (479 video), Engineering (201 video), Immunology (587 video), Chemistry (176 video), Behavior (168 video), Environment (88 video) mevcuttur.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Çeşitli disiplinlerde yayınlanmış dergilerde yer alan tam metin makaleleri içerir. Dergilerin ilk sayısından başlayarak 1990’lı yılların sonlarına kadar olan arşivlerine erişilmektedir. Erişim yılları farklılık göstermekle birlikte; 1880'li yıllardan, günümüzün 2 ila 5 yıl gerisine kadar olan sayılara erişilebilir. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Her kademedeki tıp uzmanları ve öğrencileri için nitelikli birer eğitim kaynağı olan dergilerden oluşan bir koleksiyondur.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Tüm T.C.Kanunları,  Kanun Hükmünde Kararnameler, T.C.Tüzükleri, Bakanlar Kurulu Kararıyla çıkmış Yönetmelikler ve birçok mevzuat içeren veritabanıdır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Legal Yayıncılık yayınladığı akademik ve uygulamaya yönelik onu aşkın hakemli hukuk dergisi ve Legalbank isimli elektronik hukuk bilgi bankası ile Türkiye'nin hukuk alanındaki en büyük basın-yayın organı konumundadır. Legal Yayıncılık yayınladığı araştırma, tez, mevzuat, ders, uygulama ve doktrin içerikli kitaplar, organize ettiği hukuki seminer, sempozyum vb. etkinlikler ve düzenlediği makale yarışmaları ile hukukçular arasında saygın bir konuma sahiptir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Legal Yayıncılık yayınladığı akademik ve uygulamaya yönelik onu aşkın hakemli hukuk dergisi ve Legalbank isimli elektronik hukuk bilgi bankası ile Türkiye'nin hukuk alanındaki en büyük basın-yayın organı konumundadır. Legal Yayıncılık yayınladığı araştırma, tez, mevzuat, ders, uygulama ve doktrin içerikli kitaplar, organize ettiği hukuki seminer, sempozyum vb. etkinlikler ve düzenlediği makale yarışmaları ile hukukçular arasında saygın bir konuma sahiptir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

LexisNexis; hukuk, işletme, finans, ekonomi ve tıp alanlarında; hukuki, finansal ve tıbbi kaynakları online ortamda kullanıma sunmaktadır. Avrupa Birliği bilgi kaynaklarına, güncel uluslararası hukuk verilerine, İngilizce ve diğer dillerde yayınlanmış 350 den fazla gazete, 600'den fazla haber bültenine etkin erişim sağlar.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Mary Ann Liebert bilimsel, teknik ve tıbbi bilgi ve tıbbi bilişim, alternatif ve tamamlayıcı tedavi, biyomedikal araştırmalar, biyoteknoloji, çevre bilimi, hukuk, klinik ve cerrahi bilimleri, mühendislik ve yaşam bilimi alanlarında dergileri kapsayan bir veritabanıdır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Matematik ve ilişkili alanlar konusunda 2 bölümden oluşan veritabının ilk bölümünde Matemetikle ilgili eleştirilerin tam metinlerine erişim olanağı sağlanırken; 
İkinci bölümde ise,  güncel matematik yayınları kısmı henüz yayınlanmamış veya çok yakında çıkacak olan yayınlarla ilgili bibliyografik verilere ait bir konu indeksidir. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Mendeley, araştırmacıların araştırmalarını yönetmelerine ve geliştirmelerine, diğer araştırmacılar ile çevrimiçi işbirliği yapabilmelerine ve yapılmış olan son araştırmaları keşfetmelerine yardımcı olurken, bir kaynakça yönetim sistemi ve akademik sosyal ağ hizmetini kurumlara yönelik sunan bir araçtır. Çevrimiçi ve çevrimdışı olarak farklı cihazlarda eşzamanlı kullanım olanağı sunan Mendeley, aynı zamanda güçlü bir PDF yönetim aracıdır.

Mendeley Kurumsal Sürüm’den ve yükseltilmiş haklardan yararlanabilmek için kurumsal e-mail adresinizi (@uludag.edu.tr ya da @ogr.uludag.edu.tr) kullanarak bir Mendeley hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Hesabınız oluşturulduktan sonra 24 saat içerisinde otomatik olarak kurumsal grubumuza dahil edilerek yükseltilmiş haklardan yararlanabileceksiniz.

