Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı

Muhasebe ve Vergi Bölümü

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı

Program dersleri ve ders içerikleri için tıklayınız.

Genel Bilgi

Öğrenci alımına 2008-2009 öğretim yılında başlayan Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı 4 dönemlik bir öğretim süresine sahiptir. Program ilk yılında 30 örgün 30 ikinci öğretim olmak üzere 60 öğrencilik kontenjanla hayata geçmiştir. Öğrenciler bu süre içerisinde ilgi alanlarına göre Programla alakalı 30 iş günü staj yapma zorunluluğundadırlar. 3 ve 4. dönemlerde isteyen öğrencilerin iş deneyimi kazanma amacı ile derslerinin olmadığı 2 tam gün bir işyerinde çalışma şansı bulunmaktadır.

Program öğrencilerin 4 öğretim dönemi boyunca toplanma 84 kredilik ders alması gerekmektedir. 3. ve 4. dönemlerde 8’er kredilik uygulama dersi (işyeri eğitimi) alan öğrenciler 3. döneme devam edebilmek için 4.00 üzerinden 1.80, mezun olabilme şartını sağlamak için ise 2.00 not ortalamasını sağlamak zorundadırlar.

Programın Amacı

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları programımızın amacı muhasebe ve vergi konusunda hizmet veren, muhasebe veya müşavirlik bürolarının ve ticari firmaların muhasebe ve finans bölümlerinin ihtiyacını karşılayacak elemanları yetiştirmektir. Muhasebe alanındaki temel bilgileri kavrayabilme, muhasebenin fonksiyonlarını ve önemini kavrayabilme, mesleği ile ilgili mevzuatı takip edilebilme, muhasebe kayıtlarını oluşturabilme becerisi, finansal yapıyı analiz etme ve karar verme sürecinde finansal değerleri kullanabilme becerisi kazandırılmaya çalışılmaktadır.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Muhasebe ve Vergi Bölümü mezunlarına “Muhasebe Meslek Elemanı” unvanı verilmektedir. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları programından mezun olan öğrenciler, muhasebeve mali müşavirlik bürolarında, dış ticaret ve finans kuruluşlarının ilgili departmanları ile ticarî işletmelerin muhasebe servislerinde çalışabilirler.Ayrıca her türlü kuruluşun mali işlerle ilgili bölümlerinde çalışabilirler.

Kamu sektörü ve özel sektör işletmelerinde hizmet, üretim ve faaliyetlerinin verimli bir biçimde yürütülmesi için teorik bilginin yanı sıra uygulama yapabilen, muhasebe mevzuatına sahip, bilgisayarlı muhasebeyi yürüten meslek elemanları kamu sektöründe ve özel sektörde rahatlıkla iş bulabilmektedir.

Muhasebe bürolarında, işletmelerin muhasebe bölümlerinde, Maliye Bakanlığının çeşitli birimlerinde ve özellikle vergi dairelerinde görev alabilirler. Muhasebe ve vergi uygulama meslek elemanlarının vergi dairelerinde, muhasebe bürolarında, işletmelerin muhasebe servislerinde, muhasebe programı yapan işyerlerinde çalışma olanakları vardır.

Dikey Geçiş Yapabilecekleri Lisans Programları

-Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
-Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
-Ekonomi
-İktisat
-İşletme
-İşletme Bilgi Yönetimi
-İşletme Enformatiği
-İşletme-Ekonomi
-Lojistik Yönetimi
-Maliye
-Muhasebe
-Muhasebe Bilgi Sistemleri
-Muhasebe ve Finansal Yönetim
-Uluslararası Finans
-Uluslararası İşletme
-Uluslararası İşletmecilik
-Uluslararası Ticaret
-Uluslararası Ticaret ve Finansman
-Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik

Öğretim Elemanları

Öğr. Gör. Melis FİDANCI SEZER   (Program Başkanı)

Öğr. Gör. Dr. Gökhan Berk ÖZBEK

Öğr. Gör. Ahmet Bilal ARI

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [07-Eki-2019]

İçerik Görüntüleme : [10.114]