.

 

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Başkanı ve Kamu Başdenetçisi Av. Şeref Malkoç, Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) öğrencileriyle bir araya geldi.

BUÜ Ombudsmanlık Topluluğu, “Ombudsman Gençlerle Buluşuyor” etkinlikleri kapsamında Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’u ağırladı. Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, kent yöneticileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

'Türkiye Yüzyılında Ombudsmanlık ve Üniversiteler' konu başlıklı bir konuşma yapan Malkoç, Türkiye'nin köklü bir tarihe sahip olduğundan bahsetti. Bir milletin tarihinden kaçamayacağını, belirten Malkoç, "Ukrayna'yı 300 yıl yönetmişiz. İlgilenme hadi bakalım. Ya da Yemen, hadi ilgilenme. Ya türküsü var. Kültürümüze işlemiş. Peki Irak ve Suriye! Tolunoğulları'ndan sayarsak bin 200 yıldır Türkler tarafından yönetiliyor. Veya Filistin. Hadi ilgilenme bakayım. Mescid-i Aksa,  Kudüs. İlk kıblemiz. Müslümanlar için en önemli beldelerden biri. Hadi ilgilenme bakayım. Tarih çekiyor, kültür çekiyor. Ya da Karabağ, hadi ilgilenme. Nasıl ilgilenmeyeceksin! Siz istediğiniz kadar kaçın. Tarih sizi bırakmıyor, bırakmaz da" ifadelerini kullandı.

"BÖYLE BİR DÜNYADA HUZURUN OLMASI MÜMKÜN MÜ?"

Osmanlı Devleti'nin 400 yıl boyunca Ortadoğu'yu adaletle yönettiğini ve çekilmesinin ardından bölgede huzur kalmadığını ifade eden Malkoç, "Şimdi bakıyorsunuz bugüne. Son 100 yılda özellikle İsrail devletinin kurulmasından sonra İsrail işgale devam ediyor. Yerlerinden etmiş, topraklarını işgal etmiş. Evlerini yıkmış, kendisi bina yapmış oraya. Yetmemiş çadırda yaşayanları bir daha sürgün etmiş, bir daha sürgün etmiş. En son Gazze'ye sıkışmışlar. Avuç içi kadar yer ya, avuç içi kadar. Tam 70 günden beri bombalanıyor. 45 bin ton bomba bırakıldı. Amerikalıların 2'nci Dünya Savaşı'nda Hiroşima ve Nagazaki'ye attığı atom bombasının tesirinin 4 katı tesirinde bomba bırakıldı. 2 yıldan beri Ruslarla Ukraynalılar savaşıyor. 2 yılda attıkları bombanın 2 katı kadar bomba bırakıldı. Avuç içi kadar yere ya. Ya kilometrekareye 100 ton bomba düşüyor. Bebekler, bebekler, anneler, bebeklerinin ölü bebeklerine sarılıyor, koklayıp mezara koyuyorlar. 20 bin insan öldü. Kimsenin gıkı çıkmıyor. Birleşmiş Milletler'de 'Ateşkes sağlansın mı? Sağlanmasın mı?' diye oylama yapılıyor. 153 ülke oy veriyor. Amerika İsrail'le yalnız kalıyor. Ama Amerika veto ediyor bunu. Böyle bir dünyada adalet olur mu? Böyle bir dünyada huzurun olması mümkün mü?" şeklinde konuştu.

"BAŞTA NETANYAHU OLMAK ÜZERE SUÇLULAR YARGILANACAK"

Tarih boyunca kim zulüm yapmışsa, zamanı gelince, o zulmün karşılığında cezasını gördüğünü söyleyen Şeref Malkoç, "İsrail'de insanlık suçu işliyor, katliam yapıyor. Savaş değil katliam. İnşallah hep beraber göreceğiz. Bunun karşılığını görecekler. Yargılanacaklar. Başta Netanyahu olmak üzere gereken cezayı verecekler. Bunda tereddüt yok. Ama burada önemli olan vicdan sahibi olan insanların imtihanıdır. Ahlak sahibi olan, hukuktan ve adaletten yana olan insanların tavrı ve tutumudur. Şunu memnuniyetle belirteyim ki, Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Türkiye'nin sesi gür çıktıkça Washington'dan Endonezya'ya, Tokyo'dan Malezya'ya, Londra'dan Berlin'e kadar vicdan sahibi, ahlak sahibi olan insanlar harekete geçmeye başladı. Şu açıkça görülüyor. Hani dünyanın değişik yerlerinde zulümler var. Bunları da hissediyoruz ama Filistin olayı, Gazze olayı dünya için bir laboratuardır. Bu laboratuarın bilimsel sonucu şudur: Özellikle son 300 yılda egemen olan ve 2'nci Dünya Savaşı'ndan sonra kurulan sistem artık çöktü. Bu açık görülüyor. Bu aynı zamanda Avrupa'nın ve Amerika Birleşik Devletleri'nin üzerine kurulduğu medeniyetin iflasıdır. Gazze olayının Filistin olayının sonucu budur" diye konuştu.