Alternatif olarak kişisel e-mail ile önceden oluşturulmuş bir Mendeley hesabınız varsa Mendeley’de kurumsal grup (Uludag University) sayfamıza giderek sağ üstte yer alan “Join this group” linkini tıklamanız ve onay e-malini almak için kurumsal e-mail adresinizi girmeniz gerekmektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    Hızlı Kullanım Kılavuzu   Atıf-Kaynakça Oluşturma (Video)

 

 

Hakkında: 

Kanıta dayalı tıp veritabanıdır. İçeriğindeki ilaç, toksikoloji, hastalıklar, akut bakım ve alternatif tıp için tarafsız olarak hazırlanmış modülleri sayesinde klinisyenlerin başvuruldukları en önemli Klinik Karar Destek (CDS) aracıdır. Neofax® kanıta dayalı ilaç bilgileri ile pediatrik ve neonatal hastalar için ilaç tedavisi yönetiminde kullanılır. RedBook® modülü ile 200.000'den fazla aktif, FDA onaylı reçeteli ilaç için açıklayıcı bilgilere günlük güncel erişim sağlar. Klinik tanı ve tedavi kararlarında başvuru kaynağıdır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Nature, Nature Research ve eleştiri dergileri olan Nature Communications ve 50’nin üzerinde prestijli ve toplumca kabul edilen yayını içermektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Palgrave Macmillan yayınevine ait ekonomi alanında önemli bir dergidir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Palgrave Macmillan yayınevine ait ekonomi alanında önemli bir dergidir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Nature Publishing Group yayınevine ait; tıp alanında yayınlanmış önemli bilimsel bir dergidir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Nature Publishing Group yayınevine ait; pediatri alanında yayınlanmış önemli bilimsel bir dergidir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Nature Publishing Group yayınevine ait; tıp alanında yayınlanmış önemli bilimsel bir dergidir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Ekonomik kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından yayınlanan kitapları, dergileri, istatistikleri, konferans bildirilerini ve referans kaynaklarını içeren bir kaynaktır.

Abonelik 2016 yılına kadar olan yayınları kapsamaktadır. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Optics InfoBase veritabanı Optics Society of America tarafından optik, fonotik ve ilgili alanlarda yayınlanmış akademik dergilere ve konferans bildirilerine erişim sağlamaktadır. Optical Socety of America (OSA)'nın 15 dergi, Topical Meeting proceedings, OSA's Major Meeting Series, and OSA's Image Bank' a tam metin erişim sağlanır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Kardiyoloji, dermatoloji, mikrobiyoloji, hemşirelik, pediatri, üroloji, romatoloji vb. tıp alanlarında 346 akademik dergiye tam metin erişim sağlamaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Tanım, etimoloji ve alıntıları içeren, geniş kapsamlı İngiliz dili sözlüğüdür.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim  

Hakkında: 

Grove Art Online ve The Dictionary of Art (1996, 34 cilt) adlı başvuru kaynaklarına tek bir arayüzden erişim sağlamaktadır. Ayrıca, The Oxford Companion to Western Art (2001) , The Concise Oxford Dictionary of Art Terms ve Encyclopedia of Aesthetics adlı referans kaynaklarını da kapsamaktadır. Mimarlık, Sanat, Estetik, Tasarım alanlarının yanında görsel sanatların her alanı ile ilgili makaleleri, biyografik bilgileri, bibliyografik atıfları, kapsamlı görüntü bağlantılarını ve görüntüleri içermektedir. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

29 cilt olan, müzisyenler, müzik tanımları, enstrümanlar, müzik türleri hakkında ansiklopedik tarzda girişlerin yapıldığı basılı kaynağın online versiyonudur. “The New Grove Dictionary of Opera”, “The New Grove Dictionary of Jazz” adlı kaynakların online versiyonlarını da içermektedir. İçeriğinde; 50,000 imzalı makale, 28,000 biyografik bilgi, Müzik ve resim arşivleri, müzik müzeleri başta olmak üzere 3000’in üzerinde çeşitli ilgili sitelere link, 500’ün üzerinde ses kaydı, çeşitli enstrümanların üç boyutlu görüntüleri notalar ve nota yazım programı da yer almaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim  

Hakkında: 

Islam dini tarihi ve kültürü üzerine araştırmalar, Kuran-ı Kerim İngilizce çevirilerini içeren online kaynaktır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim  

Hakkında: 

Çeşitli disiplinlderde Oxford University Press tarafından yayımlanan 172 dergiye tam metin erişim sağlar.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Oxford University Press tarafından yayımlanan birçok başvuru eserini birarada sunan bir kaynaktır. Oxford yayınevinin sözlük, ansiklopedi ve el kitaplarından 25 konu başlığından 2 milyon kayıt içerir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Project MUSE beşeri ve sosyal bilimler alanlarında 175 yayıncının 500’den fazla dergisine ve 15.000’den fazla kitabına online tam metin erişim imkanı sağlar.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

