Tarihçe

Yüksekokulumuz İnegöl’de bölge sanayisinin nitelikli ara insan gücünü karşılamak üzere 2547 Sayılı Kanunun 2880 Sayılı Kanunla değişik 7/d-2 maddesi gereğince 1995 tarihinde kurulmuş ve 1995-1996 eğitim-öğretim yılında öğretime başlamıştır. Atatürk Bulvarı’ nda Tekel Bakanlığına ait tütün deposunun Uludağ Üniversitesine tahsis edilmesi ile 4500 m² kapalı alanı bulunan binada, Mobilya ve Dekorasyon ile Moda ve Konfeksiyon olmak üzere 2 program ve 33 öğrenci ile ön lisans düzeyinde eğitim öğretime başlamıştır.

Özelleştirme idaresi tarafından eğitim-öğretim hizmetlerinde kullanılmak üzere; Uludağ Üniversitesine devredilen 33.146 m² olan İnegöl Tekel Kibrit Fabrikasının tadilat işlemlerinin tamamlanması ile birlikte 2006 yılında Yüksekokulumuz için fiziki kapasitesinde önemli bir iyileşme sağlanmıştır. Ayrıca 30.11.2010 tarihinde Tekele ait 10.000 m² lik bir alan yüksekokulumuza tahsis edilmiş olup içerisinde toplam 4970 m2 kapalı alana sahip 5 tane baraka ile 43.146 m² ’ye ulaşmıştır. Ancak 2013 yılında 6200 m² alan Kredi ve Yurtlar Kurumu’ na kız öğrenci yurdu için devredilmiş olup; mevcut yerleşke alanımız 36.946 m²’ dir.

Üniversite ve Sanayi işbirliğinin etkin uygulandığı Yüksekokulumuzda fiziki kapasitesinde ortaya çıkan iyileşmelerle birlikte ilgili sektörlerle yapılan görüşmeler ve bölge sanayisinin ihtiyaçlarının değerlendirilmesi sonucu yeni programların açılmasının ve mevcut programlarımızda uygulama amaçlı laboratuvar ve atölyelerin kurulmasının gerekli olduğu kanaatine varılmıştır.

Yüksekokulumuzda; Kütüphane, Seminer Salonu, Yemekhane, Makine programına ait 1000 m2 Uygulama Atölyesi, Hidrolik ve Pnömatik Laboratuvarı, 2 adet Teknik Resim Dersliği Mobilya ve Dekorasyon Programına ait 1000 m2 üretim faaliyeti yürütülen Atölye, Tekstil Teknolojisi Programına ait Konfeksiyon Atölyesi, Çocuk Gelişimi Programına ait Çocuk Gelişimi Etkinlik Dersliği, Sosyal ve Teknik programlara yönelik sektörde kullanılan farklı paket program eğitimlerinin verildiği 4 adet Bilgisayar Laboratuvarı, İlk ve Acil Yardım Programına ait 2 adet Simülasyon Laboratuvarı, Elektrik Programına ait 2 adet Laboratuvar ile 18 adet derslik bulunmaktadır.

2022-2023 Eğitim - Öğretim yılında  Örgün Öğretimde; Mobilya ve Dekorasyon, Tekstil Teknolojisi, Makine, Elektrik, İnşaat Teknolojisi,  Dış Ticaret, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, İşletme Yönetimi, Pazarlama, Çocuk Gelişimi, İlk ve Acil Yardım Programları ile toplam 11 programda 1774  öğrenci ile ve İkinci Öğretimde ise; Dış Ticaret, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, İşletme Yönetimi, Çocuk Gelişimi ile toplam 4 programda 652 öğrenci olmak üzere toplam 15 programda 2426 öğrenci ile eğitim ve öğretime devam etmektedir.

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [07-Eki-2019]

İçerik Görüntüleme : [7.427]