Emekli Öğretim Elemanları

 

PROF. KORAL ÇALGAN

Müzik öğrenimine Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Viyola sanatçılarından babası Turgut Çalgan ile başlayan Koral Çalgan, 1962 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı'nı bitirdi ve aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda Viyola sanatçısı olarak göreve başladı.

1965’de Almanya’ya giderek Köln Devlet Müzik Yüksek Okulu’nu ünlü Viyolacı Prof.Ernst Nippes’in öğrencisi olarak tamamladı. Weikersheim Müzik Şenliği’nde “Oda Müziği Ödülü” alan sanatçı, “Rheinische Kammer Orchester” da viyola sanatçısı olarak çalıştı.

Türkiye’ye döndükten sonra CSO’nda uzun yıllar Viyola Grup Şefliği yaptı. Çok sayıda viyola konçertosunun Türkiye’deki ilk seslendirilişini ve Necil Kazım Akses’in, kendisi için yazdığı Viyola Konçertosu’nun dünyadaki ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.

TRT Ankara Oda Orkestrası’nda viyola sanatçılığı ve Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Başyardımcılığı yapan Çalgan, Cumhuriyet Gazetesi’nde üç yıl boyunca düzenli müzik yazıları yazdı. Makalelerin yanı sıra “Duyuşlar”, “Ulvi Cemal Erkin”, “Müzik Fıkraları”, “Liszt” in İstanbul Konserleri ile “Ulvi Cemal Erkin’e Armağan” adını taşıyan yayınlanmış kitapları vardır.

Prof. Koral Çalgan 1985 yılından sonra orkestra şefi olarak verdiği konserlerle ve evrensel müziğin yaygınlaştırılması için çocuk ve gençlik orkestralarının kurulması konusundaki katkıları nedeniyle 1997’de İtalya’nın Kültür ve Sanat Vakfı “FOYER DES ARTİSTES” tarafından ödüllendirildi.

1998'de Bursa U.Ü.Devlet Konservatuvarı'nın kuruluşu sırasında danışman olarak görev alan Çalgan, üç yıl sonra (2001) bu kuruma kadrolu öğretim üyesi olarak atandı. Konservatuvarın Gençlik Senfoni Orkestrası şefi ve viyola öğretim üyesi olarak olarak yaptığı görevin yanı sıra sanatsal çalışmalarını da sürdüren Prof. Çalgan, 10 Nisan 2007'de yönettiği Bursa U.Ü.Devlet Konservatuvarı Gençlik Senfoni Orkestrası’nın "Bahar Konseri" ile 45.sanat yılını kutlayarak emekliye ayrıldı.

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [07-Eki-2019]

İçerik Görüntüleme : [3.929]