AGRICultural OnLine Access (AGRICOLA) veritabanı ziraat ve ilgili bütün alanlara ilişkin dergileri indekslemesinin yanı sıra 550’nin üzerinde önde gelen tam metin tarım dergisi içerir. Ayrıca içerisinde 3.4 milyon görsel materyal indekslenmiştir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Tarım bilimleri alanlarında dergi makaleleri, tablolar ve şekiller içeren veritabanıdır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

İktisat ve İşletme konu alanlarında 4.000'e yakın tam metin olmak üzere 6500'ün üzerinde önemli tam metin dergi, tez, konferans yayını ve araştırma raporlarını içermektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Muhasebe, Vergi Yönetimi, Mali Hukuk, Risk Yönetimi alanlarında etki değeri yüksek dergileri kapsar.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

160`dan fazla konu alanını kapsayan bir veritabanıdır. Ödüllü çevrimiçi referans kaynağı son derece saygın ve çeşitli bilimsel dergiler, ticari yayınlar, magazinler, kitaplar, gazeteler, raporlar ve videoları içermektir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Banking Information Source 690’nın üzerinde en yetkili bilgi kaynağıyla bankacılık alanında eşsiz bir araştırma kaynağıdır. Para birimleri, endüstriyel dergilerden bakış açıları ve finansal yorumlara da erişimi sağlamaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

ProQuest Entrepreneurship, akademik çalışmalarda kulIanılan ve üniversitelerin bugün en hızlı gelişmekte olan konu alanı “Girişimcilik”i hedef almaktadır. Uluslararası tüm araştırmacıların girişimcilik alanındaki çalışmalarını destekler. Kendi niteliğinde benzeri olmayan bu ürün hem klasik ve bilimsel kaynaklara, hem de yaratıcı araçlara (innovative tools) merkezi bir sistemden erişim sağlar. Geniş çaplı tam metin ve özet kaynaklar bu üründe multimedya (çoklu ortam) ve diğer yeni formatlı içerik (Video, Excel ve Word belgeleri) ile bir araya getirilmiştir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Sosyal bilimler ve disiplinlerarası araştırmalar için bibliyografik bir kaynak olan IBSS, 1951'e kadar dergi makalelerini ve kitapları, incelemeler, ve seçme bölümleri kapsayan 3 milyondan fazla bibliyografik referans içerir. Geniş uluslararası materyal kapsamı benzersizdir ve 100'den fazla dili ve ülkeyi içerir. 2.800'den fazla dergi düzenli olarak dizinlenir ve her yıl yaklaşık 7.000 kitap eklenir. Güncel dergi makalelerinin yarısından fazlası için özet sağlanmıştır ve tam metin kapsamı da sürekli artmaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Mühendislik, Tıp Bilimleri, Fizik, Psikoloji, Eğitim, Edebiyat,Felsefe, Sosyal Bilimler, İletişim ve Sanat konularına kadar tüm akademik alanlardaki doktora ve master tezlerini kapsamaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Tıp bilimleri alanında bulunan makaleler için ücretsiz bir arayüz hizmeti vermektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Dictionary of Qur'anic Usage; Kur’an kullanımında tam aranabilir Arapça - İngilizce sözlük, uzun süreli Kur’an çalışmalarında bulunmuş akademisyenlerin yorumlarıyla birlikte şimdi online olarak erişime sunulmaktadır. Her kelime anlam açıklamalarını içermektedir, anlamı desteklemek için görsel örnekler sağlanmaktadır. Anlamlardaki nüans farkları da kullanım durumuna göre sıklıkla açıklanmaktadır. Dictionary of Qur'anic Usage veritabanı online versiyonu tam aranabilir formatta Arapça ve İngilizce olarak erişim kapsamındadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Arapça, Latin , Almanca, Fransızca ,Flemenkçe, İbranice dillerinde 62 yayını kapsayan bir veritabanıdır. Bu koleksiyon Avrupa’da 1850’den önce basılmış tüm sayıları ve 1860’lardan itibaren Arapça’dan direkt çevrilmiş tüm tercümeleri içermektedir. İkinci dillerden çevrilmiş tercümeler arasında Almanca ve Flemenkçe tam olarak sunulmaktadır. Kısmi baskılarda tipografik ya da akademik olarak en ilginç olanlar burada sunulmaktadır. Oryantalistler, ilahiyatçılar, dil bilimciler ve kitap tarihçileri gibi birçok uzmanlık alanında çalışmakta olan bilim adamları tarafından yakinen takip edilmekte olan bir kaynaktır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Kuran terimleri, görüşler, kişilikler, yer adları, kültürel tarih ve Kuran çalışmaları ile ilgili en önemli konularda yazılmış kutsal kitap yorumlarını içeren ansiklopedik sözlüktür . 5 cilt içerisinde 1,000’e yakın kayda erişim imkanı vermektedir. Kuran hakkında batı dillerinde yayınlanan ilk ve en geniş referans çalışmasıdır. Batı ülkelerinde 1537-1840 yılları arasında basılmış 40 adet Kuran’a Arapça ve diğer dillerde erişim sağlamaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

