Prof. Dr. Enis ÖKSÜZ

Prof. Dr. Enis ÖKSÜZ

1946 yılında Tarsus’ta doğdu. İlköğrenimini Sarıkavak Köyü’nde, ortaöğrenimini Tarsus Lisesi’nde tamamladı. Dokuz kardeşin en büyüğüdür. 1963 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdi, 1967 yılında mezun oldu. 1968 yılında aynı fakültenin İşletme İktisadı Enstitüsü’nde okuyarak İşletme Yönetimi sertifikası aldı.

1968 yılı Ağustos ayında Devlet Planlama Teşkilatı Teşvik ve Uygulama Dairesi Yabancı Sermaye Şubesi’nde Uzman Yardımcısı olarak görev aldı. 1970 yılı Mart ayında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Sosyoloji ve Metodoloji Kürsüsüne asistan olarak girdi. 1971 yılında İsrail’de Kooperatifçilik ve İşgücü konulu uygulamalı kurs ve araştırma grubunda eğitim gördü. 1974 yılında doktorasını tamamladı.

1977-1978 yıllarında Oxford Üniversitesi’nde mesleki çalışmalarda bulundu. 1980 yılında doçent oldu. 1987-1999 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nde Yönetim ve Çalışma Sosyolojisi Ana Bilim Dalında Profesör olarak görev yaptı. Ayrıca, Bursa Uludağ ve Gazi Üniversitelerinde lisans ve lisansüstü programlarda ders verdi.

Akademik çalışmaların yanı sıra Rusya, Türk Cumhuriyetleri, İran, Japonya, Batı ve Orta Avrupa ülkelerinde mesleki çalışma, konferans, panel ve bilgilendirme programlarına katılmıştır. Güneydoğu Anadolu Bölge Kalkınma Planında Nüfus ve Küçük Sanayi Grup Başkanlığı’nda görev almıştır.

Üniversitedeki görevlerine ilaveten 1987 yılında Ulaştırma Bakanlığı Müşavirliğine, 1988 yılında Başbakanlık Müşavirliğine atandı. Devlet Bakanlığına bağlı Etibank ve Bağlı Kuruluşlardan sorumlu Müşavir olarak görev yaptı. Etibank Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Yüksek Hakem Kurulu Üyeliği’nde bulundu.

1999 Milletvekili Genel Seçimlerinde Mersin’den Milletvekili seçildi. 57’inci Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinde Ulaştırma Bakanı olarak görev yaptı. Yolsuzluklarla mücadele, özelleştirme politikaları ve devlet-parti ilişkileri gibi birçok konuda hükümet ve parti yönetimi ile ters düştü ve bakanlıktan istifa etti.

BAŞLICA KİTAPLARI:

Dört vakıf ve üç derneğin birçoğunda kurucu üye, başkanlık ve yönetim kurulu üyeliklerinde bulunan Prof. Dr. Enis ÖKSÜZ halen televizyon programları, yurt içi ve yurt dışında konferanslar ve paneller yoluyla birikimlerini paylaşmaktadır.

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [23-Şub-2021]

İçerik Görüntüleme : [8.396]