Emekli Öğretim Elemanları

PROF. İSMAİL M. GÖĞÜŞ

1954 yılında doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini memleketi olan Gaziantep’te tamamladı. 1977 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’nü bitirerek Dikili Lisesi’nde Müzik Öğretmenliği görevine atandı. 1978’de mezun olduğu kurumun açtığı asistanlık sınavını kazanarak Ses Eğitimi alanında asistanlığa başladı. 1982’de Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı, 1985’de aynı kurumun EPÖ-Program Geliştirme Bilim dalında yüksek lisans derecesi aldı. 1994 yılında İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde (Türk Müziği Devlet Konservatuvarı) Sanatta Yeterlik programını bitirdi.

1991-1993 yılları arasında Marmara Üniversitesi’nde görev yaptı. Ayrıca 1991-1997 yılları arasında Bursa Ali Cengiz Çelenk Çocuk Korosu’nu çalıştırdı ve bu çalışmaları çeşitli festivallere, eğitici TV programlarına taşıdı.

1993’de Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde göreve başladıktan sonra, Bursa’da müzik alanına ilişkin pek çok etkinliğin gerçekleşmesini sağladı. Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Filarmoni Derneği ve Bursa Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın kurulması fikrini ortaya atanlardan biri olup, bu kurumların kuruluşlarının tamamlanmasına kadar önemli görevler üstlendi. 1998’de (Haziran) faaliyete geçen Devlet Konservatuvarı’na kurucu müdür olarak atandı.

Arizona State Üniversitesi’nde kısa dönem eğitim programına katılan GÖĞÜŞ, 2000 yılında Doçent oldu. Eğitim ve müzik alanına yönelik dergilerde yazıları,  ulusal ve uluslararası birçok kongrede bildirileri yayımlandı. Çeşitli kuruluşlarda ses eğitimine ilişkin konferanslar ve konserler veren GÖĞÜŞ’ün “Canım Annem” ve “Anadolu Sevdası” adlı piyano eşlikli çocuk şarkıları, “17. ve 18. Yüzyıllardan Onbir İtalyan Şarkı ve Aria”, “Sesin Bakımı Korunması ve Eğitimi” adlı kitapları yayımlandı. GÖĞÜŞ’ün şan-piyano ve orkestra için çeşitli çalışmaları olup, bunlardan “El Ele 23 Nisan’a“ adlı orkestra eşlikli çocuk şarkısı 2008’de çocuk korolarının da yer aldığı Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası tarafından seslendirildi. 2008’de yayınlanan “Anadolu” adlı şan-piyano çalışmasının ilk seslendirilişi ise Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda gerçekleşti.

Kuruluşundan (Haziran 1998) 2019 Haziran ayına kadar Bursa Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı müdürü olarak görev yapan GÖĞÜŞ, meslek hayatının 44.yılında (2021) yaş haddinden emekliye ayrıldı.

PROF. GÜLAY GÖĞÜŞ

1956 yılında Bilecik’te doğdu. İlkokul ve ortaokul öğrenimini Osmaneli’de tamamladıktan sonra 1974’de Bilecik İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Aynı yıl Gazi Eğitim Enstitüsü (GEE) Müzik  Bölümü’nde başladığı eğitimini 1977 yılında bitirdi ve Bergama Lisesi’nde Müzik Öğretmenliği görevine atandı. 1978’de mezun olduğu kurumun (GEE Müzik Bölümü) açtığı asistanlık sınavını  kazanarak Müzik Teorisi-Solfej alanında asistanlık görevine başladı.

1982’de Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde katıldığı lisans tamamlama eğitiminin ardından, 1985’de aynı kurumun EPÖ-Program Geliştirme Bilim Dalı’nda yüksek lisans derecesi aldı.  1996 yılında İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde (Türk Müziği Devlet Konservatuvarı) Sanatta Yeterlik programını bitirdi.