The Qurʾān Concordance kullanıcıların Kur’an metin bölümlerini hatta küçük parçalarını tanımlamalarına yardımcı olan bir kaynaktır. Qurʾān Concordance (QC) kullanımı altyapıda yer alan bazı kavramların anlaşılmasını gerektirmektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Radiological Society of North America (RSNA) yayınevi tarafından yayınlanan Radiology ve RadioGraphics dergilerini içerir.

 

Radiology Kampüs İçi Erişim   RadioGraphics Kampüs İçi Erişim  Kampüs Dışı Erişim

Hakkında: 

İngilizce sözlük

 

Kampüs İçi Erişim     

Hakkında: 

Analitik kimya, biyomoleküler kimya, biyometal, biyoteknoloji, katalizörler, kimyasal biyoloji, kristal mühendisliği, çevre bilimi, yeşil kimya, inorganik kimya, malzeme bilimi, medikal bilimleri, nano bilimi, doğal ürünler, organik kimya, fotokimyasal bilimler, fotobiyolojik bilimler, fiziko-kimya, polimer bilimler, yumuşak malzemeler ve sistemler biyolojisi gibi birçok konuyu alanında yayınlanmış 300.000’den fazla makaleyi kapsayan bir Kimya veri tabanıdır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Otomotiv, havacılık ve ticari araç sektörlerinde uzmanlar tarafından yazılmış teknik araştırmalar, makaleleri içermektedir. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    Kullanım Kılavuzu

Hakkında: 

İşletme, Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Teknoloji ve Tıp gibi konularda 730 (23'ü açık erişimli olmak üzere) dergiye 1999'dan günümüze tam metin erişim imkânı sağlar.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Ağırlıklı olarak fen bilimleri alanındaki 1.700 dergiye 1995 yılından günümüze kadar tam metin erişim imkanı verirken, önceki yıllara da bibliyografik erişim sağlamaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

The American Association For The Advancement of Science (AAAS) tarafından yayınlanan Science dünyanın en prestijli bilim dergilerindendir. Science dergisinin çevrimiçi versiyonuna tüm dünyadan milyonlarca okur erişerek, yılda 24 milyondan fazla tam metinli makale yüklemektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

SciFinder, basılı versiyonu olan Chemical Abstracts'la beraber toplam 5 CAS veritabanı ve Medline veritabanıyla; kimya, yaşam bilimleri, biyokimya, biyoloji, farmakoloji, tıp ve ilgili disiplinlere ait dergi, konferans, sempozyum, patent, kitap ve doktora tezlerini içermekte ve 1907'den günümüze kadar olan literatürü kapsamaktadır. Veritabanı tam metin kayıt vermemekte, tam metin linklere erişim sunmaktadır.

Veritabanını kullanabilmek için kayıt olunması gerekmektedir.

Kayıt olurken dikkat edilmesi gerekenler:
Kullanıcı adı 5-15 karakterli, sadece harflerden oluşabilir ya da harf sayı kombinasyonu yapılabilir.
Şifre 7-15 karakterli ve aşağıdakilerden en az üçünü içeren bir kombinasyondan oluşmalıdır.
-harf,
-büyük-küçük harf karışık,
-sayı
-alfa numerik olmayan karakter, örneğin; (*,#,@,%,&)
Kullanıcı adı ve şifre aynı olamaz, en azından şifrenin 2 karakteri kullanıcı adından farklı olmalı.
Ayrıca email adresi olarak @uludag.edu.tr uzantılı üniversite adresinizi girmeniz gerekiyor.
Linkteki formu doldurulup register’a tıklayınca,  üniversite email hesabınıza bir email gelecek ve emaildeki linke en geç 48 saat içinde tıklayarak hesabınızı onaylatmış olacaksınız ve kendi hesabınızla https://scifinder.cas.org adresinden giriş yapabileceksiniz. Kayıt formunu doldurma ve email onaylama işlemi aynı bilgisayardan yapılmalıdır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim  

Hakkında: 

