Fakültemiz Hakkında

Osmanlı’yı kuran ve başkentliğini yapan “ulu şehir” Bursa’nın rûhu ve iklimiyle yoğrulmuş olan Fakültemiz, Türkiye’deki ilahiyat fakülteleri arasında özel bir yere sahiptir. Güçlü, alanında tanınan temayüz etmiş seçkin bir akademik kadroya sahiptir. Bu itibarla temel ilahiyat programının nitelikli bir şekilde vermesinin yanı sıra öğrencilerinin kültür, sanat, düşünce, edebiyat vb. hususlarda da geliştirecek imkânlar sunmaktadır. Öğrencilerinin alan eğitiminin yanında, dünyayı ve insanı da tanıyan, geniş görüşlü, donanımlı birer ilahiyatçı profiline sahip hale gelmesini sağlayacak zenginlikte bir atmosfer sunmak fakültemizin her zaman en önemli hedefi olmuştur. 45 yıllık mazisi boyunca mezun ettiği binlerce öğrencinin profiline bakıldığında bunu başardığı rahatlıkla söylenebilir.

1975 yılında öğretime başlamış olan fakültemiz Bursa’nın merkezinde bulunan Nilüfer ilçesi sınırları içinde 43 dönümlük bir yerleşke içinde yer almaktadır. Yerleşke içinde Dekanlık Bloku, Dershane Bloku, Kültür Merkezi, Uygulama Camii, Gençlik Merkezi ve geniş, bakımlı bir bahçe mevcuttur. Dört yıl önce yenilenen modern eğitim binasında her biri klimalı, görsel sisteme sahip modern dersliklerde eğitim verilmektedir. 400 okuyucu kapasiteli, 50 bin civarında kitabı bulunan zengin ihtisas kütüphanemiz kendini geliştirmek isteyen öğrencilerimize hafta içi 08.30-22.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. 600 kişilik yemekhanemiz, kantinimiz ve bahçemiz öğrencilerimizin sosyal ihtiyaçlarını karşılamaktadır. 1100 koltuklu kültür merkezi, İbnü’l-Cezerî Konferans Salonu, Prof. Dr. Fuat Sezgin Amfisi, Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu, musiki odası, ebru atölyesi ve sergi salonu öğrencilerin entelektüel ve sanatsal becerilerinin gelişmesine katkı sağlamaktadır.

AKADEMİK KADROMUZ

Fakültemizde 36 profesör, 13 doçent, 18 doktor öğretim üyesi, 7’si yabancı uyruklu 23 öğretim görevlisi, 41 araştırma görevlisi olmak üzere 138 eğretim elemanı hocamız bulunmaktadır. Bu rakamlar fakültemizin akademik kadrosunun ne kadar güçlü olduğu hakkında herhalde fikir verecektir. Fakültemizde 42 idari personelimiz öğrencilerimize hizmet vermektedir.1975 yılında Bursa Yüksek İslam Enstitüsü olarak açılmış, 1982 yılında Fakülte olmuştur. İlahiyat Bölümünde Temel İslam Bilimleri, Felsefe ve Din Bilimleri ile İslam Tarihi ve Sanatları alanlarında ilmi çalışmalar yapılmakta, bu çerçevede eğitim-öğretim verilmektedir.

DERGİLERİMİZ

Fakültemizin dikkat çekici özelliklerinden biri de çıkardığı üç akademik dergidir. Fakülte dergisinin yanı sıra İngilizce yayınlanan ve yaklaşık on yıllık süre içinde önemli bir prestij kazanan Ilahiyat Studies adlı bir dergimiz vardır. Bir diğer dergimiz de yayın hayatına yeni başlayan ve Batı araştırmalarını kendine özel alan olarak belirlemiş olan Oksident adlı dergidir. Bu dergiler başta ülkemiz olmak üzere dünya entelijansiyasına önemli katkılar sunmaktadır.

AKADEMİK İMKÂNLAR

Fakültemizde Erasmus, Farabi ve Mevlana programları mevcuttur. Bu programlar çerçevesinde hem ülkemizdeki hem de yabancı ülkelerdeki üniversiteler arasında öğrenci değişimi yapılabilmektedir. Fakültemizin Almanya, Hollanda, Belçika, Finlandiya, İspanya gibi ülkelerin bazı üniversiteleri ile Erasmus Öğrenci ve Öğretim Elemanı Değişim Programı kapsamında anlaşmaları vardır. Bu kapsamda her dönem karşılıklı öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yapmaktadır

Ayrıca aynı öğretim süresi içinde, yıl kaybı olmadan, üniversitemizdeki iki ayrı fakülteden diploma alabilmeyi sağlayan çift ana dalda öğretim imkânı vardır.

Öğrencilerimize dersler dışında dinlenebilecekleri, sosyalleşebilecekleri ve kendilerini geliştirebilecekleri, çeşitli aktivite imkânları da sunulmaktadır. Sözgelimi öğrencilerimiz çeşitli kültür sanat faaliyetlerine ve gezilere katılabilmekte, spor yapabilmekte, dini musiki, hüsn-i hat, tezhip ve ney kurslarına iştirak ederek gönül dünyalarını zenginleştirme imkânına sahip olabilmektedir. Ayrıca fakültemizde, üniversitemizde yahut Bursa’da düzenlenen mesleki ve kültürel toplantıları, seminer, panel ve sempozyumları takip ederek akademik olarak gelişebilmektedir.