1993’de Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi olarak göreve başlayan G.GÖĞÜŞ, Bursa Filarmoni Derneği’nin kuruluşunun yanı sıra Bursa’da bir Senfoni Orkestrası ve Devlet  Konservatuvarı oluşumu için yürütülen çalışmalara katıldı. 1997'de Arizona State Üniversitesi’nde (School of Music) kısa dönem eğitim programını tamamladı ve aynı yıl Yard.Doç., 2000 yılında da  Doçent oldu. Çeşitli kongrelerde bildiriler sundu, eğitim ve müzik alanına yönelik dergilerdeki makalelerinin yanı sıra “Müzik Öğretimi ve Yöntemleri” ile “Müziksel Dikte Çalışmaları” adlı iki kitabı  yayımlandı. Prof. G.GÖĞÜŞ, 1999 yılından itibaren, son 17 yılı Müdür Yardımcısı olmak üzere 24 yıl öğretim üyesi olarak görev yaptığı Bursa Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan mesleğinin 47.yılında (2023) yaş haddinden emekliye ayrıldı.

PROF. KORAL ÇALGAN

Müzik öğrenimine Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Viyola sanatçılarından babası Turgut Çalgan ile başlayan Koral Çalgan, 1962 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı'nı bitirdi ve aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda Viyola sanatçısı olarak göreve başladı.

1965’de Almanya’ya giderek Köln Devlet Müzik Yüksek Okulu’nu ünlü Viyolacı Prof.Ernst Nippes’in öğrencisi olarak tamamladı. Weikersheim Müzik Şenliği’nde “Oda Müziği Ödülü” alan sanatçı, “Rheinische Kammer Orchester” da viyola sanatçısı olarak çalıştı.

Türkiye’ye döndükten sonra CSO’nda uzun yıllar Viyola Grup Şefliği yaptı. Çok sayıda viyola konçertosunun Türkiye’deki ilk seslendirilişini ve Necil Kazım Akses’in, kendisi için yazdığı Viyola Konçertosu’nun dünyadaki ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.

TRT Ankara Oda Orkestrası’nda viyola sanatçılığı ve Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Başyardımcılığı yapan Çalgan, Cumhuriyet Gazetesi’nde üç yıl boyunca düzenli müzik yazıları yazdı. Makalelerin yanı sıra “Duyuşlar”, “Ulvi Cemal Erkin”, “Müzik Fıkraları”, “Liszt” in İstanbul Konserleri ile “Ulvi Cemal Erkin’e Armağan” adını taşıyan yayınlanmış kitapları vardır.

Prof. Koral Çalgan 1985 yılından sonra orkestra şefi olarak verdiği konserlerle ve evrensel müziğin yaygınlaştırılması için çocuk ve gençlik orkestralarının kurulması konusundaki katkıları nedeniyle 1997’de İtalya’nın Kültür ve Sanat Vakfı “FOYER DES ARTİSTES” tarafından ödüllendirildi.

1998'de Bursa U.Ü.Devlet Konservatuvarı'nın kuruluşu sırasında danışman olarak görev alan Çalgan, üç yıl sonra (2001) bu kuruma kadrolu öğretim üyesi olarak atandı. Konservatuvarın Gençlik Senfoni Orkestrası şefi ve viyola öğretim üyesi olarak olarak yaptığı görevin yanı sıra sanatsal çalışmalarını da sürdüren Prof. Çalgan, 10 Nisan 2007'de yönettiği Bursa U.Ü.Devlet Konservatuvarı Gençlik Senfoni Orkestrası’nın "Bahar Konseri" ile 45.sanat yılını kutlayarak emekliye ayrıldı.

AYGÜL ÇETİK

1971 yılında Bursa’da doğdu. 1989’da Bursa Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nde başladığı eğitimini 1994 yılında bitirdi.   1994 ve 1997 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlarda öğretmen, 1997 ve 2000 yılları  arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu’nda (Hazırlık Okulu)   Okutman olarak görev yaptı. 2000 yılında Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Öğretim Görevlisi olarak atanan Çetik, 2021 yılında bu kurumdan emekli oldu.

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [07-Eki-2019]

İçerik Görüntüleme : [6.866]