Prof. Dr. Nurhan AKÇAYLI

Prof. Dr. Nurhan AKÇAYLI

(1929-2019)

Bölümümüzün ilk kadrolu ve kurucu öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nurhan Akçaylı, Azeri kökenli bir ailenin 3 çocuğundan en büyüğü olarak  11 Kasım 1929 Kars doğumludur. İlk öğrenimini Kars’ta tamamlayan Akçaylı orta öğretimine İstanbul Kız Lisesi ve Beyoğlu Kız lisesinde devam etmiş ve onur derecesi ile mezun olmuştur. 1955 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Akçaylı, Almanya, Münih-Ludwig Maximilian Üniversitesi Hukuk Fakültesinde İş Hukuku alanında doktorasını tamamlamıştır. Türkiye’ye döndükten sonra serbest avukat olarak çalışmaya başlayan Akçaylı, eş zamanlı olarak İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinde akademik çalışmalarını sürdürmüş ve 1976 yılında sosyal politika alanında doçent ünvanı almıştır.

Nurhan Akçaylı,  4 Mart 1977  tarihinde Bursa Üniversitesi, İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Sosyal Siyaset ve Kooperatifçilik Bölümünün kadrolu öğretim üyesi olarak akademik  kariyerine başlamıştır. 1 Nisan 1980 tarihinde sosyal siyaset alanında profesörlük ünvanı alan ve ataması yapılan Akçaylı, 26.5.1980 tarihinde görev yaptığı Fakültenin  ilk kadrolu öğretim üyesi  Dekanı olarak atanmıştır.  Prof. Dr. Nurhan Akçaylı, 2547 sayılı Kanunla 3 Fakültenin birleştirilmesi  (Bursa Üniversitesi, İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Bursa İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi, Balıkesir Turizm İşletmecilik Yüksek Okulu) ile Uludağ Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi adıyla  yeniden yapılandırılan yeni Fakültenin 31 Ağustos 1982 tarihinde  ilk dekanı olarak atanmıştır. Aynı göreve 10 Eylül 1985 tarihinde yeniden atanan Prof. Dr. Akçaylı, 10 Eylül 1988 tarihine kadar bu görevini sürdürmüş ve kesintisiz olarak 7 yıl dekanlık görevini yerine getirmiştir. Prof. Dr. Nurhan Akçaylı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı görevinin yanısıra 1982-1988 yılları arasında iki dönem Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü görevini de üstlenmiştir. Akçaylı, 1989 yılından emekli olduğu 1996 yılına kadar Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanlığı görevini de yürütmüştür.

Bursa Üniversitesi Rektörlük bünyesinde 1982 yılında kurulan “Yurtdışı İşçi Sorunları Araştırma Merkezinin” kurucu müdürlüğünü yapan ve emekli olduğu tarihe kadar bu görevini sürdüren Prof. Dr. Akçaylı, Bursa (Uludağ) Üniversitesinin 1982-1986 yılları arasında özellikle Almanya’da yaşayan Türk işçilerinin sorunları ile ilgili çok geniş katılımlı ilk Uluslararası İşçi Sorunları Sempozyumları düzenlemiş ve 3 Sempozyuma ev sahipliği yapmasını sağlamıştır. Akçaylı, Merkez bünyesinde gerçekleştirilen yurtdışı işçi sorunları ile ilgili 2 araştırma projesinin de  yürütücülüğünü yapmıştır.

Doçentlik çalışması olarak  “Yönetime Katılma ve Özyönetim” başlıklı eseri ile sosyal politika alanında özgün bir çalışmayı gerçekleştiren Prof. Dr. Akçaylı’nın Sendika Teorisi ve Toplu İş Sözleşmelerinde Uygulama Alanı Sorunları  konulu çalışmalarının yanısıra doktora eğitiminin Almanya’da olması ve Yurtdışı İşçi Sorunları Araştırma Merkezi Müdürü olarak görev yapması dolayısıyla yurtdışı işçi sorunları üzerine çok sayıda yurtiçi ve yurt dışı sempozyuma katılmış bildiri sunmuştur. Nitekim 1984 yılından 1988 yılına kadar her yıl araştırma ve inceleme yapmak üzere Almanya’da bulunmuştur. 1988-1991 yılları arasında, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Küçük Sanayi Geliştirme Teşkilatı, Bursa Bölge Müdürlüğünde danışman olarak görev yapan Akçaylı, 11 Kasım 1996 tarihinde yaş haddinden emekli olmuştur. Bölümün halen görev yapan bütün öğretim üyelerinin hocalığını da yapan Prof. Dr. Nurhan Akçaylı,  emekli olduktan sonra uzunca bir süre Kadir Has Üniversitesinde iş hukuku dersleri vermeye devam etmiş,  29  Eylül 2019 tarihinde vefat etmiştir.

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [25-Şub-2021]

İçerik Görüntüleme : [780]