"YENİ BİR MEDENİYET KURMAK ZORUNDAYIZ"

Dünyanın huzura, barışa, refaha ve adalete ihtiyacı olduğunu ifade eden Malkoç, "İşte bunun için dünyada yeni bir medeniyet ahlaka dayalı, adalete dayalı, insafa dayalı, hakkaniyete dayalı, yeni bir medeniyet kurmak zorundayız. Bunun öncülüğünü Türkiye yapacak, Türkiye'de bunu siz yapacaksınız arkadaşlar. Yeni bir medeniyet yani Türkiye yüzyılı, sizin omuzlarınızda yükselecek. Çok şükür Sayın Cumhurbaşkanımız bunun öncülüğünü yapıyor. Türkiye bunun öncülüğünü yapıyor" ifadelerini kullandı.

VALİ DEMİRTAŞ: YENİ TÜRKİYE YÜZYILI VİZYONUNDA GENÇLERE BÜYÜK ÖNEM ATFEDİLİYOR

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş ise; “Kamu denetçiliği kurumu, idarenin hizmet kalitesinin yükseltilmesi, iyi yönetim ilkelerinin yerleşmesi, insan haklarının gelişmesi ve hukukun üstünlüğünün sağlanması noktalarında önemli hizmetleri yerine getirmektedir. Bununla birlikte vatandaşlarımızın hak arama kültürünün yaygınlaşmasına, yönetimin şeffaf ve hesap verebilir olmasına ve insan odaklı bir iradenin oluşmasına da katkı sağlamaktadır. Bu bakımdan kamu denetçileri, halkın avukatlığını yapan, vatandaşların sorunlarını dostane bir şekilde çözen ve aldığı kararlarla idareye yol gösteren bir görev üstlenmektedir. İnsan; sevgi, saygı, şefkat, adalet ve huzur gibi pek çok hasletin kendinde ve yaşadığı toplumda vuku bulmasını ister. Bugün dünyanın pek çok noktasında insanı insan yapan özellikler yok sayılmakta, ayaklar altına alınmaktadır. Yanı başımızda Gazze’de yaşanan insanlık dramı bunun en canlı örneğidir. İsrail, Gazze’de katliam yapıyor. Bu katliamda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Akan kanın bir an önce son bulmasını diliyorum. Bizler insan merkezli bir medeniyetin mensuplarıyız. O sebeple sadece Gazze’de değil, dünyanın dört bir yanında yaşanan insanlık suçlarına karşı en büyük haykırışı Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde devletimiz ve milletimiz yükseltmektedir. İdealimiz, medeniyet köklerinden aldığımız ilhamda dünyamızı yeniden yaşanabilir hale getirmektir. Bu kutlu yolculukta Türkiye Yüzyılı vizyonu en büyük rehberimizdir. Gençlerimize bu konuda büyük önem atfedildiği gözden kaçırılmamalıdır. O nedenle Türkiye Yüzyılında en başta kamu-özel sektör-sivil toplum ve üniversiteler el ele veriyoruz” diye konuştu.

AKTAŞ’TAN GENÇLERE TAVSİYE; DENEYİMLERİ CAN KULAĞIYLA DİNLEYİN

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da 20 yıldır belediye başkanlığı yapan biri olarak, denetlenmek ve teftiş geçirmenin çok hoş bir durum olmadığını belirterek; “Ancak bir vatandaş olarak bu durumdan çok memnunum. Devletimin tüm kurum ve kuruluşlarının gelirinin, giderinin denetlenmesi açıkçası beni ziyadesiyle hoşnut ediyor. Burada tüyü bitmemiş yetimin hakkı olduğu göz önünde tutulmalıdır. Hukuk sisteminin daha işler kılınabilmesi adına gerek arabuluculuk gerekse de kamu denetçiliği sayesinde sorun görülen çok sayıda problem çözülebiliyor. Bugün Kamu Başdenetçimiz Sayın Şeref Malkoç’u dinleyeceğiz. Kendisi son derece tecrübeli bir büyüğümüzdür. Benim öğrencilere tavsiyem tecrübeleri can kulağıyla dinlemeleridir. Programın hayırlı olmasını diliyor, herkese saygılarımı sunuyorum” açıklamasında bulundu.

TOPLULUKLARIMIZ DEĞERLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATIYOR

BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz ise öğrenci sayısı itibariyle Türkiye’deki en kalabalık 3 üniversite arasında yer aldıklarını belirtti. Aynı zamanda 23 Araştırma Üniversitesi’nden biri olduklarını aktaran Prof. Dr. Ferudun Yılmaz; “Toplam sayımız 72 bin civarında. Büyük bir aileyiz. Dolayısıyla, hak arama noktasında en üst kurumlardan birisi olan Kamu Denetçiliği Kurumu yöneticilerini üniversitemizde ağırlıyor olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Üniversitemiz bünyesinde 180’e yakın öğrenci topluluğu bulunuyor. Bunlardan birisi de bugün bizi bu programda buluşturan Ombudsmanlık Topluluğumuz. Topluluklarımız gerçekten değerli çalışmalara imza atıyor. Son derece dinamik yapıları var. Mesleki, bilim, sanat ve kültür topluluklarımızın yanı sıra misafir öğrencilerimizin kurdukları topluluklarımız da bulunuyor. Burada sadece meslek edindiren bir eğitim vermiyoruz. Belli bir kültürün temsil edildiği, gençlerin birbiriyle etkileşim içerisine girdikleri ve kampüs hayatını zenginleştirdikleri bir ortam sunuyoruz. Programa emek veren herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Programın sonunda BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz ve Ombudsmanlık Topluluğu öğrencileri tarafından Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’a plaket takdim edildi.

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Son Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [15-Ara-2023]

Haber Görüntüleme : 1.696 - 27