Bizzat öğrencilerin kurmuş olduğu 24 öğrenci topluluğu bu faaliyetlerin motor gücünü oluşturmaktadır. Buralarda aktif görev alan öğrenciler sosyal sorumluluk bilinci ve sivil toplum kuruluşlarında görev alma konusunda da yetişmektedir.

Öğrencilerimiz kredi yurtlar kurumuna yahut özel kurumlara ait yurtlarda barınma imkânına sahip olduğu gibi birkaç arkadaş bir araya gelmek suretiyle çevreden ev kiralayarak da bu ihtiyaçlarını giderebilmektedir.

MEZUNİYET SONRASI

Mezunlarımız öğretmen olarak görev yapabiliyorlar. Genel olarak ilk ve orta öğretimde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni, İmam Hatip Liselerinde de meslek dersleri öğretmeni olarak görev alabiliyorlar. Bundan başka; Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde müftü, vaiz, Kur’an Kursu öğretmeni ve din görevlisi; geleceğin öğretim üyeleri olmak üzere, üniversitelerde araştırma görevlisi; Cumhurbaşkanlığı Arşivleri Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kültür Bakanlığı, Yazma Eserler başkanlığı, YTB ve TİKA gibi kamu kuruluşlarında uzman olarak görev alabiliyorlar.

Mezunlarımız arasında siyasi ve idari alanda temayüz eden devlet adamları yetiştiği gibi, iş hayatında seçkin işadamları da bulunmaktadır. Fakültemiz “gönül coğrafyamız”a ilahiyatçı yetiştirmektedir. Birçok ülkede pek çok mezunumuz önemli görevler üstlenmektedir

BURSA İLAHİYAT VAKFI

Bursa İlahiyat Vakfı gerek burs verme gerekse sosyal ve kültürel ihtiyaçları karşılama hususunda ilahiyat öğrencisinin en önemli destekçisi konumundadır. Her yıl yaklaşık 300 öğrencimize karşılıksız burs vermenin yanı sıra barınma konusunda da öğrencilerimize yardımcı olmaktadır. Nitekim 2021-2022 öğretim yılında 130'u aşkın evde 500'e yakın öğrencinin barınmasına Bursa İlahiyat Vakfı imkân sağlamıştır. Bu evlere eşya temin etme, gıda yardımı yapma ve diğer ihtiyaçlarını takip etme hususunda vakıf aktif rol almaktadır. Ayrıca vakfımız öğrencilerin yurtiçi- yurtdışı kurs, seminer, konferans ve gezilerine destek vermektedir.

Vakfımız ayrıca “Molla Fenârî Araştırma Ödülü” aldı bir yarışma düzenleyerek akademik araştırmaları teşvik etmektedir.

Vakfımızın faaliyet alanları hakkında geniş bilgi almak için www.biv.org.tr adresine bakılabilir.

Bursa ilahiyat vakfı dışında diğer bazı sivil toplum kuruluşları da fakültemizde okuyan öğrencilere burs vermektedir. Bu yıl çeşitli kuruluşlarca, toplam 900 öğrencimize burs verilmiştir.

GELECEĞİN İLİM ADAMLARI YETİŞECEK

Vakfımız bünyesinde yeni kurulmuş olan BİLEM (Bursa İlahiyat Eğitim Merkezi) ise, akademik hedefleri olan öğrencilerimiz için çok önemli bir imkân olacaktır. Her sene seçilecek olan başarılı 20 öğrenci bu merkezin yurdunda kalacak, lisansüstü çalışmalara hazırlanacaktır. Bu program, ülkemizin ihtiyacı olan nitelikli ilim adamlarını yetiştirecektir. Program çerçevesinde öğrencilere özel dersler, seminerler, çalıştaylar, akademik danışmanlık hizmeti, dil kursları, dil öğrenme amaçlı yurtdışı seyahat programları ve burs gibi imkânlar sunulacaktır. 2018-2019 öğretim yılında resmi ilahiyatlar arasında öğrenci tercih sırası itibariyle üçüncü sırada olan fakültemiz, hâlihazırda 3000’i lisans 1000’i lisansüstü olmak üzere 4000 öğrenciye hizmet vermektedir. Bunların dörtte biri, yani 1000’i 72 farklı ülkeden ülkemize eğitim için gelmiş olan misafir öğrencilerdir.  Bu haliyle uluslararası bir hüviyete sahip olan fakültemiz aynı zamanda Türkiye’de en çok yabancı uyruklu öğrenci yetiştiren ilahiyat olma özelliğine sahiptir. Bu öğrencilerin varlığı fakültemize kültürel zenginlik katmaktadır.  

BİLEM hakkında www.bilem.org.tr adresinden bilgi alınabilir

İlahiyat Bölümü     

Öğretim Dili       : Türkçe (%30 Arapça) 
Öğretim Süresi      : 1 (Hazırlık) + 4 yıl
İkinci Öğretim : Var
Hazırlık Programı : Arapça Zorunlu Hazırlık Sınıfı

Birinci Öğretim   İkinci Öğretim  
2021 Taban Puanı : 327,66004   2021 Taban Puanı : 288,79955
2021 Tavan Puanı      : 476,16291   2021 Tavan Puanı      : 373,88524
2022 Taban Puanı : 368,39774 2022 Taban Puanı : 338,64599
2022 Tavan Puanı : 466,17970 2022 Tavan Puanı : 398,20094

İLETİŞİM

Tel : (224) 243 10 66 - 243 13 37
Fax : (224) 243 15 73
Web http://www.uludag.edu.tr/ilahiyat