Bilimsel araştırmaların etkin ve verimli bir şekilde takip edilmesini hedeflenmektedir. Scopus , bibliyometrik araçlarla birlikte araştırmayı izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan bir atıf veri tabanıdır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    Kullanım Kılavuzu

Hakkında: 

Astronomi ve Astronomik Optik, Biomedikal Optik ve Medikal Görüntüleme, İletişim ve Bilgi Teknolojileri, Savunma ve Endüstriyel Algılama, Elektronik Görüntüleme ve İşleme, Mikro ve Nano Teknolojiler, Optik ve Elektronik Optik konularını içermektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Springer yayınevine ait e-kitaplardan oluşmaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Springer Yayınevi'ne ait 1300'ün üzerinde dergiye tam metin erişim olanağı sağlamaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Biyokimya, biyoteknoloji, hücre biyolojisi, görüntüleme&radyoloji, moleküler tıp, farmakoloji & toksikoloji, kanser araştırmaları, biyoenformatik, immunoloji, mikrobiyoloji ve genetik & genomik alanlarında 45.000’in üzerinde deney protokolü ve Methods in Molecular Biyoloji serisi kitaplarından oluşan kapsamlı bir Protokol veritabanıdır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Taylor & Francis yayınevi tarafından yayınlanan dergilere tam metin erişim imkanı sağlar.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Thieme yayınevine ait tıp alanında toplam 59 adet dergiye  tam metin erişim imkanı sağlar.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Uludağ Üniversitesi'nin abone olduğu tüm e-kaynaklarda aynı anda arayın ! (e-kitap, e-dergi, makale vb.) 

Burada yaptığınız arama ile aynı zamanda kütüphanemiz basılı kaynakları içerisinde de arama yapmış olursunuz.

Tüm Kaynaklarda Arama Yardım

Tüm Kaynaklarda Arama Yardım (Video)

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Akademik düzeyde tezler ve ödevlerin İntihal tespitinde kullanılmaktadır. Veritabanına erişim için kayıt olmak gereklidir.

Kayıt olmak için @uludag.edu.tr uzantılı mail adresinizden ad-soyad, bölüm ve ünvan bilgileri ile birlikte "Turnitin İntihal programı için şifre talep ediyorum" yazarak  ekaynaklar@uludag.edu.tr  adresine mail gönderebilirsiniz.

Turnitin, 62 milyar güncel ve arşivlenmiş web sayfası,110,000+ dergi & kitap ve toplamda 157 milyondan fazla yayın, 337+ milyon öğrenci ödevi ve toplamda 620 milyondan fazla doküman içerisinden tarama yaparak belge analizi ve intihal raporu oluşturmaktadır.

Tüm dosya türleri (Microsoft Word, PDF) yüklenebilmekle birlikte, dosya boyutu 40 MB'den küçük olmalı ve ödev (tez) uzunluğu maksimum 400 sayfa olmalıdır.

Not: Tüm akademik personelimize kullanım hakkı verilmektedir.

Sadece Tezler ve Ödevlerin İntihal tespitinde kullanılmaktadır.

Ödevler (Tezler) ilgili tezin danışmanı (Prof.Dr., Doç.Dr., Yard. Doç.Dr. ya da bunun için görevlendirilen bir Asistan) tarafından taranması gerekmektedir. Öğrenci iseniz lütfen tez danışmanınız ile iletişime geçiniz.

Erişim Linki    Hızlı Kullanım Kılavuzu    

Hakkında: 

UpToDate, sahip olduğu 360.000’den fazla kullanıcısı ile dünyanın en güvenilen medikal bilgi kaynaklarından birisidir. UpToDate veri tabanı dergi içermemektedir ancak vaka sunumları hazırlanırken yararlanılan abstraktlar yer almaktadır. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Çeşitli disiplinlerde yayın yapan bilimsel dergilerin etki gücünü, yayınlanan makalelerin aldığı atıf sayısını gösteren ve ayrıca yazarların makaleleri ve makalelerin kaynakçalarını listeleyen bibliyografik bir veri tabanıdır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   Kullanım Kılavuzu  ResearcherID Kullanımı  WOS Atıf Analizi Kılavuzu

Hakkında: 

Wiley yayınevine ait e-kitaplardan oluşmaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Ticaret, maliye, yönetim, kimya, bilgisayar bilimi, yerbilim, eğitim, mühendislik, hukuk, yaşam bilimleri, tıp, matematik, istatistik, fizik, psikoloji alanlarında Wiley-Blackwell tarafından yayımlanan 1000'in üzerinde dergiye  tam metin erişim imkanı sağlar.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim  

Uludağ Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Görükle Kampüsü / Nilüfer / BURSA Tel: 0 224 294 04 60 Faks: 0 224 294 04 99