Koordinatör Mesajı

İş sağlığı ve güvenliği çalışmaları devlet, işveren ve çalışanların belirtilen mevzuatlar ışığında ortak olarak yürüttükleri çalışmaların bir bütünüdür. Kanun koyucu olarak devlet, ilgili mevzuatları hazırlanması ve mevzuatlara uygunluğun denetlenmesinden sorumludur, İşveren kanun koyucunun koyduğu yasa ve yönetmelikleri eksiksiz olarak sorumlu oldukları iş yerlerinde uygulamak ile yükümlüdürler. Çalışanlar ise işverenlerin yasa ve yönetmelikler çerçevesinde oluşturdukları kurallara eksiksiz olarak uyma, işveren ile koordinasyon içinde hareket etme ve gördükleri tehlikeli durumları en yakın yetkiliye bildirme zorunlukları bulunmaktadır.

30.12.2012 tarihi itibari ile yürürlüğe giren 6331 sayılı “İş sağlığı ve Güvenliği Kanunu” gereğince, kanunda belirtilen istisnai kuruluşlar hariç olmak üzere tüm kamu ve özel sektörler kanun kapsamında yer almış olup, kamu kuruluşlarının özel sektörden ayrım yapılmaksızın üzerlerine yeni yükümlükler gelmiştir. Kanun gereğince 01.01.2013 tarihi itibari ile tüm kamu kuruluşlarının; “Risk değerlendirmesi yapmak, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlamak, çalışanlarının sağlık gözetimine tabi tutmak, acil durum ve tahliye planları hazırlamak ve tatbikatlarının yasada belirlenen sürelerde yapmak ve diğer İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini eksiksiz yerine getirme zorunlukları bulunmaktadır”. Kurumlar yerine getirilmeyen faaliyetlerden dolayı kanun gereğince para cezasına tabi tutulacaktır. Ayrıca önemle belirtmek gerekir ki; kamu kuruluşlarında iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi istihdam etme zorunluluğu istisnai olarak 01.07.2025 yılına ertelenmiş olup geri kalan zorunluluklar ise 01.01.2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.

Bursa Uludağ Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörlüğü, kanun gereğince üstümüze düşen sorumlukların farkında olarak üniversitemizin tüm çalışanlarını ve eğitim-öğretim hayatları boyunca kampüsümüzde zaman geçiren değerli öğrencilerimizin bedensel, ruhsal ve sosyal yönden en iyi halde bulunmaları için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Üniversitemizin üzerine düşen yasal zorunluklara karşı hazır hale getirmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Çalışmalarımızın sağlıklı olarak yürümesi ve ilgili kanun ve yönetmelikler çerçevesine üzerimize düşen görevleri yapabilmemiz için bütün değerli paydaşlarımızın aynı özveri ve bilinçte çalışması çok büyük önem arz etmektedir. Yapılacak düzenlemeler sırasında bizlere göstereceğiniz hassasiyet için koordinatörlüğümüz adına hepinize şimdiden teşekkürlerimizi sunar, sağlıklı ve huzurlu kazasız günler dileriz.

 

Prof. Dr. NURETTİN YAMANKARADENİZ

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

Bursa Uludağ Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörü

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [07-Eki-2019]

İçerik Görüntüleme : [1.441]